Obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest już w Parafii NSJ w Śremie
|

Obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest już w Parafii NSJ w Śremie

W piątek 25 października rozpoczęło się Nawiedzenie Obrazu Jasnogórskiego w Śremie. Najpierw Cudowny Wizerunek trafił do Parafii pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Śremie, potem do Parafii Ducha Świętego. W tej chwili Obraz znajduje się w Parafii NSJ w Śremie.

„Wędrówce” obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Parafii Ducha Świętego do Parafii Najświętszego Serca Jezusa w Śremie towarzyszyło tysiące parafian.

Idea peregrynacji

Idea peregrynacji zrodziła się w 1956, gdy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej niesiony był w procesji po Wałach Jasnej Góry, a zgromadzeni ludzie wołali „Matko, przyjdź do nas”. Wówczas ówczesny kustosz sanktuarium o. Teofil Krauze, generał paulinów o. Alojzy Wrzalik zrozumieli to jako inicjatywę peregrynacji kopii Obrazu po parafiach Polski, czym podzielili się listownie z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Zamysł ten, jako ideę przygotowania duchowego polskiego Kościoła do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski, prymas Stefan Wyszyński przedstawił po zwolnieniu z ośrodka internowania w październiku 1956. W 1957, z inicjatywy prymasaStefana Wyszyńskiego, został wykonany stosowny duplikat. Namalował go doc. Leonard Torwirt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii i diecezji zapadła 11 kwietnia 1957 na 45. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. W maju 1957 kopię tę prymas Wyszyński zawiózł do Rzymu, gdzie w dniu 14 maja papież Pius XII dokonał jej poświęcenia.

za wikipedia.org

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.