Izolacja dachu papą

Zabezpieczenie stropu to nie tylko dachówka czy blacha! Bardzo popularnym sposobem jest krycie dachu za pomocą tzw. papy. Paręnaście lat temu również stosowało się taką metodę do izolacji dachu, jednak sam proces nakładania materiału był dużo bardziej pracochłonny. Aktualnie w sklepach tj. np. Bricoman dostępne są tworzywa w specjalnych rolkach, które wystarczy rozwinąć i odpowiednio przytwierdzić do powierzchni. Co więcej, na rynku znajdziemy papy zgrzewalne oraz samoprzylepne. W pierwszym przypadku do ich montażu również używa się palnika generującego wysoką temperaturę, jednak jeżeli wybierzemy papę samoprzylepną, możemy zamontować płaty za pomocą specjalnego kleju.

Rodzaje papy

Trzeba wiedzieć, że wyróżniamy dwa rodzaje papy (https://www.bricoman.pl/materialy-budowlane/papy-gonty-masy-do-dachow/papy) – wierzchnie i podkładowe. Pierwszy wariant ma stanowić główną warstwę zabezpieczającą dach (na tego typu materiał nie kładzie się już blachy, dachówek, ani żadnej innej powierzchni). Natomiast papy podkładowe mają zadanie głównie izolacyjne. Nie bez powodu mieszanka betonowa od lat używana jest na dachach budynków. To materiał, który nie przepuszcza wody i wilgoci, czyli zapewnia podstawową funkcjonalności, którymi powinien cechować się każdy dach. Warto zwrócić uwagę na fakt, że papa posiada również właściwości termiczne. Ogrzane powietrze, które ma to do siebie, że unosi się do góry, mogłoby uciekać przez nieszczelny dach. Jeżeli prawidłowo wykonamy izolacje stropu, można mieć pewność, że w pomieszczeniach temperatura utrzyma się na odpowiednim poziomie, co jednoznacznie przełoży się również na mniejsze koszty ogrzewania.

Papy izolacyjne

Tego typu materiały muszą odznaczać się szczególnie pod względem wytrzymałości i trwałości na lata! Odporność na warunki atmosferyczne odgrywa tutaj kluczową rolę, gdyż zapewne w wielu miejscach bywają one skrajne. Temperatura od -35 do +35 nie może negatywnie oddziaływać na taki materiał. Papy dachowe mają za zadanie izolować termicznie, jak również tworzyć trwałą powłokę, która ochroni budynek przed deszczem, śniegiem, gradem itp. Papa to połączenie asfaltu modyfikowanego, włókien poliestrowych oraz gruboziarnistej posypki mineralnej. Dzięki temu materiał jest w stanie spełniać swoje zadanie przez długie lata. To szczególnie ważne, ponieważ montaż tego typu materiałów na dachu nie należy do najłatwiejszych realizacji, dlatego zapewne nie chcielibyśmy szybko go powtarzać. Jeżeli chodzi o papy, podkładowe muszą one wytrzymać przynajmniej tyle, co materiał, którym zostaną przykryte. Papa to bez wątpienia materiał skuteczny, a świadczyć może o tym fakt, że z funkcji zabezpieczających, które oferuje, korzystamy już od pokoleń.

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.