Kryptonim Wolność – już jutro Kościan zamieni się w powstańcze miasto

Kryptonim Wolność, to powstańcza gra miejska, której siódma edycja będzie miała miejsce już jutro w Kościanie. W najbliższą sobotę, tj. 17 lutego br. Kościan zamieni się w powstańcze miasto, powrócą dawne ulice i kamienice. Pojawią się balony, a lotnisko zostanie urządzone na stadionie.

Zeszłoroczną imprezę możemy zobaczyć na krótkim filmie poniżej:

Będą również dorożki, drezyny, wóz pancerny na rynku, bicykle. Na misjach odtwarzane będzie wyzwolenie miasta przez skautów, odbicie broni z niemieckiego arsenału, obalenie cesarza Wilhelma, żywa lekcja chemii, niemieckiego, przeszkolenie strzeleckie, poszukiwanie ks. Surzyńskiego, itp. Najlepsze drużyny zostaną nagrodzone, dla wszystkich „skautów” przewidziano atrakcje.

Kryptonim Wolność - już jutro Kościan zamieni się w powstańcze miasto
Kryptonim Wolność – już jutro Kościan zamieni się w powstańcze miasto

Organizatorzy zapraszają młodzież i dorosłych w grupach 5 do 8 os.

Wszystkich, którzy nie zdążyli się zarejestrować za pośrednictwem strony internetowej, zapraszamy serdecznie do kościańskiego ratusza na godz. 10.00. Mniejsze grupy lub pojedynczych graczy zapraszamy również na tą godzinę.

Więcej informacji na stronie www.gramiejska.koscian.pl

Dlaczego organizowana jest gra miejska “Kryptonim Wolność” w Kościanie?

Gra miejska Kryptonim Wolność organizowana jest dla przypomnienia udziału i zasług Rezerwy w Czynie Zbrojnym Wielkopolan 1918/1919, miasto Kościan w rocznice rozejmu w Trewirze – 16 lutego. Podczas gry odtwarzany jest przebieg słynnego wypadu skautów na pruski arsenał.

 

Kościańska Rezerwa Skautowa – ochotniczy oddział w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919

Pierwotna nazwa – Kompanja Rezerwy Skautowej. Ochotniczy oddział powstańczy utworzony 14 grudnia 1918 w Kościanie (Wielkopolska) w oparciu o Drużynę Skautową im. Jana Sobieskiego, założoną w 1912r. Liczył 120 żołnierzy pod dowództwem instruktora skautowego, drużynowego Józefa Kamińskiego (1895-1962).

Na wieść o wybuchu w Poznaniu powstania, Rezerwę postawiono w stan gotowości bojowej. W Kościanie stacjonowały niemieckie jednostki: 2 batalion 36 pułku i 2 batalion zapasowy 37 pułku piechoty. W nocy z 29 na 30 grudnia 1918 skauci przeprowadzili akcję pod kryptonimem „Wolność”, włamując się do arsenału pruskiego garnizonu i wykradając broń. Według źródeł niemieckich skauci kościańscy wynieśli wtedy m.in.: 833 karabiny ręczne, 30 karabinów maszynowych, 30 000 nabojów i skrzynie z granatami. Zdobyta broń zasiliła wyposażenie tworzących się oddziałów powstańczych w Bukówcu Górnym, Kościanie, Krzywiniu i Śmiglu.

30 grudnia 1918 Rezerwa opanowała newralgiczne punkty w Kościanie, w tym: dworzec kolejowy, pocztę i telegraf. Następnego dnia dowództwo pruskiego garnizonu skapitulowało; władzę w mieście przejęli Polacy.

Kościańska Rezerwa Skautowa brała także udział w powstańczych działaniach bojowych pod Rakoniewicami i Lesznem. 11 stycznia 1919 z ran odniesionych w potyczce pod Tworzankami w lazarecie polowym w Drobninie zmarł 19-letni skaut Franciszek Masztalerz z Kościana. Rezerwa została wchłonięta przez regularne oddziały tworzących się wojsk wielkopolskich. W wojnie polsko – bolszewickiej 1919 – 1921 polegli skauci: Kajetan Fabiańczyk, Ignacy Jachnik, Ignacy Kaliszewski, Bernard Rydlewski, Stanisław Sikora i Stefan Wopiński.

wikipedia.org

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.