Nie każda kobieta o tym wie… Grażyna Kasprzak o świadomym wyborze położnej

Kim jest położna? Jakie są jej zadania, czy wyboru dokonujemy tylko podczas ciąży i dlaczego położną powinniśmy wybierać świadomie? Nieco ponad tydzień temu pojawił się na oficjalnym profilu facebookowym Szkoła rodzenia ” Natura ” Grażyna Kasprzak bardzo ciekawy wpis na ten temat. Za zgodą Pani Grażyny postanowiliśmy go tutaj umieścić w całości.

Zasady wyboru położnej podstawowej opieki zdrowotnej 🙂


Postanowiłam napisać posta o tym temacie, bo z moich obserwacji wynika, że temat nie jest znany i rodzi wiele wątpliwości, kontrowersji.


Często kobiety nie wiedzą, że do położnej można się zapisać na każdym etapie życia…i że warto znać ją z imienia i nazwiska. Może się przydać noworodkowi, dziewczynie, która dojrzewa, kobiecie planującej ciążę, rodzicom oczekującym na cud narodzin, czy kobiecie
w okresie menopauzy…


Mamy obowiązek służenia radą kobiecie na każdym etapie życia…:)


W praktyce NFZ wycenił trzy usługi: edukację kobiet w ciąży, opiekę nad matką i dzieckiem oraz opiekę nad kobietą po operacjach ginekologicznych, czy na piersi. Te usługi położna w Polsce może rozliczyć. Innym tematem jest fakt, że prawie nikt nie potrafi wystawiać do nas skierowań po operacjach, a kobiety nie są informowane o przysługującym im prawie…czyli mamy do czynienia z martwym prawem.


Swego czasu zadziwił mnie fakt, że tak duży, specjalistyczny ośrodek jak Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu , mieszczące się przy ulicy Garbary 15 nie wystawia skierowań do położnych z uwagi na brak wiedzy, jak takie skierowanie wypełnić.


Na pochwałę zasługuje natomiast Ginekologiczno – Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im.Karola Marcinkowskiego, również w Poznaniu, przy ulicy Polnej 33. W tym szpitalu lekarz wie, jak takie skierowanie wystawić…


Stereotypem jest, że położna zajmuje się wyłącznie kobietą po porodzie…dość nadal żywym stereotypem 🙂


Według aktualnych zaleceń Narodowego Funduszu Zdrowia kobiecie ( rodzicom ) przysługuje prawo do spotkań z położną już od 21 tygodnia ciąży. Spotkania powinny odbywać się w gabinecie położnej, a tylko w sytuacji ciąży zagrożonej w domu klientki ( wytyczne NFZ 2018 rok). Tutaj chyba najwięcej jest nieporozumień…kobiety oczekują spotkań z położną w domach, natomiast NFZ, zaleca aby odwiedzały położną, tak jak odwiedzają lekarza.


Kobieta ma prawo wyboru, co do formy tych spotkań, do wyboru są spotkania indywidualne lub w grupie, Nie ukrywam, że zachęcam kobiety serdecznie do wyboru zajęć w formie szkoły rodzenia.Z mojego punktu widzenia jest to forma życia towarzyskiego w ciąży. Grupa to różnorodność poglądów, opinii, to więcej zadanych pytań. Często uczestnicy zajęć podtrzymują później relacje towarzyskie…zaryzykowałabym twierdzenie, że bywają też dla siebie grupą wsparcia.


Aby takie spotkania mogły być realizowane położna musi mieć gabinet z odpowiednią ilością krzeseł, węzłem sanitarnym, dostępem również dla osób niepełnosprawnych.


Dokonując wyboru położnej podstawowej opieki zdrowotnej warto się upewnić, czy ta sama osoba zapewni Wam i Waszym pociechom również opiekę po porodzie oraz w jakim czasie od wypisu dociera do domu położnicy. Wzorcowo realizowana usługa w dni robocze polega na dotarciu do domu kobiety w ciągu 48 godzin od zgłoszenia ( ważne, aby napisać do położnej jeszcze ze szpitala ). Oczywiście czas ten się wydłuża, jeżeli mamy weekend. Ważne, aby dopytać, czy opieką poporodową objęte są również kobiety mieszkające poza miastem, w którym korzystacie z usługi edukacyjnej.


Niestety w wielu jeszcze mniejszych miejscowościach w Polsce edukacja kobiet mająca na celu przygotowanie ich do porodu, opieki nad dzieckiem, skutecznego karmienia piersią nie jest realizowana, w tym też w Wielkopolsce. A przecież Narodowy Fundusz Zdrowia wymaga od położnych głównie edukacji… Takie czynności jak osłuchiwanie tętna dziecka detektorem, pomiar ciśnienia tętniczego krwi jest realizowany, jeżeli zachodzą przesłanki medyczne, ale jakby dodatkowo…to nie jest jej główne zadanie w opiece nad kobietą spodziewającą się narodzin dziecka, przy założeniu, że ciążę prowadzi lekarz, nie położna.


Lekarz położnik ma obowiązek informowania kobiet o przysługującym im prawie do spotkań z położną, najpóźniej do 26 tygodnia ciąży.


Zanim wypełnicie deklarację wyboru położne poz, warto spotkać się przynajmniej z dwoma położnym i wypytać o warunki współpracy, możliwości realizacji Waszych życzeń, kompetencje, sprzęt medyczny.


W temacie kompetencji warto się upewnić, czy położna posiada aktualną wiedzę na temat karmienia dzieci pokarmem mamy, czy będzie wspierająca w razie wystąpienia problemów. Poradnictwo laktacyjne jest bardzo trudnym,obszernym działem w pracy położnej, ale też bardzo czasochłonnym…wymaga cierpliwości zarówno ze strony położnej jak i świeżo upieczonej mamy 🙂


Walczcie o naturalny pokarm dla dziecka, ponieważ nie ma bardziej optymalnego sposobu odżywiania dla naszych dzieci. Pokarm kobiecy to unikalna zdrowa substancja, zmienna w zależności od potrzeb dziecka i o dużej wartości biologicznej 🙂


Warto być kobietą świadomą i wiedzieć, że w razie nietrafnego wyboru położnej, pielęgniarki, czy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej możemy aż trzykrotnie w danym roku kalendarzowym,bezpłatnie dokonywać wyborów tych osób, dopiero czwarta zmiana w danym roku jest odpłatna 80 zł na rzecz NFZ.


Grażyna Kasprzak
784 060 451Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.