Mostek termiczny – jak zapobiec powstawaniu mostków cieplnych?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Mostek termiczny to główna przyczyna powstawania zawilgoceń na ścianach. Często skutkuje to rozwojem pleśni i grzybów, niebezpiecznych dla zdrowia człowieka. Mostki są głównym powodem utraty ciepła i uszkodzeń mechanicznych konstrukcji. Sprawdź, jakie zagrożenia niosą i – przede wszystkim – jak możesz im zapobiec.

Gdzie pojawiają się mostki termiczne?

Mostek termiczny to część przegrody budowlanej, która wykazuje się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Wskutek tego, w przypadku dużej różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku, przegroda wychładza się punktowo. Mostek cieplny powoduje więc znaczną utratę ciepła, zależną od wielkości mostka. W miejscu jego powstania temperatura obniża się do tego stopnia, iż przekracza temperaturę skraplania się pary wodnej. Skutkuje to zawilgoceniem ścian i innymi niepożądanymi konsekwencjami.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł na stronie https://purios.com/baza-wiedzy/co-to-jest-mostek-termiczny

Mostki termiczne – dlaczego powstają?

Jest wiele przyczyn powstawania mostków cieplnych. Mogą być one skutkiem złych projektów i niepoprawnego wykonania. Błędy związane są najczęściej z ukształtowaniem i orientacją budynku lub wielkością i błędnym rozmieszczeniem okien.

Gdzie pojawiają się mostki termiczne? Najczęściej w węzłach konstrukcyjnych, które łączą różne fragmenty przegród zewnętrznych. Największym zagrożeniem objęte są połączenia balkonu ze stropem, ściany i wieńce stropów nad piwnicami, połączenia dachu ze ścianą zewnętrzną oraz wieńce.

Mostki termiczne – zagrożenie i konsekwencje

Powstanie mostków termicznych niesie z sobą uciążliwe konsekwencje. Najpoważniejszą z nich są ogromne straty ciepła oraz związane z tym straty energetyczne. Rosną koszty ogrzewania obiektu, zmniejsza się komfort życia codziennego. Powstanie mostków cieplnych skutkuje wychłodzeniem przegrody zewnętrznej, a tym samym przyczynia się do skraplania się pary wodnej. Powoduje to powstanie grzybów i pleśni, które wpływają negatywnie na zdrowie człowieka. Grzyb i pleśń mogą wywołać lub nasilić alergię, przyczynić się do powstania choroby układu oddechowego, a także nowotworów.

To jednak nie wszystkie konsekwencje, które powodują mostki termiczne. Zagrożeniem najpoważniejszym jest uszkodzenie elementów konstrukcyjnych budynku. Obciążenie struktury może pojawić się w miejscu połączenia np. płyty balkonowej i stropu. Temperatura płyty zmienia się przy różnych warunkach atmosferycznych, strop utrzymuje ją na stałym poziomie. Może to skutkować pęknięciem płyty balkonowej i zawaleniem się konstrukcji. Niezwykle ważne jest więc wykonanie odpowiedniego projektu i jego poprawna realizacja – usunięcie mostków termicznych jest niezwykle trudne, czasami – niemożliwe.

Jak ocieplić mostki termiczne?

Całkowite wyeliminowanie mostków cieplnych jest niezwykle trudne. Możliwe jest jednak ich ograniczenie. Jak ocieplić mostki termiczne? Zadbaj o prawidłowy montaż okien i drzwi. Dopilnuj, aby zostały osadzone w warstwie izolacji tak, aby nachodziła ona na obramowanie drzwi i okien.

O tym koniecznie pamiętaj

Pamiętaj o ociepleniu ścian piwnicy z obu stron tak, aby łączyło się z izolacją ściany zewnętrznej i stropu. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się metoda izolacji termicznej pianką poliuretanową, np. zamkniętokomórkową Purios H77 czy otwartokomórkową Purios E. Rozważ także likwidację tradycyjnego balkonu na rzecz modeli o konstrukcji samonośnej lub wiszącej. Zadbaj o zachowanie ciągłości ocieplenia wszystkich części konstrukcji.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.