Mostek termiczny – jak zapobiec powstawaniu mostków cieplnych?

Mostek termiczny to główna przyczyna powstawania zawilgoceń na ścianach. Często skutkuje to rozwojem pleśni i grzybów, niebezpiecznych dla zdrowia człowieka. Mostki są głównym powodem utraty ciepła i uszkodzeń mechanicznych konstrukcji. Sprawdź, jakie zagrożenia niosą i – przede wszystkim – jak możesz im zapobiec.

Gdzie pojawiają się mostki termiczne?

Mostek termiczny to część przegrody budowlanej, która wykazuje się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła. Wskutek tego, w przypadku dużej różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku, przegroda wychładza się punktowo. Mostek cieplny powoduje więc znaczną utratę ciepła, zależną od wielkości mostka. W miejscu jego powstania temperatura obniża się do tego stopnia, iż przekracza temperaturę skraplania się pary wodnej. Skutkuje to zawilgoceniem ścian i innymi niepożądanymi konsekwencjami.

Chcesz wiedzieć więcej? Koniecznie przeczytaj artykuł na stronie https://purios.com/baza-wiedzy/co-to-jest-mostek-termiczny

Mostki termiczne – dlaczego powstają?

Jest wiele przyczyn powstawania mostków cieplnych. Mogą być one skutkiem złych projektów i niepoprawnego wykonania. Błędy związane są najczęściej z ukształtowaniem i orientacją budynku lub wielkością i błędnym rozmieszczeniem okien.

Gdzie pojawiają się mostki termiczne? Najczęściej w węzłach konstrukcyjnych, które łączą różne fragmenty przegród zewnętrznych. Największym zagrożeniem objęte są połączenia balkonu ze stropem, ściany i wieńce stropów nad piwnicami, połączenia dachu ze ścianą zewnętrzną oraz wieńce.

Mostki termiczne – zagrożenie i konsekwencje

Powstanie mostków termicznych niesie z sobą uciążliwe konsekwencje. Najpoważniejszą z nich są ogromne straty ciepła oraz związane z tym straty energetyczne. Rosną koszty ogrzewania obiektu, zmniejsza się komfort życia codziennego. Powstanie mostków cieplnych skutkuje wychłodzeniem przegrody zewnętrznej, a tym samym przyczynia się do skraplania się pary wodnej. Powoduje to powstanie grzybów i pleśni, które wpływają negatywnie na zdrowie człowieka. Grzyb i pleśń mogą wywołać lub nasilić alergię, przyczynić się do powstania choroby układu oddechowego, a także nowotworów.

To jednak nie wszystkie konsekwencje, które powodują mostki termiczne. Zagrożeniem najpoważniejszym jest uszkodzenie elementów konstrukcyjnych budynku. Obciążenie struktury może pojawić się w miejscu połączenia np. płyty balkonowej i stropu. Temperatura płyty zmienia się przy różnych warunkach atmosferycznych, strop utrzymuje ją na stałym poziomie. Może to skutkować pęknięciem płyty balkonowej i zawaleniem się konstrukcji. Niezwykle ważne jest więc wykonanie odpowiedniego projektu i jego poprawna realizacja – usunięcie mostków termicznych jest niezwykle trudne, czasami – niemożliwe.

Jak ocieplić mostki termiczne?

Całkowite wyeliminowanie mostków cieplnych jest niezwykle trudne. Możliwe jest jednak ich ograniczenie. Jak ocieplić mostki termiczne? Zadbaj o prawidłowy montaż okien i drzwi. Dopilnuj, aby zostały osadzone w warstwie izolacji tak, aby nachodziła ona na obramowanie drzwi i okien.

O tym koniecznie pamiętaj

Pamiętaj o ociepleniu ścian piwnicy z obu stron tak, aby łączyło się z izolacją ściany zewnętrznej i stropu. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się metoda izolacji termicznej pianką poliuretanową, np. zamkniętokomórkową Purios H77 czy otwartokomórkową Purios E. Rozważ także likwidację tradycyjnego balkonu na rzecz modeli o konstrukcji samonośnej lub wiszącej. Zadbaj o zachowanie ciągłości ocieplenia wszystkich części konstrukcji.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.