Nowe przepisy – więzienie za ksero dowodu osobistego

Jak powszechnie wiadomo, w wielu miejscach zostajemy poproszeni o pozostawienie dowodu osobistego lub wykonanie ksero w zamian np. za wypożyczenie samochodu, lub sprzętu wodnego. Od 12 lipca możemy spodziewać się wejścia w życie nowego przepisu, który będzie zakazywał dokonywania ksera dowodu osobistego praktycznie w wielu miejscach.

Skanowanie dowodu osobistego 

Praktyka kopiowania dowodu osobistego stosowana jest w wielu firmach – nie tylko tych finansowych. Od lipca 2019 roku w życie wejdzie ustawa mówiąca nam o zakazie skanowania nie tylko wspomnianego dowodu tożsamości, ale również paszportów, praw jazdy, czy legitymacji osób niepełnosprawnych. Wiele firm obecnie stosujących praktyki wypożyczenia samochodu, czy sprzętu wodnego w zamian za pozostawienie dowodu tożsamości lub jego skanu będzie musiało zmienić swoją politykę działania, ponieważ za złamanie przepisów grozić będzie aż 2 lata więzienia! Firmy będą mogły jedynie poprosić o okazanie dokumentu w celu weryfikacji tożsamości klientów. 

Powody wprowadzenia zakazu kopiowania dokumentów

Oczywistym powodem wprowadzenia zakazu skanowania dokumentów jest przekazanie do rąk trzecich wszystkich ważnych informacji, czyli danych osobowych, które mogą stanowić łatwą drogę do popełnienia przestępstwa. Zdarzają się sytuację, gdzie ludzie zostają oszukani, ponieważ osoby trzecie zaciągają pożyczkę lub nawet kredyt podając fałszywe dane osobowe. Rachunki ze spłaty zaciągniętych kredytów trafiają kolejno do osoby poszkodowanej, która nie była świadoma zaistniałej sytuacji. Innym przypadkiem jest wykonanie duplikatu karty SIM, dzięki której oszuści są w stanie również uzyskać środki pieniężne od osoby poszkodowanej. Czasami odnalezienie osoby, która dokonała się przestępstwa, może być długotrwała, a osoba poszkodowana w tym czasie może być zobowiązana do spłaty nie swojego długu. Oczywiście brak spłaty pożyczki, czy kredytu wiąże się z naliczeniem dodatkowych kosztów w postaci odsetek, czy prowizji. Pamiętajmy o ochronie naszych danych osobowych!

Kogo tyczy się zakaz kopiowania dokumentów?

Kopiowanie dokumentów po 12 lipca nie będzie zabronione w celach urzędowych. Na ten moment jeszcze nie wiadomo, czy zakaz będzie również obowiązywał instytucje finansowe, czyli np. banki, czy operatorów sieci komórkowych. Od dawna firmy stosują praktyki kopiowania dokumentów podczas nawiązywania umów z klientami firm. Przedsiębiorstwa, których tyczy się ustawa zakazu skanowania dokumentów, będą mogły jedynie poprosić o okazanie dowodu osobistego klienta w celu spisania najważniejsze dane, które będą służyły do stworzenia umowy. 

Co zrobić gdy zgubię dowód tożsamości lub inny ważny dokument?

W przypadku zgubienia dokumentów musimy bardzo szybko działać. Jeżeli dowód osobisty trafi w niepowołane ręce, może przysporzyć nam to wiele kłopotów. Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy w takiej sytuacji wykonać, jest zgłoszenie o zaistniałym fakcie policji. Dodatkowo ważne jest wyrobienie nowego dokumentu, dlatego musimy również niezwłocznie udać się do urzędu i wyrobić nowy dowód tożsamości, czy inny dokument, który został nam skradziony lub po prostu go zgubiliśmy. Zawiadomienie o utracie dowodu osobistego powinno zostać złożone w urzędzie w formie pisemnej. Ponadto pismo powinno zawierać następujące dane: imię, nazwisko, adres zameldowania, imiona rodziców, nazwisko rodowe matki. Dodatkowo musimy również w piśmie zawrzeć dane osoby wystawiającej dokument tożsamości. Konieczne jest, abyśmy uzyskali w urzędzie zaświadczenie o utracie dowodu osobistego. Innym sposobem zgłoszenia utraty dowodu osobistego jest zgłoszenie tego faktu na stronie internetowej np. za pośrednictwem profilu zaufanego. 

Co jeżeli ja znajdę dowód osobisty, który nie należy do mnie?

Jeżeli to my znajdziemy na drodze dowód osobisty, konieczne jest przekazanie takiego dokumentu do najbliższego organu gminy, organizacji administracji publicznej, na policji lub w przypadku znalezienia dowodu osobistego obcokrajowca – do konsula, który przekaże dokument do kraju, z którego pochodzi właściciel dowodu osobistego. W takich wypadkach wystarczy podać dane osobowe i przekazać znaleziony dokument. Innym sposobem jest przekazanie bezpośrednio dokumentu do rąk własnych właściciela. Znalezienie cudzego dokumentu może stać się dla wielu osób dosyć problematyczne. Sporo ludzi chcąc pomóc osobie, której zaginął dokument, udostępnia na różnych portalach społecznościowych np. Facebooku zdjęcie dowodu osobistego, co jest rzeczą niedopuszczalną! Przez taką formę działania możemy narobić sobie wielu kłopotów. 

Próby wyłudzenia pieniędzy z banków!

Coraz to więcej słyszy się od banków i firm pozabankowych o próbach wyłudzenia pieniędzy od osób trzecich. Instytucje finansowe alarmują przed oszustami i przestrzegają przed zabezpieczeniem swoich dokumentów tożsamości oraz innych urządzeń, które mogą zostać przechwycone przez przestępców. Większość instytucji finansowych nie wysyła żadnych informacji do klientów, a tym bardziej prosząc o podanie nowego hasła, czy innych ważnych danych. Jednak wiele osób na swoich skrzynkach e-mailowych znajduje tego typu wiadomości, które zostały wysłane nie przez instytucję finansową, ale przestępców. 

Czym jest Phishing i jak się przed nim bronić?

Pamiętajmy, że nie tylko konieczne jest chronienie swojego dokumentu tożsamości, ale szczególną uwagę powinniśmy również zwrócić na chronienie danych zawartych w systemie elektronicznym. Słyszałeś o Phishingu? Niestety zjawisko Phishingu jest coraz to bardziej powszechne. Jest to metoda wyłudzenia danych przez hakerów, którzy starają się nakłonić swoje ofiary do podania informacji takich jak: dane osobowe, numery kart bankowych, ubezpieczeń, czy również haseł do kont prywatnych w celu uzyskania pieniędzy. W praktyce wygląda to tak, że użytkownicy otrzymują fałszywy e-mail zawierający wirusa lub wezwanie do zapłaty, lub przekierowanie na fałszywe strony internetowe. Hakerzy najczęściej podszywają się pod bank lub inną instytucję finansową prosząc np. o zatwierdzenie przesyłanych informacji.

Artykuł opracowany przez specjalistów www.pozyczkowy-portal.pl

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.