Dwoje śremian straciło 16 tysięcy złotych przez... sms
|

Dwoje śremian straciło 16 tysięcy złotych przez… sms

Do Komendy Powiatowej Policji w Śremie zgłosiły się dwie osoby, które zostały oszukane i straciły w sumie 16 tysięcy złotych. W obu przypadkach oszuści wysłali pokrzywdzonym wiadomość tekstową na telefon komórkowy, w której był niebezpieczny link.

Z sms-a, którego otrzymała śremianka wynikało, że ma natychmiast wpłacić zaległość w wysokości 4,87 zł, bo sprawa trafi do sądu. Natomiast z sms-a, który trafił do mieszkańca gminy Śrem, wynikało, że jego konto w serwisie ogłoszeniowym zostanie zablokowane, bo wymagana jest dopłata – 0,76 PLN, a czas na wpłatę to 60 minut.

W obu tych sms-ach były niebezpieczne linki, po kliknięciu których osoby zostały przekierowane na strony internetowe stworzone przez oszustów. W ten sposób przestępcy uzyskali dostęp do ich rachunków bankowych, z których ukradli pieniądze.

Śremianka straciła 10 000 złotych, a mieszkaniec gminy Śrem 6 000 złotych. Obecnie postępowania w obu sprawach prowadza policjanci z Zespołu do walki z Przestępczością Gospodarczą.

Jak widać oszuści działają w różny sposób. Tak więc apelujemy o ostrożność, bezrefleksyjne klikanie w przesłane linki może być bardzo odczuwalne dla naszego portfela. Najpierw sprawdźmy u źródła czy rzeczywiście mamy jakieś zaległości finansowe.

Materiał dzięki uprzejmości Komendy Powiatowej Policji w Śremie.

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.