Rodzaje testów ciążowych. Który wybrać?

Rodzaje testów ciążowych. Który wybrać?

Chociaż wiele kobiet ma przeczucie co do bycia w ciąży, nie zawsze można zdawać się na własną intuicję. Jeśli podejrzewasz, że możesz spodziewać się dziecka, wykonaj test ciążowy. Sprawdź, jakie ich rodzaje są dostępne. Dowiedz się, który wybrać, aby wynik był najbardziej wiarygodny.

Test ciążowy to proste narzędzie, dzięki któremu można – z dużym prawdopodobieństwem – określić, czy doszło do zapłodnienia. Jego działanie polega na wykryciu gonadotropiny kosmówkowej (hCG) w moczu – jest to hormon, do którego wzrostu dochodzi w ciąży. Organizm zaczyna go wydzielać już około 8. dnia po zapłodnieniu. Nie oznacza to jednak, że już wtedy można potwierdzić ciążę. Testy mają bardzo dużą wiarygodność wówczas, gdy wybije 6. tydzień ciąży.

Rodzaje testów ciążowych

Testy ciążowe można podzielić na dwa główne rodzaje: domowe i laboratoryjne.

  • Testy ciążowe domowe

Są łatwo dostępne – można je kupić w każdej aptece. Chociaż działają na identycznej zasadzie, różnią się budową. Wpływa to głównie na sposób użycia takiego testu.

  • test płytkowy

Stanowi najbardziej popularną wersję testu ciążowego. Ma formę długiej płytki w kształcie prostokąta, na której znajdują się dwa okienka. Aby uzyskać wynik, należy próbkę moczu umieścić w specjalnym miejscu (okrągłe okienko na brzegu testu).

  • test paskowy

Ma formę paska, którego jedną stronę (do określonego poziomu) należy zamoczyć w próbce moczu. Naczynie, w którym zbierany jest mocz, powinien być czysty.

  • test strumieniowy

Swoim wyglądem przypomina flamaster. Ma dwa okienka, w którym pojawia się wynik. Zakończony jest końcówką, którą należy umieścić pod strumieniem moczu.

Wszystkie testy działają na identycznej zasadzie. Jeśli wynik jest negatywny, pojawia się jedna kreska. Jeśli wynik jest pozytywny, pojawiają się dwie kreski.

Na rynku dostępne są również bardziej nowoczesne testy ciążowe – cyfrowe. Różnica polega na tym, że wynik pojawia się na wyświetlaczu – jest to komunikat „pregnant” (wynik pozytywny) lub  „not pregnant” (wynik negatywny). Niektóre modele podają również informacje o wieku ciąży, np. 6 tydzień ciąży.

  • Test ciążowy w laboratorium

Ciążę można potwierdzić również w laboratorium. Wystarczy oznaczyć poziom beta hCG. Badanie polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej. Wynik jest pozytywny wówczas, gdy wynosi więcej niż 1 mIU/ml.

Kiedy wykonać test ciążowy, aby wynik był wiarygodny?

Testy ciążowe są wiarygodne – pod warunkiem, że badanie zostanie przeprowadzone w odpowiednim czasie. Chociaż do wzrostu stężenia hCG dochodzi już w 8 dni po zapłodnieniu, testy domowe mogą nie wykryć obecności hormonu w moczu. Dlatego warto je wykonać najwcześniej w dniu planowanej miesiączki. Dobrym momentem jest jednak 6. tydzień ciąży lub późniejszy okres.

Należy także pamiętać o tym, by test wykonywać zgodnie z zaleceniami producenta. W przypadku wczesnej ciąży trzeba przeprowadzić go z porannego moczu. To właśnie wtedy stężenie gonadotropiny kosmówkowej jest wysokie.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.