Dziecko w sieci – gdzie czai się niebezpieczeństwo?

Jeszcze jedno pokolenie wstecz nie byłoby o czym pisać. Problem bezpieczeństwa dzieci w Internecie po prostu nie istniał. Internet przyniósł ze sobą całe morze dobrodziejstw, ale także całe spektrum nowych zagrożeń. Jakie to zagrożenia i co możemy zrobić, by je wyeliminować? Czy pomoże nam w tym program antywirusowy? A może jest inna metoda? Dowiesz się czytając dalej.

Na kłopoty – antywirus

Sama nazwa antywirus nasuwa nam skojarzenie z chorobą – wirusem. Tak jak szczepimy się po to, by uniknąć choroby, tak samo powinniśmy stosować programy antywirusowe, by uchronić nasze komputery, ich zawartość i nas samych przed niepożądanym wpływem innych użytkowników. Powinniśmy chronić przed niepożądanymi treściami nas samych, ale i nasze dzieci, które w coraz młodszym wieku zaczynają korzystać z sieci. Ale gdzie mogą czaić się te zagrożenia?

Gdzie dziecko może napotkać zagrożenie?

Kiedy nasze dziecko zaczyna korzystać samodzielnie z Internetu przede wszystkim porozmawiajmy z nim o tym, co niedobrego może spotkać je w sieci. By taką rozmowę odbyć rzetelnie, sami musimy być świadomi zagrożeń. Na co zatem zwracać uwagę?
– wyszukiwarki – to w nich dziecko może napotkać treści, które będą dla niego nieodpowiednie. Koniecznie włącz filtry rodzinne. Pamiętaj jednak, że żadne zabezpieczenie nie da 100% gwarancji, że niepożądane treści nie przedostaną się do wyników wyszukiwania. Filtry ograniczają, ale nie w pełni eliminują nieodpowiedni przekaz,
– portale społecznościowe i komunikatory – zapewne pierwsze kojarzące się z tym obszarem Internetu niebezpieczeństwo to pedofilia. I słusznie. Na szczęście, nie jest to jednak zjawisko powszechne. O wiele częściej rozpowszechniony jest hejt oraz wyciąganie od dzieci informacji i danych osobowych. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, że wszystko, co umieści ono w sieci zostanie tam na zawsze,
– portale z newsami – dzieci nie powinny być także narażone na brutalne treści umieszczane na portalach z wiadomościami ze świata. Niektóre publikowane tam materiały celowo są niecenzurowane, by przyciągnąć „widzów o mocnych nerwach”,
– serwisy z grami online – dzieci uwielbiają gry. Pozostawione jednak bez kontroli rodziców mogą zacząć korzystać z gier zawierających nieodpowiednie dla nich treści (przemoc, pornografia, wulgaryzmy),
– inne – dziecko może także natknąć się na treści nawołujące do wrogości wobec innych, do autodestrukcji, przemocy czy okrucieństwa.
Wszystkie wyżej wymienione treści mogą mieć wpływ na rozwój i psychikę dziecka. Pamiętaj też, że to od Ciebie Twoje dziecko musi się nauczyć kulturalnego korzystania z sieci, by samo nie stanowiło dla innych zagrożenia.

Nie zabraniaj zupełnie – nie tędy droga

Po pierwsze pamiętaj, by dostosować ograniczenia korzystania z sieci do wieku dziecka. Im Twoje dziecko będzie starsze tym granice będą mogły być poszerzane. Dla maluszków bardzo dobrym rozwiązaniem jest stworzenie tzw. białej listy stron www, czyli takiego ograniczenie dostępu, by dziecko mogło poruszać się tylko po stronach internetowych przez Ciebie wcześniej wybranych. Białą listę można stworzyć przy pomocy narzędzia do kontroli rodzicielskiej w systemie operacyjnym lub w antywirusie. Nie zapominaj o smartfonach czy tabletach. Np. w urządzeniach z systemem Android można stworzyć osobny profil z odpowiednio skonfigurowaną dla dziecka przeglądarką, sklepem play czy youtubem.
Jeśli Twoje dziecko ma już kilkanaście lat kontrolę rodzicielską można rozluźnić, i skupić się na rozmowie o zagrożeniach w sieci. Może się nawet tak zdarzyć, że dziecko prześcignie Cię w umiejętnościach komputerowych – ważne jednak, żeby wiedziało, że zawsze w razie problemów (hejtu, zaczepek, niedwuznacznych propozycji) może do Ciebie przyjść i o tym powiedzieć. Najważniejsze to zbudować taką relację z dzieckiem, by obdarzało Cię zaufaniem.

Programy antywirusowe z funkcją kontroli rodzicielskiej

Obszar nadużyć w sieci wciąż się zmienia. Za tymi zmianami idą na szczęście także modyfikacje środków, które mają unieszkodliwić zagrożenia. Przed zakupem programu antywirusowego zapoznaj się z aktualnym rankingiem, który porównuje wybrane cechy produktów. Tu znajdziesz ranking top 5 antywirusów.
Obecnie stosowane w antywirusach funkcje kontroli rodzicielskiej pozwalają nie tylko odpowiednio do wieku użytkownika filtrować treści w wyszukiwarkach (Self Search), ale także kontrolować uruchamiane aplikacje (blokując np. te które są dla dzieci nieodpowiednie), ochraniać komunikatory, generować raporty z odwiedzanych stron. Istnieją rozwiązania, które pozwalają wskazać dane, których dziecko nie będzie w stanie przekazać przez komunikator czy e-mail, np. swój adres zamieszkania czy numer telefonu (rodzic sam może zdefiniować takie zakazane słowa kluczowe).
Wersje programów antywirusowych pisane na smartfony pozwalają dodatkowo nawigować i na bieżąco sprawdzać, gdzie jest dziecko, a nawet kontrolować treści pojawiające się w telefonie.

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.