Kominek – najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania? To zależy od Ciebie.

Kominek - najbardziej ekologiczny sposób ogrzewania? To zależy od Ciebie.
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Kominki są coraz bardziej popularne w polskich domach nie tylko ze względu na ich coraz większą dostępność, ale również dlatego, że na rynku pojawiają się nowe rozwiązania, które pozwalają cieszyć się ciepłem domowego ogniska nie spełniając wymagań, jakie stawiają klasyczne kominki. Z tego powodu coraz więcej domów ogrzewanych jest właśnie w ten sposób. Warto więc wiedzieć, że w niektórych przypadkach kominek będzie jednym z najbardziej ekologicznych sposobów na ogrzewanie, a także najbardziej przyjemnym dla domowników ze wszystkich. O ile to drugie jest zagwarantowane (nie znamy osoby, której nie relaksuje dźwięk trzaskającego w kominku drewna), to warto również zadbać o to pierwsze. Tylko Ty decydujesz o tym, czy spaliny wydobywające się z Twojego komina będą małym obciążeniem dla środowiska. Materiał powstał we współpracy z firmą Kominki Śrem – to właśnie wskazówki od tych specjalistów pomogą Ci zadbać o najbliższe środowisko.

Wybierz odpowiedni kominek.

Korzystanie z kominka w odpowiedni sposób nie jest trudne – szczególnie, gdy wskazówki zostaną podane jak na tacy i w przystępny sposób – zacznijmy więc od najważniejszej rzeczy, czyli wyboru kominka – co prawda ta porada jest kierowana tylko i wyłącznie do osób, które dopiero zamierzają swój kominek zamontować, jednak to właśnie od typu kominka zależy to, czy będzie on ekologiczny. Najważniejsza rada – nie oszczędzaj na wkładzie kominkowym – od jego konstrukcji zależy nie tylko przyjazność środowisku, ale również zdolność oddawania ciepła. Z tego powodu warto wybrać wkład kominkowy od renomowanego producenta i z odpowiednimi certyfikatami.
Dodatkowo, wcale nie musisz zakładać kominka klasycznego – na drewno. Na rynku dostępne są już alternatywy na biopaliwo lub gaz – one nie wytwarzają prawie żadnych spalin. W przypadku biopaliwa spalin nie ma w ogóle – takie kominki nawet nie potrzebują komina! Podsumowując, chcesz ekologiczne ogrzewanie – kup kominek na biopaliwo.

Dbaj o kominek.

Powyższe zdanie to fraza-klucz – dbając o swój kominek sprawiasz, że spaliny, które się z niego wydobywają zawierają mniej zanieczyszczeń – jak jednak dbać o kominek? Przede wszystkim, często zapraszaj kominiarza na swój dach – on zadba o to, aby komin był czysty – właściwie to jego zabrudzenie odpowiada za większość zanieczyszczeń powietrza. To jest najważniejsze – oprócz tego wystarczy się trzymać kilku wskazówek:

  • sprzątaj palenisko codziennie – oczywiście tylko w sezonie grzewczym
  • dbaj o czystość szyby – na niej osadzają się substancje smoliste
  • korzystaj z odpowiedniego opału – tylko sezonowane drewno liściaste nadaje się do kominka

Te trzy wskazówki plus wcześniej przedstawione są najlepszym sposobem aby zadbać o zdrowie swoje, sąsiadów, a także całej planety. Jeżeli sam ogrzewasz swój dom – rób to odpowiedzialnie.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.