Jak zdobyć uprawnienia księgowego? Podstawowe wymogi kwalifikacyjne

Certyfikat księgowego można zdobyć zaliczając egzamin organizowany przez Centrum Informacji Księgowej. Jakie są minimalne wymogi dla księgowych? Czy potrzebne jest wyższe wykształcenie? O tym w dzisiejszym artykule.

Praca księgowego – jakie są wymagania?

Praca księgowego przeznaczona jest dla osób ze zdolnościami matematycznymi i obdarzonych logicznym myślenie. Odpowiedzialność księgowego jest ogromna, gdyż rozlicza przychody firmy i ewidencjonuje wydatki. Żadne transakcje nie mogą zostać pominięte, a księgi muszą być prowadzone bardzo skrupulatnie.

Księgowi odpowiadają karnie i finansowo za błędy w sztuce, więc muszę być bardzo uważni i dokładni w trakcie wykonywania swoich obowiązków.

Księgowymi mogą zostać osoby, które uzyskały wiedzę z zakresu księgowości lub/i rachunkowości. Studia wyższe, kurs czy studia podyplomowe to sposoby na zdobycie odpowiednich zdolności i umiejętności, które są niezbędne w pracy księgowego.

Minimalne wymogi potrzebne do podejścia do egzaminu na księgowego:

  • Kandydat posiada pełną zdolność prawną;
  • Kandydat korzysta z pełni praw publicznych;
  • Przedstawienie dowodu niekaralności za przestępstwa podatkowe i gospodarcze;
  • Kandydat musi ukończyć, co najmniej 2-letnie studia z zakresu finansów, rachunkowości, ekonomii, prawa lub administracji
  • Kandydat przedstawił certyfikat ukończenia kursu w jednej ze szkół partnerskich Centrum Informacji Księgowej.

Studia wyższe czy zwyczajny kurs?

Podstawowym warunkiem podejścia do egzaminu na księgowego jest ukończenie odpowiednio kursu lub co najmniej 2-letnich studiów o specjalizacji – rachunkowość, finanse, ekonomia, prawo lub administracja.

Kursy przyuczające do zawodu księgowego organizowane są przez Centrum Informacji Księgowej lub Krajową Izbę Księgowych, które kompleksowo przygotowują kandydatów do zaliczenia egzaminu z księgowości.

Rozwiązane arkusze wraz z odpowiedziami na egzamin księgowego, to idealna pomoc naukowa w trakcie przygotować do testu. Na naszej stronie znajdziecie arkusze, które kompleksowo przygotują Was do testu na księgowego” – podpowiadają specjaliści ze strony Odpowiedzi.com.pl.

Egzamin na księgowego – krok po kroku

Egzamin na księgowego to arkusz składający się z 20 pytań zamkniętych, jednokrotnego wyboru. Na udzielenie odpowiedzi macie 30 minut. Wystarczy odpowiedzieć poprawnie na 60% pytań, żeby uzyskać pozytywny wynik egzaminu.

Testy odbywają się za pośrednictwem platformy online. W trakcie trwania egzaminu nie można opuszczać okna przeglądarki. Wszelkie próby oszustwa zakończą się przerwanie egzaminu i wynikiem negatywnym.

Egzamin obejmuje zagadnienia z szeroko pojętej księgowości, prawa podatkowego, rachunkowości, ubezpieczeń oraz prawa cywilnego i gospodarczego.

Opłata jaką należy uiścić za egzamin to 100 złotych. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu musicie wpłacić kolejne 200,00 zł za wystawienie certyfikatu elektronicznego.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.