W jakim wieku dziecko może rozpocząć naukę pływania?
|

W jakim wieku dziecko może rozpocząć naukę pływania?

Umiejętność pływania jest jednym z nawyków, który w przeważającej ilości nabieramy w dzieciństwie. Największy odsetek osób rozpoczyna swoją przygodę z dryfowaniem po falach podczas szkolnych lekcji wf-u na basenie bądź też na wakacjach z rodzicami, kiedy to mama z tatą stają się mentorami i próbują nauczyć dziecko tej umiejętności. Jednak warto nie czekać tak długo i rozpocząć naukę pływania jak najwcześniej.

Dzieci chłoną wiedzę jak gąbka 

Najlepszym momentem do zainicjowania przygody z pływaniem jest już okres, kiedy dziecko ma kilka miesięcy. Umysł malucha bardzo szybko przyswaja informacje i nabywa nowe umiejętności. Faktem jest, że w tym wieku brzdąc nie będzie pływał samodzielnie, gdyż niemowlęta, które mają od 3 do 12 miesięcy nie posiadają jeszcze świadomości własnego ciałka, a ruchy wykonywane są często losowo i niesynchronicznie.

Mimo tych przeszkód wiek niemowlęcy jest doskonałym okresem, aby rozpocząć naukę pływania dla dzieci. W gruncie rzeczy lekcje będą skupiać się na zabawie i oswajaniu się z wodą. Następnym krokiem będą stopniowe próby wstrzymywania oddechu. Bardzo ważnym elementem potrzebnym do nauki jest nie tylko stricte obecność rodzica, ale czynne uczestniczenie w ćwiczeniach.

Warto, żeby rodzice wykonywali poszczególne ćwiczenia wraz ze swoimi pociechami. Podstawowym celem, który ma być osiągnięty poprzez naukę pływania dla dzieci w wieku niemowlęcym jest “zaprzyjaźnienie” dziecka z wodą. Musi ono czuć się w niej bezpiecznie i uważać otoczenie za przyjazne. 

Wiek właściwy 

W wieku niemowlęcym nauka pływania można porównać do raczkowania. Jest to raczej poznawanie otoczenia niż sama nauka. Właściwym momentem na prawdziwe rozpoczęcie nauki pływania dla dzieci jest okres 1-2 lat. Jest to czas, w którym maluch opanował już umiejętność samodzielnego poruszania się i rozpiera go energia. Spędza wiele godzin na aktywnych zabawach, biegając czy skacząc. Jego mięśnie nieustannie rosną i nabierają siły poprzez wykonywanie codziennych czynności. Również zmysł równowagi jest już o wiele więcej rozwinięty.

Świadomość ruchów i ich zakres również się zwiększył. Te wszystkie elementy składowe pozwalają na rozpoczęcie już właściwej nauki pływania dla dzieci. Oczywiście nie są to jeszcze w pełni rozwinięte ćwiczenia, ale będą już przypominać powoli, nazwijmy to normalne, samodzielne pływanie. W tym wieku nauka pływania nie polega już tylko na oswajaniu się z wodą, ale ćwiczenia skupiają się na opanowaniu własnego oddechu i wyporności.

Kiedy już dziecko posiądzie te umiejętności jest już w pełni gotowe, aby móc samodzielnie pływać. Oczywiście na początku nierozłącznym elementem powinny być deski czy tzw. makarony lub pływaczki, ale najprawdopodobniej dziecko bardzo szybko będzie mogło z nich zrezygnować, kiedy nauczy się samodzielnie pływać.

W okresie 1-2 lat oprócz pomocy rodzica podczas pływania dobrym krokiem jest również zaangażowanie do ćwiczeń profesjonalnego instruktora. Dzięki niemu dziecko szybciej opanuje potrzebne podczas dryfowania po falach umiejętności, ale też będzie bardziej bezpieczne. Jeśli dziecko nie nauczy się pływać w dwóch pierwszych latach to nie ma się o co martwić.

Następnym okresem jest wiek przedszkolnym, w którym maleństwa jeszcze szybciej pochłaniają informacje i uczą się nowych umiejętności. Pewne jest, że jeśli dziecko rozpocznie swoją przygodę z basenem po ukończeniu 3 roku życia to w ekspresowym tempie nauczy się pływać.

Każdy wiek jest odpowiedni na naukę pływania dla dzieci, aczkolwiek warto zacząć jak najszybciej, gdyż umiejętności przyswojone na basenie pomogą maleństwom w szybszym rozwoju zarówno fizycznym jak i psychicznym. A zatem pływajmy. 

Artykuł powstał przy współpracy z sportfun.com.pl

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.