Zawód: listonosz

Zawód: listonosz

Praktycznie codziennie spotykasz go na ulicy z ciężką torbą, pękającą w szwach od dużej ilości listów. Niezmiennie kojarzy nam się z niebieskim mundurem. Wbrew pozorom ten zawód to ciężka praca. Zapotrzebowanie na listonoszów jest spore. To praca, której raczej nie znajdziemy na portalach, np. Pracuj.pl, ale często w Urzędach Pracy.

Nie tylko dostarczanie listów

Tak naprawdę listonosz rozpoczyna swoją pracę od zebrania różnego rodzaju paczek, przesyłek i listów, które muszą mieć pokwitowanie. Następnie, pobiera określoną kwotę pieniędzy, którą musi dostarczyć. Kiedy uporządkuje i posegreguje przesyłki – rozpoczyna swoją pracę. Każdy z listonoszy przypisany jest do konkretnego regionu, na którym działa. Może poruszać się po nim pieszo, samochodem, rowerem czy dzięki środkom komunikacji miejskiej. W momencie, kiedy wszystkie przesyłki zostaną dostarczone, listonosz wraca do urzędu, w którym rozlicza się z każdej przesyłki. Wypełnia też odpowiednie raporty i dokumenty.

Jakie wymagania stają przed kandydatami?

Od potencjalnych pracowników wymaga się sumienności, odpowiedzialności, odpowiedniej organizacji pracy, a także wykształcenia co najmniej zawodowego. Dużym atutem będzie posiadanie prawa jazdy i własnego samochodu. Spełnienie powyższych oczekiwań bezpośrednio wpływa na zarobki listonosza.

Zarobki listonosza

Za świadczenie takich usług dostaje się, niestety, niewiele. Wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia pracownika. Początkowa pensja wynosi ok. 1 000 zł – 1 200 zł netto. Średnia pensja to ok. 2 000 zł brutto. Osoby, które posiadają wyższe wykształcenie mogą liczyć na większe zarobki, wynoszące nawet 2 500 zł brutto. Wynagrodzenie listonosza zależne jest także od miejsca, regionu, w którym pracuje. Powszechnie uważa się, że najwięcej można zarobić w województwach: dolnośląskim – średnia pensja wynosi ok. 1 980 zł i małopolskim – ok. 1 700 zł. Najmniej zaś w województwach: świętokrzyskim – 1 400 zł i warmińsko – mazurskim – o 100 zł więcej.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.