Książki: Ann Cleeves “Czerwień kości” / Agnieszka Pajączkowska, Agnieszka Zbroja “A co wyście myślały ?” [KONKURS]

Kalendarzowo mamy już wiosnę… Może za oknem tego troszkę nie widać, ponieważ pogodowo jest bardzo różnorodnie… Ale pewne jest to, że mamy kolejne nowości książkowe.

Ann Cleeves, dorastała na wsi, najpierw w Herefordshire, później w North Devon. Za swoje kryminały zebrała szereg prestiżowych nagród, a w 2017 roku otrzymała Diamentowy Sztylet od Stowarzyszenia Pisarzy Literatury Kryminalnej. Jej książki zostały przetłumaczone na 20 języków i doczekały się kilku ekranizacji. “Serię szetlandzką” na ekran przeniosła telewizja BBC, a latem 2018 serial Shetland okrzyknięto jednym z 10 najlepszych seriali kryminalnych wszech czasów.

“CZERWIEŃ KOŚCI”

Kiedy młoda kobieta pracująca na wykopaliskach w Whalsay odkrywa pozostawione tam ludzkie szczątki, wieść elektryzuje mieszkańców Szetlandów, zwłaszcza że z początku nikt nie wie, z jakiego okresu pochodzą zwłoki. Niedługo później dochodzi do morderstwa, a detektyw Jimmy Perez rozpoczyna śledztwo. Wkrótce okazuje się, że otoczeni przez morską pustkę ludzie skrzętnie chronią swoje tajemnice.

Kiedy detektyw przygląda się po kolei ludziom uwikłanym w sprawę, odkrywa trwający od kilku pokoleń konflikt pomiędzy dwiema rodzinami. W końcu ginie kolejna osoba, a wyspę spowija upiorna mgła, która również utrudnia prowadzone śledztwo.

Poruszając się po omacku, detektyw Jimmy Perez musi odkryć tożsamość mordercy, zanim ten uderzy ponownie.

Agnieszka Pajączkowska oraz Aleksandra Zbroja przygotowały książkę w której wyruszają z Warszawy i okrążają województwo mazowieckie, rozmawiając po drodze z mieszkankami wsi.

“A CO WYŚCIE MYŚLAŁY ?

SPOTKANIA Z KOBIETAMI Z MAZOWIECKICH WSI”

Kobiety mają głos !

Mariola jest pewna, że mężczyźni zawsze będą górą. Bochenek tęskni za PGR-em. Stefania nigdy nie była w Warszawie, Gosia chce stamtąd wrócić. Chrześnica Iwony jest lesbijką, Marta była na czarnym proteście, a Dorota wysłuchuje żartów o swojej bezdzietności. Wiola nie zna nikogo, kto powiedziałby “nie wierzę w Boga”, a Piotrowska zdradza, co usłyszała w konfesjonale.

Na ławeczkach, podwórkach, gankach, przy kuchennych stołach, autorki słuchają opowieści o życiu w miejscach, skąd młodzież wyjeżdża do szkół, a mężczyźni na zarobek, gdzie starsze pokolenie umiera, a młode często już nie wraca. To próba oddania głosu tym, które pozostają niewidoczne i niesłyszane. Wieś przemawia na ogół co najwyżej głosem rolnika szukającego żony, polityka PSL-u lub wójta i księdza z popularnego serialu. A co z kobietami ?

“Czy dwie miastowe zrozumieją wieśniaczki ? Czy da się opisać “cichą historie społeczną” kobiet żyjących w cieniu Warszawy ? Czy ta historia okaże się wywrotowa ? Czy reporter może być antropologiem ? Myślę, że Oli i Agnieszce udał się ten eksperyment.”

(Włodzimierz Nowak)

Zainteresowała Ciebie któraś propozycja ? Chcesz rozwiazać kryminalną zagadkę ? A może poznać kobiecy głos “wieśniaczek” nieopodal Warszawy ?

KONKURS !!!

Mamy dla WAS obie książki 🙂

Wystarczy napisać NAM którą książkę chcielibyście wygrać: Kryminał, czy reportaż ? 🙂

Na wiadomości od WAS czekamy do niedzieli, 31 marca br. Swoje odpowiedzi wpisujcie w komentarzach pod tekstem, na facebooku, twitterze, grupie Nasz Śrem, a także na adres e-mail: kontakt@naszsrem.pl i fan page Śremska Grupa Fotograficzna.

Wygrywają następujące osoby:

(osoby, które wygrały zgodziły się na publikacje poniższych zdjęć)

Za książki dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona: http://czwartastrona.pl

Ann Cleeves “Czerwień kości”: http://czwartastrona.pl/ksiazki/czerwien-kosci/

Agnieszka Pajączkowska, Aleksandra Zbroja “A co wyście myślały ? Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi.”: http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H14/ksiazki/629/a-co-wyscie-myslaly-spotkania-z-kobietami-z-mazowieckich-wsi.html

Regulamin konkursów regulamin_konkursow_ksiazkowych_naszsrem

Organizator konkursu informuje, że dane osobowe Uczestników przekazane Organizatorowi będą przetwarzane w szczególności celem:

  1. realizacji konkursu,
  2. wyłonienia zwycięzców konkursu,
  3. wydania nagród,
  4. kontaktu ze zwycięzcami konkursu, celem powiadomienia ich o wygranej.

Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.