|

Odlewnia Żeliwa Śrem wyburza silosy, jeden z symboli miasta [ZDJĘCIA Szymon Mądry]

Jeden z symboli miasta, czyli silosy Odlewni Żeliwa Śrem zostaną wyburzone. Pozostanie tylko jeden duży ze względów sentymentalnych.

Dostawaliśmy wiele pytań, czy to prawda, że silosy Odlewni zostaną wyburzone. Po Śremie pocztą pantoflową chodziły różne informacje, ale nie było wiadomo nic więcej.

Sprawa rozpalała różne domysły, ponieważ silosy na stałe wpisały się w krajobraz Śremu – miasta, które właśnie dzięki Odlewni zawdzięcza swój rozwój.

W imieniu naszych czytelników, wysłaliśmy do PGO S.A. (właściciele Odlewni Żeliwa Śrem) prośbę o ustosunkowanie się do całej sytuacji. W odpowiedzi dostaliśmy:

W Odlewni Żeliwa Śrem trwa proces wyburzania 6 małych silosów i 7 dużych silosów. Zostanie zachowany jeden duży silos ze względów sentymentalnych – silosy są swoistym symbolem Śremu. Obecnie zastanawiamy się jak zachowany silos zaaranżować, aby pozostał wizytówką Odlewni i miasta.
Silosy zostaną rozebrane metoda kruszenia od góry, a rozbiórka ma się zakończyć w listopadzie br.

W silosach były przechowywane materiały sypkie do mas formierskich. Zmiana technologii spowodowała, że przechowywanie nie jest konieczne, gdyż materiał jest podawany bezpośrednio do maszyn.

Obecnie można zaobserwować pracę, które są prowadzone za pomocą specjalistycznego dźwigu.

foto. Szymon Mądry

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.