Kredyt a pożyczka. Poradnik dla osób, które chcą zaciągnąć pożyczkę lub kredyt.

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Przystępując do zaprezentowania zagadnień będących przedmiotem tego artykułu, dobrze jest wiedzieć, czy kredyt i pożyczka, to zamienne pojęcia, czy też należy je różnicować.

Na co dzień nierzadko zdarza się, że operujemy pojęciem «kredyt», chociaż de facto zawarliśmy umowę pożyczki i na odwrót. W tym miejscu chcę jednak zwrócić uwagę na oba pojęcia mając na myśli przepisy prawa bankowego, a nie mowę potoczną.

Pożyczka a kredyt różnice

W największym uproszczeniu, pomiędzy pożyczką, a kredytem istnieje zasadnicza różnica polegająca na tym, że pożyczkę można wziąć na dowolny cel. Kredyt zaś, na konkretny, ściśle określony przedmiot finansowania, np. na zakup mieszkania, budowę domu, nabycie pojazdu, remont nieruchomości, spłatę kredytu chwilówek i pożyczek 1 w innym banku, czy zakupy ratalne różnego rodzaju towarów. Środki wypłacone z tytułu przyznanego kredytu nie mogą być przeznaczone na inny cel, jak ten określony w umowie kredytowej. Dokument ten wyraźnie precyzuje, co jest przedmiotem finansowania. Upraszczając, przyznana kredytem kwota pieniędzy z reguły nie będzie nam dana «do ręki» lecz przeznaczona będzie na konkretny cel kredytowania.

Zatem w przypadku kredytu mieszkaniowego, bank przeleje środki, np. na rzecz developera lub zbywcy nieruchomości na jego rachunek, lub banku, w którym spłacamy inny wcześniej zaciągnięty kredyt. Chociaż w przypadku budowy domu systemem gospodarczym bank przeleje przyznane środki na rachunek kredytobiorcy i ten teoretycznie może je wykorzystać na inny niezwiązany z umową cel, to jednak w określonym czasie musi przedstawić w banku kredytującym pisemne rozliczenie z wykorzystania wypłaconej transzy kredytu. Jeśli tego nie uczyni, a pieniądze ”straci”, naruszy tym samym warunki umowy kredytowej, co skutkować będzie wypowiedzeniem jej przez bank i dalszymi nie przyjemnymi konsekwencjami.


Pożyczki stały się integralną częścią stosunków finansowych. Każdy obywatel ma w portfelu kartę kredytową tej lub innej organizacji. Ponadto można uzyskać pożyczkę przez internet. Dostępność dla każdego kredytobiorcy wyjaśnia popularność kredytów online. Pożyczki ranking 2019 2 daje możliwość zapoznania się z warunkami kredytowania, sposobami spłaty długu oraz kosztem produktu kredytowego.

Jeśli zaś wybieramy pożyczkę, a nie kredyt, to z reguły mamy na myśli konkretne wydatki, jednakże bank nie wymaga, abyśmy dosłownie je sprecyzowali. Najczęściej w umowach pożyczki cel formułowany jest jako «cel konsumpcyjny». Pożyczkobiorca nie musi wykazywać pożyczkodawcy, na co wyda pieniądze. Istotne jest, aby nie naruszał on warunków umowy pożyczki, poprzez np. nieterminowe regulowanie swojego zobowiązania. Powyższa analiza w największym skrócie obrazuje różnice celów w kredycie i pożyczce.

Pożyczka czy kredyt

Pożyczka czy kredyt – istotną różnicą jest także okres kredytowania, a więc czas spłaty rat kredytowych. Pożyczka udzielana jest na krótszy okres, kredyt zaś jest z reguły długoterminowy, np. przy zachowaniu pewnych warunków, kredyt mieszkaniowy może być spłacany nawet przez 30 lat.
W tym miejscu warto wspomnieć o wysokości oprocentowania tych dwóch produktów. Z zasady pożyczki oprocentowane są znacznie wyżej, aniżeli kredyty. Jeśli zatem chcemy uzyskać środki na sfinansowanie zakupu mieszkania, a brakuje nam np. 50 tys. złotych, to warto rozważyć, czy wziąć na ten cel pożyczkę, czy kredyt. Dla podjęcia decyzji pomocna będzie analiza kosztów, którą może na nasz wniosek przeprowadzić bank. Ich wysokość obrazuje wielkość tzw. RRSO 3, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania.


Przy kredycie warto pamiętać, że z uwagi na formę zabezpieczenia jego spłaty w postaci hipoteki, poniesiemy również koszty jego ustanowienia, a także koszty związane z ubezpieczeniem kredytowanej nieruchomości, czy koszty ubezpieczenia na życie przez cały okres spłaty kredytu. Pożyczki zaś, z reguły udzielane są bez zabezpieczeń. Aby zatem porównać sobie koszty pożyczki i kredytu, warto pamiętać o powyższym.

  1. http://www.trinet.com.pl/poznajmy-sie-nazywam-sie-kredyt-konsolidacyjny-na-splate-chwilowek/
  2. https://racoongo.com/pozyczki/
  3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczywista_roczna_stopa_oprocentowania

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.