Propozycja weekendowego wyjazdu: Kraków – miasto królów


Ze Śremu do Krakowa jest około 400 kilometrów i chociaż można znaleźć wiele ciekawych miast w bliższej odległości, to jednak za wybraniem dawnej stolicy Polski przemawia kilka istotnych argumentów.
  1. Co warto zobaczyć w Krakowie?
  2. Wyjątkowa historia miasta królów
  3. Gdzie najlepiej nocować w Krakowie?
Zestawień atrakcji i ciekawych miejsc znajdujących się w Krakowie jest wiele, jednak z reguły nie opisują one tak istotnych zagadnień jak chociażby noclegi. Niniejszy artykuł obejmuje więc nie tylko atrakcje, ale również sprawdzone miejsca, w których można zatrzymać się z całą rodziną.

Co warto zobaczyć w Krakowie?

Kraków ma wyjątkowo bogatą ofertę muzeów, zabytków, atrakcji turystycznych i innych ciekawych miejsc, dlatego też dysponując jedynie weekendem na zwiedzanie warto skupić się na najważniejszych miejscach i obiektach. Na początek warto więc skierować się do rynku oraz obowiązkowo zobaczyć Zamek Królewski na Wawelu. Jego zwiedzanie wymaga jednak poświęcenia sporej ilości czasu, więc przy krótkim wypadzie do Krakowa lepiej ograniczyć je do obejrzenia zamku z zewnątrz. W zależności od tego, czy ktoś interesuje się historią czy też woli zobaczyć nowe atrakcje, może następnie wybrać dawną dzielnicę żydowską lub papugarnię. Miłośnikom muzeów można natomiast polecić między innymi Muzeum Witrażu oraz Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Wyjątkowa historia miasta królów

Dawna stolica Polski jest drugim co do ilości mieszkańców miastem w kraju. Jest jednocześnie miastem koronacyjnym i nekropolią królów Polski, a od 1000 roku nieprzerwanie stolicą diecezji krakowskiej. Stolica kraju znajdowała się tutaj aż do 1795 roku. Według zapisów historycznych, Kraków jest głównym miastem historycznej Małopolski. Swoje siedziby mają tu między innymi takie firmy i instytucje jak Narodowe Centrum Nauki, Instytut Nafty i Gazu, Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO, Muzeum Narodowe, Archiwum Narodowe oraz Biblioteka Jagiellońska. Za ciekawostkę można uznać fakt, że do lat 50. XX wieku w Krakowie znajdowały się nawet skocznie narciarskie.
Nic więc dziwnego, że Kraków jest bardzo chętnie wybierany przez przedsiębiorców i aktualnie jest drugim – zaraz po Warszawie – miastem w Polsce z największą ilością powierzchni biurowych. Znajduje się tu również kluczowy węzeł kolejowy dla całego kraju. Oprócz transportu kolejowego, duże znaczenie odgrywa również transport lotniczy. Chodzi tu o lotnisko znajdujące się w Balicach, które pod względem liczby obsługiwanych pasażerów zajmuje drugie miejsce w całej Polsce. 

Gdzie najlepiej nocować w Krakowie?

Chcąc znaleźć atrakcyjne oferty noclegów w Krakowie dla wielu osób, zdecydowanie nie można z tym zwlekać do dnia przyjazdu. Wówczas nie będzie można liczyć na promocyjne ceny, tylko trzeba będzie się mocno natrudzić, aby gdziekolwiek znaleźć jeszcze wolne miejsca. Trudno zatem zrozumieć osoby, które nie rezerwują noclegów z wyprzedzeniem, szczególnie że nie wymaga to nawet kontaktu z poszczególnymi hotelami i innymi obiektami noclegowymi. Wystarczy skorzystać z bazy noclegów, w której w samym Krakowie znajduje prawie 2000 noclegów. Są to zarówno hotele, pensjonaty, domy wypoczynkowe, kwatery prywatne jak i tańsze hostele, więc każdy turysta może wybrać coś, co będzie dla niego atrakcyjne. Jednym z udogodnień na jakie mogą liczyć użytkownicy wspomnianego serwisu jest możliwość ograniczenia listy dostępnych ofert wyłącznie do tych, które oferują śniadanie, dostęp do basenu krytego, solarium, sauny fińskiej, kącika dla dzieci lub mają w standardzie klimatyzowane pokoje.
Wbrew pozorom lepsze warunki wcale nie muszą wiązać się z wyższą ceną. Zamawiając dla siebie nocleg z dużym wyprzedzeniem można czasami skorzystać z atrakcyjnych promocji i cieszyć się później naprawdę luksusowym apartamentem bez ponoszenia dodatkowych wydatków. Osoby, które posiadają psa lub kota i zabierają go ze sobą na wyjazd powinny zwrócić szczególną uwagę na to, czy wybrany przez nie obiekt akceptuje zwierzęta. Jeżeli jednak nie będzie możliwości zarezerwowania miejsca w wybranym obiekcie z powodu czworonoga, zawsze można znaleźć coś innego, w niedalekiej odległości. Wszystkie znajdujące się w bazie noclegów obiekty turyści mogą również posortować według wybranych przez siebie kryteriów. Jeżeli na przykład ktoś chce mieć pewność, że warunki na miejscu będą odpowiadały jego oczekiwaniom, może posortować ogłoszenia według opinii gości, którzy korzystali wcześniej z tego samego obiektu. Szukając natomiast najlepszej ceny najlepiej jest wybrać sortowanie od najtańszych obiektów. Przy wielu z nich znajduje się specjalne oznaczenie “Godny polecenia”, które oznacza, że wybierając ten obiekt z pewnością będzie się zadowolonym z obsługi, warunków oraz lokalizacji. Przy wszystkich ogłoszeniach dostępne są też informacje pomagające łatwo sprawdzić czy dany obiekt noclegowy zapewnia bezpłatny parking oraz dostęp do Internetu. Po znalezieniu najlepszej oferty klient może od razu zarezerwować go w wybranym przez siebie terminie, dzięki czemu nie ma ryzyka, że ktoś inny go uprzedzi i zajmie ostatnie wolne miejsca.

undefined

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.