Lodówki energooszczędne – jak wybrać model o małym zużyciu energii?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Płacisz wysokie rachunki za zużycie prądu? Sposobem na rozwiązanie problemu może być zastąpienie tradycyjnych sprzętów elektrycznych stale podpiętych do sieci energooszczędnymi. Doskonały przykład stanowi lodówka. Korzystając z modelu o wysokiej klasie energetycznej, po roku odczujesz znaczącą różnicę w ponoszonych kosztach. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wybrać taką lodówkę.

Co warto wiedzieć o klasach energetycznych?

Klasy energetyczne to oznaczenia wskazujące na przeciętne zużycie energii przez dane urządzenie. Dotyczą sprzętów AGD, ale także RTV, np. telewizorów czy monitorów. W kuchni stosuje się je do oznaczania lodówek, piekarników, zamrażarek, zmywarek bądź okapów.

Parametry klasy energetycznej są wyznaczane zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, a więc takie same we wszystkich należących do niej państwach. Określają zarówno oszczędność, jak i efektywność danego urządzenia. Ponadto warto mieć na uwadze fakt, że energooszczędność to dbałość o środowisko. Nie bez powodu urządzenia o wysokiej klasie energetycznej nazywane są ekologicznymi.

Jeśli zależy Ci na zmniejszeniu opłat za rachunki, chcesz zadbać o ekologię oraz korzystać z lodówki o największej wydajności, wybierz model klasy A+++, A++, A+ lub A. W sklepie znajdziesz też urządzenia B, C, D, E, F i G. Mogą kusić Cię ceną zakupu, lecz pamiętaj, że wydając mniej pieniędzy na starcie, znacząco więcej zapłacisz za użytkowanie. Innymi słowy: większy wydatek jednorazowy umożliwi Ci oszczędzanie w przyszłości, a także szybko się zwróci.

Lodówki energooszczędne3.jpg

Czym są klasy klimatyczne w lodówce?

W specyfikacji lodówek znajdziesz jeszcze jedno oznaczenie klas – to klasy klimatyczne. Co ważne, nie są związane z zużyciem energii. Wskazują na przedziały temperatur, w jakich dana lodówka działa prawidłowo. Dowiedz się więcej o klasach klimatycznych lodówek.

Klasy klimatyczne mogą mieć następujące oznaczenia:

  • N, co oznacza strefę umiarkowaną o przedziale temperatur 16-32 stopni Celsjusza,
  • SN, co oznacza rozszerzoną strefę umiarkowaną o przedziale temperatur 10-32 stopni Celsjusza,
  • T, co oznacza strefę tropikalną o przedziale temperatur 18-43 stopni Celsjusza,
  • ST, co oznacza strefę subtropikalną o przedziale temperatur 18-38 stopni Celsjusza.

Są to oznaczenia stosowane w lodówkach przeznaczonych do użytku domowego. W profesjonalnych znajdziesz nieco inne.

Lodówki energooszczędne2.jpg

Jakie funkcja ma energooszczędna lodówka?

Wybór energooszczędnej lodówki nie oznacza, że zostaniesz pozbawiony nowoczesnych funkcji. Zmniejszenie poboru prądu bowiem nie polega na pozbawieniu urządzenia funkcjonalności. Wręcz przeciwnie. W nowoczesnych ekologicznych sprzętach AGD napotkasz technologie, których nie stosuje się w tańszych odpowiednikach.

Przykładowe funkcje, które znajdziesz w lodówce klasy A+++, to:

  • pełny system bezszronowy No Frost – w chłodziarce i zamrażarce,
  • funkcja Smart Diagnosis do szybkiego i automatycznego diagnozowania usterek,
  • komora świeżości Fresh Converter, idealna do przechowywania mięs, ryb i warzyw,
  • kompresor liniowy, dzięki któremu lodówka działa ciszej,
  • system Multi Airflow odpowiedzialny za równomierne rozprowadzanie chłodnego powietrza,
  • wbudowany moduł Wi-Fi do sterowania lodówką za pomocą smartfona lub tabletu.

Wszystkie funkcje dostępne w danej lodówce znajdziesz w jej specyfikacji. Zapoznaj się z nimi, porównaj kilka modeli pod względem ceny i wybierz ten, który pozwoli Ci oszczędzić pieniądze, a jednocześnie korzystać z nowych technologii.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.