Śrem: ostatnia w tym roku przysięga wielkopolskich terytorialsów

Śrem: ostatnia w tym roku przysięga wielkopolskich terytorialsów

W Wielkopolsce to już ostatnia przysięga w tym roku. Na placu jednostki w Śremie, przysięgę na sztandar złożyło 70 terytorialsów, w tym 14 kobiet. Ten szczególny dzień poprzedzony był wielogodzinnymi treningami wojskowymi.

Ochotnicy, którzy złożyli przysięgę 14. grudnia 2019 roku i zasilili 12 Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej, to ludzie różnych zawodów i pasji. Wśród nich znalazł się: członek Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań, znany z organizowania kwesty „Zbiórka Powstańcza”, instruktor zapasów, meteorolog, czy mechanik silników lotniczych, pracujący w kaliskim zakładzie. Każdy z nich musiał udowodnić, że poradzi sobie podczas służby.

Składający przysięgę zostali powołani do służby 29. listopada. Przez 16 dni szkolili się pod okiem instruktorów ze 124 batalionu lekkiej piechoty w Śremie. Uczyli się taktyki, posługiwania bronią, przetrwania w trudnych warunkach, poprawnych zachowań w przypadku ataku przeciwnika czy pierwszej pomocy na polu walki. Oczywiście przysięga wojskowa nie kończy szkolenia terytorialsa. Aby osiągnąć pełną gotowość bojową w WOT, żołnierz szkoli się trzy lata. Od tej chwili, każdy z nich musi uczestniczyć w ćwiczeniach rotacyjnych (w dni wolne od pracy) oraz dwa razy w roku trzeba stawić się na szkoleniu poligonowym (szkolenie zintegrowane).

Jak się okazuje, przysięga za każdym razem jest wielkim przeżyciem dla kandydatów. Po intensywnym treningu, w końcu mogą spotkać się ze swoimi rodzinami. To chwila, na którą czekałam nie tylko ja, ale również moja rodzina. Udowodniłam sobie, że dam radę. Wiem, że miałam ogromne wsparcie ze strony mojego taty, który już służy w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. To on zaraził mnie chęcią służby – mówi 23-letnia Nicole Mielcarek, która na co dzień pracuje jako fakturzystka. Szesnastka nie była łatwa, ale zdałem! Wielu moich kolegów już służy w 12 WBOT. Osobiście, widzę, że WOT to w pewnym sensie spadkobiercy tradycji i wartości, jakie wyznawali żołnierze Armii Krajowej. Jako członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, musiałem zostać terytorialsem – komentuje Marcin Mrówka, członek Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań.

Podczas uroczystości wyróżniono czterech żołnierzy, którzy wykazali się najwyższymi notami w trakcie „szesnastki”. Otrzymali w obecności swoich rodzin listy gratulacyjne od dowódcy 12 WBOT- płk Rafała Miernika.

Nowi „Terytorialsi” od tej chwili będą szkolić się dalej w swoich batalionach, tzn. w 124 batalionie lekkiej piechoty w Śremie oraz 125 blp w Lesznie.

***

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Gen. Bryg. Stanisława Taczaka służy prawie 1360 żołnierzy. W skali kraju WOT liczy już ponad 24,000 tys. żołnierzy, w tym ponad 20,000 tys. ochotników. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo wielkopolskie. W skład brygady wchodzą w tej chwili dwa bataliony lekkiej piechoty (blp): 124 blp z siedzibą w Śremie oraz 125 blp w Lesznie. Aktualnie pod brygadę podlega również nowoutworzony 151 blp w Skwierzynie. Brygadą dowodzi płk Rafał Miernik, oficer z bogatym doświadczeniem wojskowym, weteran misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.