Wielkopolska – kraina malowniczych jezior

Wielkopolska większości osób kojarzy się z Poznaniem, regionalnymi pyrami z gzikiem, czasem również innymi miejscowościami. Mało kto wie, że województwo to leżące w dorzeczu środkowej Warty wyróżnia się wyjątkowo ciekawym ukształtowaniem terenu, bogatą fauną i florą, a także licznymi jeziorami – jest ich ponad 1000! W Wielkopolsce znajduje się też Wielkopolski Park Narodowy, 12 parków krajobrazowych i ponad 3,5 tysiąca pomników przyrody. Liczne szlaki turystyczne i zabytki przyciągają w ten rejon wielu amatorów aktywnego trybu życia, a także osoby ceniące ciszę i spokój, niezależnie od pory roku. Wielkopolska i leżące na jej terenie miasta mają naprawdę dużo do zaoferowania.

Śrem

Jedno z najstarszych miast w Polsce, oddalone od Poznania nieco ponad 40 km. To lokalny ośrodek usługowo-przemysłowy o ciekawej historii, rozbudowanej infrastrukturze, wielu zabytkowych obiektach i dość szerokiej ofercie kulturalnej. W Śremie znajdują się także parki, a powstanie największego i najstarszego z nich datuje się na 1888 rok. Nieopodal, bo zlokalizowane zaledwie 6 km od ścisłego centrum miasta, polodowcowe jezioro Grzymisławskie z Plażą Miejską, strzeżonym kąpieliskiem i wypożyczalnią sprzętu wodnego przyciąga w sezonie nie tylko dzieci, ale i amatorów żeglarstwa, kajakarstwa i wędkarzy.

Stęszew

Położony przy drodze krajowej nr 5, oddalony od Poznania zaledwie 20 km Stęszew był niegdyś ważnym punktem na szlaku handlowym ze Śląska. Dziś w jego w pobliżu przebiega granica Wielkopolskiego Parku Narodowego, którego tereny wraz z otuliną zajmują 14 840 ha. Bogata fauna i flora, a także aż 9 jezior zlokalizowanych w okolicy miasta (np. Bochenek, Dębno czy Dymaczewskie) to doskonała przestrzeń dla wszystkich, którzy cenią ciszę z dala od wielkomiejskiego zgiełku, a także fanów wycieczek rowerowych.

Tarnowo Podgórne

Oddalone zaledwie parę minut drogi samochodem od Poznania Tarnowo Podgórne to miasto o szerokiej ofercie rekreacyjno-sportowej i kulturalnej. Pełnowymiarowe kryte lodowisko, stadion piłkarski, Termy Tarnowskie, a także znajdująca się nieopodal plaża nad jeziorem Lusowskim i przyległe tereny sprzyjają aktywnemu spędzaniu czasu, niezależnie od pory roku.

Kórnik

Podpoznański Kórnik na przełomie kwietnia i maja przyciąga wielu turystów spragnionych widoku kwitnących magnolii do Arboretum należącego do zabytkowego zespołu zamkowo-parkowego. Znajdują się tu też kilkusetletnie okazy drzew, krzewów ozdobnych rodzimych i egzotycznych, a także Instytut Dendrologii PAN. Zabytkowa rezydencja Górków i Działyńskich oraz przyległy park, to nie jedyne miejsca warte zobaczenia. Na uwagę zasługują także neobarokowy Ratusz, zabytkowa waga miejska czy promenada imienia Wisławy Szymborskiej. Blisko Kórnika znajdują się sprzyjające rekreacji tereny i jeziora: Kórnickie, Bnińskie, Skrzyneckie Duże i Skrzyneckie Małe.

dom jednorodzinny srem

Zamieszkaj w Wielkopolsce!

Coraz więcej osób zamiast zatłoczonego Poznania wybiera mniejsze miejscowości. I nic w tym dziwnego – doskonała komunikacja, szeroka oferta kulturalna, rozrywkowa i rekreacyjna, a także liczne parki krajobrazowe, zabytki i atrakcje sprawiają, że podpoznańskie miasta to idealne miejsce do życia dla rodzin chcących wybudować dom. Wiele wielkopolskich firm budowlanych oferuje kompleksową budowę domów jednorodzinnych m.in. na terenie całego województwa. Przy współpracy z taką firmą warto sprawdzić, czy obejmuje ona wszystkie etapy – od projektu aż do odbioru końcowego. Ważne, aby projekty nowoczesnych domów jednorodzinnych były nie tylko funkcjonalne i dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej rodziny, ale także wpisywały się w charakter urokliwych wielkopolskich miejscowości, komponując się z lokalną florą i fauną.

Autor: Karol Mytkowski, MYTKOWSKI Domy Jednorodzinne

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.