Jak działa i jaką rolę pełni miernik zanieczyszczenia powietrza?

Jak działa i jaką rolę pełni miernik zanieczyszczenia powietrza?
Jak działa i jaką rolę pełni miernik zanieczyszczenia powietrza?
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

W skutecznej walce ze złej jakości powietrzem najważniejsza jest wiedza o jego aktualnym stanie. Informacji o tym dostarcza miernik zanieczyszczenia powietrza. Jest to bowiem urządzenie, które umożliwia stałe badanie stężenia zanieczyszczeń obecnych w powietrzu, ich analizę oraz przekazywanie wyników za pomocą Internetu. Miernik zanieczyszczenia powietrza pozwala nam więc być zawsze na bieżąco z jakością powietrza w naszej okolicy.

Miernik zanieczyszczenia powietrza – czym jest i w jaki sposób bada jakość powietrza?

Miernik zanieczyszczenia powietrza to specjalne urządzenie, którego sieci pojawiają się w coraz większej ilości polskich miast. To bardzo dobrze! Dzięki ich obecności każdy mieszkaniec ma bowiem możliwość sprawdzenia jakości powietrza, którym oddycha on i jego bliscy. To z kolei daje nam szansę na skuteczną ochronę przed smogiem i zanieczyszczonym powietrzem. Tylko bowiem wiedząc, że istnieje zagrożenie, możemy powziąć odpowiednie środki, by się przed nim właściwie bronić. Taką właśnie możliwość daje nam miernik zanieczyszczenia powietrza.

Mierniki zanieczyszczenia powietrza możemy podzielić na dwie grupy ze względu na ich metodę działania. Mierniki działające w oparciu o metodę grawimetryczną zasysają powietrze do urządzeń zwanych pobornikami pyłowymi. Wyposażone są w specjalne filtry, które co około 2 tygodnie wyjmuje się i zastępuje nowymi. Zużyte filtry trafiają do laboratorium, gdzie poddawane są badaniom. Na ich postawie określa się stopień zanieczyszczenia powietrza w czasie, kiedy filtry były zamontowane w mierniku. Takie badanie jest dokładne, jednak nie oferuje nam wyników w czasie rzeczywistym, co dziś na szczególne znaczenie, jeśli chcemy zapobiegać negatywnemu wpływowi zanieczyszczonego powietrza na co dzień.

W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej sprawdza się więc badanie jakości powietrza metodą automatyczną. Polega ona na zbieraniu danych pomiarowych przez specjalne sensory. Zebrane przez nie dane są w czasie rzeczywistym przesyłane do instytucji badawczych. Przesłane przez miernik zanieczyszczenia powietrza dane są tam analizowane oraz udostępniane za pośrednictwem Internetu wszystkim zainteresowanym osobom. Pozwala to każdemu z nas być na bieżąco ze stanem powietrza w naszej okolicy oraz lepiej planować swój dzień oraz aktywności.

Miernik zanieczyszczenia powietrza i jego rola w codziennym życiu

Mierniki zanieczyszczenia powietrza odgrywają coraz większą rolę w naszym życiu. Z uzyskanych przez nie danych może bowiem korzystać każda osoba. Wystarczy pobrać i zainstalować na swoim smartfonie aplikację, która będzie nas informowała o pogorszeniu się jakości powietrza oraz sugerowała, czego powinniśmy w tym czasie unikać. Sprawdzenie aktualnych danych pomiarowych jest możliwe także w Internecie.

Na tym jednak znaczenie mierników zanieczyszczenia powietrza się nie kończy! Ich obecność pozytywnie wpływa bowiem także na świadomość ludzi odnośnie złej jakości powietrza w naszym kraju, co bezpośrednio przyczynia się do jej poprawy. Wiedząc bowiem, jakim powietrzem na co dzień oddychamy, mamy większą motywację do zmiany tych nawyków, które pogarszają jego jakość. Coraz chętniej auto zastępujemy więc rowerem, korzystamy z komunikacji miejskiej oraz staramy się palić lepszej jakości opałem, by dodatkowo nie zanieczyszczać powietrza.

Miernik zanieczyszczenia powietrza Airly to także urządzenie, które dostarcza danych o jakości powietrza bezpośrednio do władz miast oraz gmin w naszym kraju, co także im pozwala na podjęcie aktywnych działań mających na celu poprawę jakości powietrza w Polsce.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.