Montaż płytek drukowanych (PCB) – co warto wiedzieć o montażu kontraktowym?

Czym charakteryzują się usługi firmy zajmującej się montażem kontraktowym?
Czym charakteryzują się usługi firmy zajmującej się montażem kontraktowym?
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Montaż płytek drukowanych PCB to skomplikowany proces, który wymaga zastosowania nowoczesnych, dokładnych technologii w celu osiągnięcia produktu o jak najwyższej jakości. Płytka przeznaczona do montażu podzespołów elektronicznych musi być wykonywana w fabrykach z zachowaniem szczególnej precyzji.

Montaż kontraktowy czym jest i w jakiej branży się sprawdzi

Montaż płytek drukowanych wymaga użycia konkretnych, precyzyjnych technologii i narzędzi. Z tego względu produkowanie płytek przez duże fabryki i firmy z różnych branż (na przykład motoryzacyjnej, budowlanej czy medycznej), w których wykorzystywane są płytki drukowane, jest często nieopłacalne.

Otwieranie własnej linii wiąże się z dużym nakładem kosztów. Z tego względu duże firmy decydują się na zatrudnienie zewnętrznego wykonawcy, specjalizującego się w tej branży. Więcej informacji na ten temat znaleźć można w artykule “Produkcja i projektowanie produktu na zamówienie – montaż kontraktowy elektroniki w praktyce”.

Metody montażu podzespołów na płytce PCB

Firmy specjalizujące się w montażu kontraktowym, takie jak zamel.com oferują swoim klientom szeroką gamę usług. Jeśli chodzi o montaż podzespołów na płytce PCB, występują trzy główne technologie i metody.

Pierwszą z nich jest montaż przewlekany THT (Through Hole). Metoda ta wykorzystywana jest najczęściej przy produkcji dużych części, jak na przykład kondensatory. Podzespoły połączone tą metodą tworzą układy o dużej sztywności i odporności mechanicznej. Jednocześnie jest to jednak sposób, który wymaga zdecydowanie większego nakładu pracy.

Kolejną metodą montażu podzespołów na płytce PCB jest montaż powierzchniowy (STM). Wykorzystywany jest przy montowaniu układów, na które składają się delikatne i miniaturowe podzespoły. Wymagają one zastosowania odpowiedniej technologii, jako że ręczny montaż mógłby je uszkodzić. W metodzie tej stosuje się pastę lutowniczą oraz specjalny szablon, służący do bardzo precyzyjnego jej nakładania.

Ostatnią metodą jest montaż mieszany. Wykorzystywany jest w sytuacji, gdy konieczne jest uzyskanie specyficznej wytrzymałości układu, przy jednoczesnym zastosowaniu miniaturowych podzespołów.

Czym charakteryzują się usługi firmy zajmującej się montażem kontraktowym?

Skorzystanie z usług firmy, która specjalizuje się w montażu kontraktowym, może przynieść szereg korzyści wielu przedsiębiorcom z różnych branż, jak na przykład branża kosmetyczna, medyczna, budowlana, AGD i RTV czy motoryzacyjna. Usługi firm zewnętrznych zajmujących się montażem kontraktowym wpływają na jakość produktu, poprzez:

  • zastosowanie innowacyjnych i precyzyjnych technologii;
  • posiadanie wyspecjalizowanych taśm produkcyjnych;
  • zatrudnienie doświadczonych specjalistów.

Przedsiębiorcy korzystający z usług montażu kontraktowego mogą natomiast zwiększyć zyski nie tylko dzięki wystawieniu na rynek zaawansowanych technologicznie rozwiązań, ale także brak potrzeby utrzymania własnej linii produkcyjnej w rzeczywistości szybko zmieniających się technologii.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.