Zostałeś potrącony? Należy Ci się odszkodowanie!

Zostałeś potrącony? Należy Ci się odszkodowanie!
Zostałeś potrącony? Należy Ci się odszkodowanie!
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Nieodpowiednia prędkość pojazdu, nietrzeźwość kierowcy, niewystarczająca widoczność pieszego oraz brak ostrożności są głównymi powodami wypadków z udziałem pieszych. Te sytuacje są bardzo niebezpieczne, prowadzą często do poważnych urazów lub utraty życia. Jeżeli pieszy w wyniku wypadku dozna uszczerbku na zdrowiu to ma prawo starać się o odszkodowanie z polisy OC sprawcy zdarzenia.

Zasada ryzyka 

Według przepisów Kodeksu Cywilnego w sytuacji wypłacenia odszkodowania dla pieszego, zastosowana zostanie zasada ryzyka. Zgodnie z jej treścią stopień zawinienia kierowcy nie jest istotny. Odszkodowanie może zostać wypłacone, nawet jeśli nie można przypisać kierującemu winy za zdarzenie. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy odpowiedzialność za wypadek leży całkowicie po stronie pieszego. Wtedy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Jeżeli pieszemu udowodniono przyczynienie się do wypadku, to wypłacana kwota może zostać zmniejszona. 

Jak otrzymać odszkodowanie?

Wypadek z udziałem pieszego bardzo często powoduje niebezpieczne obrażenia, a nawet trwałe uszczerbki na zdrowiu. Zgodnie z prawem, poszkodowanemu przysługuje prawo do odszkodowania z polisy OC kierującego. 

Natychmiast po zdarzeniu należy zawiadomić odpowiednie służby ratunkowe tj. karetkę i policję. Funkcjonariusze sporządzą dokładną notatkę, w której umieszczą dane sprawcy, pojazdu, opis miejsca zdarzenia. Są to kluczowe informacje, które pomogą w kontaktach z ubezpieczycielem i dochodzeniu odszkodowania

Następnie należy zgłosić zaistniałą sytuację do ubezpieczyciela, u którego kierujący ma wykupioną polisę OC. Często na stronach internetowych widnieje dokładna instrukcja, w jaki sposób należy zgłosić wypadek. Poszkodowany może dokonać zgłoszenia w dowolnym czasie, pod warunkiem, że nie został przekroczony termin, który może wynieść nawet 20 lat. 

Ubezpieczyciel będzie wymagał, aby poszkodowany dostarczył całość dokumentacji medycznej, w której opisane zostały procesy leczenia. Prawdopodobnie zostanie również zwołana komisja lekarska, która oceni stopień obrażeń pieszego. 

Czego możemy oczekiwać od ubezpieczyciela? 

Rodzaj świadczeń zależny jest w dużej mierze od stopnia obrażeń i procesu ich leczenia. Poszkodowany może starać się o:

  • zwrot kosztów leczenia (np. prywatna opieka zdrowotna, leki),
  • zwrot kosztów rehabilitacji,
  • zwrot kosztów dojazdu do placówek medycznych,
  • zwrot kosztów opieki (jeżeli poszkodowany wymagał pomocy osób trzecich np. pielęgniarek).

Warunkiem uregulowania powyższych kosztów jest ich udokumentowanie. Jeżeli nie przedstawimy stosownych dokumentów to ubezpieczyciel może odmówić wypłaty pieniędzy. 

Dodatkowo pieszy, który uległ wypadkowi może domagać się:

  • zadośćuczynienia za poniesione cierpienia fizyczne bądź psychiczne,
  • odszkodowania za utratę dochodów (jeżeli w wyniku długiej rehabilitacji poszkodowany utracił możliwość zarobku),
  • renty (jeżeli poszkodowany nie jest w stanie podjąć pracy ze względu na poniesione obrażenia).

Co zrobić, kiedy kierujący zbiegł z miejsca zdarzenia lub nie posiadał polisy OC?

Zdarzają się niestety sytuacje, w których sprawca ucieka z miejsca wypadku. Oczywiście, policja powinna dołożyć wszelkich starań, aby znaleźć winowajce. W takich przypadkach za wypłatę odszkodowania odpowiedzialny będzie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Swoje roszczenia możemy kierować do UFG również w sytuacji, kiedy kierujący pojazdem nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia. UFG wypłaci nam należne pieniądze i będzie domagał się zwrotu od sprawcy wypadku. 

Wypadki z udziałem pieszych są bardzo niebezpieczne, ponieważ prowadzą do ciężkich obrażeń lub śmierci. Dlatego też przepisy chronią pieszego, który jest narażony na poważniejsze szkody. Warto wiedzieć w jaki sposób domagać się odszkodowania oraz o co możemy się ubiegać.

 Przeczytaj także Odszkodowanie za zniszczenia po wichurze.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.