Jak zdobyć uprawnienia księgowego? Podstawowe wymogi kwalifikacyjne

18906811 - portrait of young businesswoman working in her office
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Certyfikat księgowego można zdobyć zaliczając egzamin organizowany przez Centrum Informacji Księgowej. Jakie są minimalne wymogi dla księgowych? Czy potrzebne jest wyższe wykształcenie? O tym w dzisiejszym artykule.

Praca księgowego – jakie są wymagania?

Praca księgowego przeznaczona jest dla osób ze zdolnościami matematycznymi i obdarzonych logicznym myślenie. Odpowiedzialność księgowego jest ogromna, gdyż rozlicza przychody firmy i ewidencjonuje wydatki. Żadne transakcje nie mogą zostać pominięte, a księgi muszą być prowadzone bardzo skrupulatnie.

Księgowi odpowiadają karnie i finansowo za błędy w sztuce, więc muszę być bardzo uważni i dokładni w trakcie wykonywania swoich obowiązków.

Księgowymi mogą zostać osoby, które uzyskały wiedzę z zakresu księgowości lub/i rachunkowości. Studia wyższe, kurs czy studia podyplomowe to sposoby na zdobycie odpowiednich zdolności i umiejętności, które są niezbędne w pracy księgowego.

Minimalne wymogi potrzebne do podejścia do egzaminu na księgowego:

  • Kandydat posiada pełną zdolność prawną;
  • Kandydat korzysta z pełni praw publicznych;
  • Przedstawienie dowodu niekaralności za przestępstwa podatkowe i gospodarcze;
  • Kandydat musi ukończyć, co najmniej 2-letnie studia z zakresu finansów, rachunkowości, ekonomii, prawa lub administracji
  • Kandydat przedstawił certyfikat ukończenia kursu w jednej ze szkół partnerskich Centrum Informacji Księgowej.

Studia wyższe czy zwyczajny kurs?

Podstawowym warunkiem podejścia do egzaminu na księgowego jest ukończenie odpowiednio kursu lub co najmniej 2-letnich studiów o specjalizacji – rachunkowość, finanse, ekonomia, prawo lub administracja.

Kursy przyuczające do zawodu księgowego organizowane są przez Centrum Informacji Księgowej lub Krajową Izbę Księgowych, które kompleksowo przygotowują kandydatów do zaliczenia egzaminu z księgowości.

Rozwiązane arkusze wraz z odpowiedziami na egzamin księgowego, to idealna pomoc naukowa w trakcie przygotować do testu. Na naszej stronie znajdziecie arkusze, które kompleksowo przygotują Was do testu na księgowego” – podpowiadają specjaliści ze strony Odpowiedzi.com.pl.

Egzamin na księgowego – krok po kroku

Egzamin na księgowego to arkusz składający się z 20 pytań zamkniętych, jednokrotnego wyboru. Na udzielenie odpowiedzi macie 30 minut. Wystarczy odpowiedzieć poprawnie na 60% pytań, żeby uzyskać pozytywny wynik egzaminu.

Testy odbywają się za pośrednictwem platformy online. W trakcie trwania egzaminu nie można opuszczać okna przeglądarki. Wszelkie próby oszustwa zakończą się przerwanie egzaminu i wynikiem negatywnym.

Egzamin obejmuje zagadnienia z szeroko pojętej księgowości, prawa podatkowego, rachunkowości, ubezpieczeń oraz prawa cywilnego i gospodarczego.

Opłata jaką należy uiścić za egzamin to 100 złotych. Po pozytywnym zaliczeniu egzaminu musicie wpłacić kolejne 200,00 zł za wystawienie certyfikatu elektronicznego.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.