Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej przybywa do Śremu
||

Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Śremie

Nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej to czas, w którym wierni mogą złożyć swoje życie –troski i radości –przed łaskawym Obliczem Matki i Królowej oraz nabrać sił do pracy nad sobą. Kopia jasnogórskiego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej pielgrzymuje od 1957 roku po wszystkich polskich parafiach, a od kilku dni po dekanacie śremskim. W piątek, 25 października przybędzie do Śremu. 25 października (pt.) – Wniebowzięcia NMP, 26 października (sob.) – Mądrości Bożej, 27 października (ndz.) – Najświętszego Serca Jezusa28 października (pn.) – bł. Michała Kozala.

Początek – o godz. 17.00 na Rynku przy figurze Matki Bożej. Rozpocznie się modlitewne czuwanie i oczekiwanie. O godz. 17.30 na Rynek podjedzie samochód –  kaplica – obrzędy powitania, a następnie procesyjnie wprowadzona zostanie Ikona Jasnogórską do Fary.

Idea peregrynacji

Idea peregrynacji zrodziła się w 1956, gdy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej niesiony był w procesji po Wałach Jasnej Góry, a zgromadzeni ludzie wołali “Matko, przyjdź do nas”. Wówczas ówczesny kustosz sanktuarium o. Teofil Krauze, generał paulinów o. Alojzy Wrzalik zrozumieli to jako inicjatywę peregrynacji kopii Obrazu po parafiach Polski, czym podzielili się listownie z prymasem Stefanem Wyszyńskim. Zamysł ten, jako ideę przygotowania duchowego polskiego Kościoła do Jubileuszu Tysiąclecia Chrztu Polski, prymas Stefan Wyszyński przedstawił po zwolnieniu z ośrodka internowania w październiku 1956. W 1957, z inicjatywy prymasaStefana Wyszyńskiego, został wykonany stosowny duplikat. Namalował go doc. Leonard Torwirt z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ostateczna decyzja w sprawie nawiedzenia wszystkich polskich parafii i diecezji zapadła 11 kwietnia 1957 na 45. zebraniu Konferencji Episkopatu Polski. W maju 1957 kopię tę prymas Wyszyński zawiózł do Rzymu, gdzie w dniu 14 maja papież Pius XII dokonał jej poświęcenia.

za wikipedia.org

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.