Stal jako uniwersalny stop - najlepsza stal żaroodporna i żarowytrzymała.

Stal jako uniwersalny stop – najlepsza stal żaroodporna i żarowytrzymała.

Stal jest obecnie jednym z najbardziej rozpowszechnionych stopów. Ze względu na swoje właściwości znajduje szerokie zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu i produkcji. Dynamicznie rozwijająca się na polskim rynku branża metalurgiczna oferuje szeroką bazę certyfikowanych gatunków stali. Podstawowe informacje odnośnie gatunków stali przedstawiamy poniżej.

  1. Podstawowe właściwości stali
  2. Stal żaroodporna i żarowytrzymała

Stal stanowi jeden z podstawowych stopów wykorzystywanych przez liczne zakłady przemysłowe, produkcyjne czy motoryzacyjne, a także fabryki maszyn oraz przedsiębiorstwa budowlane. Jest niezbędna zarówno w przemyśle górniczym, energetycznym czy stoczniowym, jak i transporcie czy lotnictwie. Stanowi uniwersalny materiał, z którego wykonuje się przeróżne elementy konstrukcyjne i budowlane, a także przedmioty użytku codziennego. Ze względu na swoje właściwości wyróżniamy kilkanaście rodzajów stali, które sprawdzą się do konkretnych zadań projektowych, na przykład żaroodporna i żarowytrzymała stal H20N12S2, idealnie sprawdzająca się w przypadku produkcji części elementów konstrukcyjnych narażonych na bardzo wysokie temperatury. 

Podstawowe właściwości stali

Stal to rodzaj stopu żelaza z węglem, wzbogacony innymi pierwiastkami, poddany obróbce cieplnej i plastycznej. Zawartość węgla w stali sięga 2,11%. Jest to ilość graniczna między stalą a żeliwem. Na podstawie procentowej zawartości pozostałych pierwiastków wyróżniamy stal stopową i niestopową. Na życzenie kupującego przeprowadza się szczegółową analizę kontrolną zawartości poszczególnych pierwiastków w próbkach materiałów pochodzących z gotowego produktu.

Ze względu na swoje właściwości stal znalazła szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Charakteryzuje ją bowiem plastyczność i podatność na obróbkę cieplną, jednocześnie jest jednak wytrzymała na rozciąganie i ściskanie. Sprężystość, twardość i wysoka temperatura topnienia, takich gatunków stali jak H20N12S2, 1.4828, AISI 309 sprawia, że idealnie sprawdza się do wytwarzania elementów wystawionych na działanie wysokich temperatur. Odznacza się także przewodnictwem elektrycznym i cieplnym.

W oznaczenia poszczególnych gatunków stali, posługujemy się trzema metodami. Wykorzystują symbole literowe i cyfrowe informujące o zastosowaniu i właściwościach materiału, posługując się symbolami literowymi i cyfrowymi mówiącymi o składzie chemicznym stopu lub korzystając z numerów poszczególnych stali. Pozwala to na szybką i sprawną komunikacje między zespołem konstrukcyjnym, technicznym oraz działem odpowiedzialnym za księgowość i inwentaryzację.

 Stal żaroodporna i żarowytrzymała

Jeden z najbardziej docenianych gatunków stali żaroodpornych stanowi H20N12S2, 1.4828, AISI 309. Gatunek ten przeznaczony jest do wytwarzania elementów i części poddawanych znacznym obciążaniom w warunkach wysokich temperatur (do 1000°C). Dostępny jest za pośrednictwem doświadczonych dystrybutorów branży metalurgicznej, takich jak https://virgamet.pl/h20n12s2-x15crnisi2012-4828-aisi-309-uns-s30900-stal-zaroodporna. Ten chromowo-niklowo-krzemowy gatunek stali stopowej odporny jest także na działanie gazów zawierających tlen i azot. Znalazł szerokie zastosowanie w produkcji szeregu elementów narażonych na długie działanie wysokich temperatur. H20N12S2, 1.4828, AISI 309 to idealny stop do wytwarzania blach, rur czy prętów. Stosowany jest także jako element konstrukcyjny pieców, wkładów kominowych czy kotłów.

Stal to jeden z najczęściej wykorzystywanych stopów metali. Z uwagi na swoje unikalne właściwości znajduje szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. W produkcji elementów pracujących w wysokich temperaturach idealnie sprawdzi się stal żaroodporna i żarowytrzymała H20N12S2, 1.4828, AISI 309.

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.