Jaki komunikator wybrać do komunikacji online podczas pandemii?
|

Jaki komunikator wybrać do komunikacji online podczas pandemii?

Czas w jakim się wszyscy znaleźliśmy sprawił, że wielu z nas stanęło przed trudnym wyborem narzędzia do komunikacji online. Tak, jak dla większości podstawowe potrzeby zaspokoi telefon komórkowy, który umożliwia rozmowę głosową oraz mailową, tak w przypadku komunikacji grupowej wybór jest trudniejszy. Przed takim dylematem najczęściej stoją nauczyciele. Co wybrać? Zoom, Skype, Discord, Messenger?

W takich czasach coraz ważniejsze jest, aby pamiętać, że narzędzia takie jak Zoom, Slack i Facebook Messenger nie są usługami otwartymi i choć opinie, które wyrazili globalnej społeczności w odpowiedzi na kryzys, mogą być szczere, nie rozwiązali podstawowych problemów etycznych związanych z żadnym oprogramowaniem prawnie zastrzeżonym.

Może Zoom? Przecież z Zooma korzystał sam premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson?

Tak, korzystał. Potem jednak Brytyjskie Ministerstwo Obrony odradziło korzystania z Zooma. O sprawie pisał m.in. The Independent. Eksperci ds. Bezpieczeństwa wyrazili zaniepokojenie, że korzystanie z aplikacji stworzonej przez prywatną firmę z siedzibą w USA może zagrozić poufnym informacjom. W ubiegłym roku okazało się, że poważna luka w aplikacji Zoom umożliwiła szpiegowanie ludzi za pośrednictwem kamery internetowej.

A co powiecie na Skype?

Jak wynika z anonimowych źródeł redakcji Motherboard, systemy informatyczne Microsoftu wysyłają losowe próbki naszego głosu do pracowników wynajętych celem ich analizy. O całej sprawie pisał m.in. Spider’s Web: https://www.spidersweb.pl/2019/08/microsoft-podsluchuje-skype.html

W takim razie co wybrać? Oprogramowanie na wolnej licencji.

Użytkownicy oprogramowania własnościowego są bezbronni przed wszelkimi ewentualnymi nadużyciami. Aby ich uniknąć, powinniśmy zastanowić się nad wyborem wolnego (respektującego wolność) oprogramowania. Ponieważ wolne oprogramowanie jest kontrolowane przez jego użytkowników, mają oni dobrą ochronę przeciwko złośliwym działaniem oprogramowania

Jitsi – program do obsługi wideokonferencji, technologii VoIP i komunikator internetowy

https://jitsi.org/

Jitsi Meet to w pełni zaszyfrowane, w 100% otwarte rozwiązanie do wideokonferencji, z którego można korzystać przez cały dzień, każdego dnia, za darmo – bez konieczności posiadania konta.
Co jeszcze można zrobić z Jitsi Meet?

– udostępnić pulpit, prezentacje i wiele innych
– zaprosić użytkowników na konferencję za pomocą prostego, niestandardowego adresu URL
– edytować dokumenty razem za pomocą Etherpad

Jami – komunikator polecany przez Fundację Wolnego Oprogramowania

https://jami.net/

Jest wolnym oprogramowaniem, które zostało udostępnione na licencji GNU General Public License. W listopadzie 2016 r. Ring stał się częścią projektu GNU.

Program Ring został opracowywany przez kanadyjską firmę Savoir-faire Linux wraz z pomocą międzynarodowej społeczności użytkowników i grupy współautorów. Przedstawiany jest jako bezpłatna alternatywa dla komunikatora internetowego Skype. Dokumentacja jest dostępna na wiki Tuleap firmy Ring.

Dostępny na różne platformy – Linux, Android, AndroidTV, Windows, macOS oraz iOS.

Jami, źródło: jami.net

Signal – bezpieczny komunikator

https://signal.org/

Signal, to otwartoźródłowy, niekomercyjna, szyfrowany komunikator Wykorzystuje Internet do wysyłania wiadomości w trybie indywidualnym i grupowym, które mogą zawierać pliki, notatki głosowe, obrazy i wideo, a także do wykonywania połączeń głosowych i wideo w trybie indywidualnym.

Signal, źródło: signal.org

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.