Książka: Mateusz Będkowski „Polscy poszukiwacze złota” [KONKURS]

Pora obudzić się z zimowego snu… Zima pozostaje już tylko na zdjęciach i wspomnieniach, więc to najlepszy czas na wiosenne konkursy książkowe.

Mateusz Będkowski, rocznik 1987, studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się losami polskich podróżników i odkrywców na przestrzeni dziejów. Na ich temat publikował w „Mówią Wieki” i „African Review. Przegląd Afrykanistyczny”, w portalach „Histmag.org” i „Tytus.edu.pl„. Ostatnio ukazała się jego książka „Polacy na krańcach świata”, natomiast dzisiaj prezentujemy książkę, która miała premierę z końcem lutego: „Polscy poszukiwacze złota”.

Nieopowiedziana dotąd historia polskiej gorączki złota !

XIX-wieczna gorączka złota do dziś rozpala wyobraźnię. Jej fenomen nie ominął także Polaków, którzy mimo iż pozbawieni własnego państwa, aktywnie uczestniczyli w eksploracji ówczesnego świata. Tym, co wyróżniało ich na tle innych poszukiwaczy przygód, było doskonałe wykształcenie, niezwykła zaradność oraz przeważnie powstańcza przeszłość.

Podążając tropem polskich zesłańców, emigrantów i podróżników, którzy w XIX wieku znaleźli się na złotonośnych obszarach Syberii, Kalifornii, Australii, Nowej Zelandii i Afryki Południowej, autor przedstawia dokonania Polaków, którzy dali się porwać temu szaleństwu. Zdarzali się wśród nich typowi awanturnicy, ale w większości byli to wytrawni globtroterzy lub przedsiębiorcy wysyłani na polecenie władz do badań geologicznych i eksploatacji. Mało znany jest wkład wielkiego odkrywcy Pawła Edmunda Strzeleckiego w poznanie złotodajnych terenów Australii. Inni byli świadkami niecodziennych wydarzeń – Sygurd Wiśniowski brał udział w koronacji lokalnego króla na Fidżi, a Eugeniusza Żmijewskiego gościł tajemny przywódca buddyjskich Buriatów.

Wiedli pełne niebezpieczeństw i wyrzeczeń życie, ciężko pracując na poprawę swojego losu. Do nielicznych fortuna się uśmiechnęła, kilku zostało uznanymi naukowcami, wielu zostawiło po sobie fascynujące wspomnienia.

KONKURS !!!

Mamy dla WAS ową książkę 🙂 Wystarczy odpowiedzieć na proste pytanie:

Kiedy zaczyna się kalendarzowa Wiosna (Dzień Wagarowicza) ?

Na wiadomości od WAS czekamy do niedzieli, 24 marca br. Swoje odpowiedzi wpisujcie w komentarzach pod tekstem, na facebooku, google+ lub twitterze – jesteśmy prawie wszędzie a także na adres e-mail: kontakt@naszsrem.pl, grupie Nasz Śrem i fan page Śremska Grupa Fotograficzna.

Wygrywa następująca osoba:

(osoba, która wygrała zgodziła się na publikacje poniższego zdjęcia)

Za książki dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona: http://czwartastrona.pl

Mateusz Będkowski „Polscy poszukiwacze złota”:

http://www.wydawnictwopoznanskie.com/PL-H14/ksiazki/665/polscy-poszukiwacze-zlota.html

Regulamin konkursów regulamin_konkursow_ksiazkowych_naszsrem

Organizator konkursu informuje, że dane osobowe Uczestników przekazane Organizatorowi będą przetwarzane w szczególności celem:

  1. realizacji konkursu,
  2. wyłonienia zwycięzców konkursu,
  3. wydania nagród,
  4. kontaktu ze zwycięzcami konkursu, celem powiadomienia ich o wygranej.

Konkurs nie podlega przepisom Ustawy z dnia 29 lipca 1992 roku o grach i zakładach wzajemnych (Dz. U. z 2004 roku Nr 4, poz. 27 z późn. zm.)

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.