Hobby dla cierpliwych

Wędkarstwo to jeden z najmodniejszych sposób spędzania wolnego czasu. Przede wszystkim pozwala uciec od miejskiego zgiełku, ale również może dawać zastrzyk adrenaliny oraz dawnej rywalizacji. Wszystko zależy tak naprawdę od wybranej techniki. Różne akweny mają swoje wymagania, a metod połowów jest bardzo dużo. Tak samo jak rodzajów sprzętu i szeregu akcesoriów, które są tak różnorodne, że laikowi może być ciężko zorientować się, co tak naprawdę i do czego jest potrzebne. Sprawdź, jakie niezbędniki mieć musisz.

  1. Wędka i haczyk
  2. Jak łowić z gruntu?
  3. Akcesoria i niezbędniki

Wędka i haczyk

Choć w teorii niczego więcej nie potrzebujemy, to jednak ilość, jakość i parametry wędek to szereg różnorodnych produktów. Innych będziemy potrzebować, łowiąc z gruntu, a jeszcze innych, gdy wybieramy się na bardzo duże ryby. Wiele zależy również od konkretnej metody i wybranej techniki, a możliwości jest wiele. Oczywiście innego sprzętu będzie wymagać osoba, która zaczyna przygodę z wędkarstwem, a innego profesjonalista, choć nigdy nie opłaca się oszczędzać szczególnie na podstawowym sprzęcie. Bardzo popularne i wygodne są wędki teleskopowe, poza tym sklepy oferują również wersje składane. Poza tym warto zainwestować w dobrej jakości kołowrotek i cały szereg mniej lub bardziej przydatnych gadżetów.

Jak łowić z gruntu?

To jeden z najpopularniejszych sposobów łowienia. Choć bardzo tradycyjne dzięki nowoczesnym rozwiązaniom może dać naprawdę dużo satysfakcji. Zarówno różne rodzaje wędzisk, jak i innego sprzętu pozwalają uzyskać naprawdę ciekawe efekty. Przede wszystkim do połowów z gruntu używamy kijów zwanych feederami. Niektóre z nich mają długość nawet 4 metrów. Wędzisko ustawia się pionowo i można na nim umieścić szczytówkę, która będzie dawać sygnały, że mamy branie. Oczywiście wybór konkretnego sprzętu powinien być podyktowany konkretnymi warunkami, a przede wszystkim rodzajem akwenu. Innych rzeczy potrzebować będziemy, gdy wybieramy się nad małą rzeczkę, innych przy połowach nad większą lub też szybszą rzeką. Specjaliści doradzają nawet, że powinniśmy mieć kilka różnych wersji sprzętu do odmiennych warunków.

Akcesoria i niezbędniki

Poza wędką niezbędnym elementem będzie kołowrotek. Powinien być jak najlepszej jakości. Sprawdzają się modele wykonane z wytrzymałego aluminium. Warto przy tym zwrócić uwagę na pojemność szpuli. Jest to ważny argument, szczególnie gdy mamy zamiar łowić na duże odległości. Pod kątem wędziska u wagi koszyka z zanętą należy również dobierać grubość żyłki. Im lepszej jakości będzie, zapewni większą wytrzymałość na zerwanie.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.