Jak pojemność silnika wpływa na ceny OC?

Jak pojemność silnika wpływa na ceny OC?

Nowy rok to okazja do wprowadzenia zmian w swoim życiu, np. kupna nowego, bardziej przestronnego samochodu. Należy jednak pamiętać, że zakup pojazdu z silnikiem o większej pojemności oznacza także wzrost kosztów obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jak dużej podwyżki można się spodziewać?

Wyliczając koszt składki OC, ubezpieczyciele biorą pod uwagę szereg różnych czynników. Dlatego też takie dane, jak miejsce zamieszkania, spowodowane w przeszłości stłuczki lub deklarowany roczny przebieg pojazdu mają ogromny wpływ na ostateczną cenę polisy. Należy do nich także pojemność silnika pojazdu. Dlaczego jest to ważne dla towarzystw ubezpieczeniowych?

Większa pojemność silnika najczęściej oznacza większą moc. To z kolei wprost przekłada się na możliwość osiągnięcia większej prędkości maksymalnej czy lepszego przyspieszenia, a to pociąga za sobą wyższe ryzyko spowodowania wypadku. Firmy ubezpieczeniowe zakładają, że osoby poruszające się pojazdami z większymi silnikami są bardziej skore do ryzykownych zachowań, a tym samym spowodowania wypadku. Dlatego też większy silnik oznacza wzrost ceny ubezpieczenia OC. Jak duże są to różnice?

Sprawdziliśmy to na przykładzie kierowcy w wieku 18 lat, który właśnie odebrał dokument prawa jazdy i postanowił kupić swoje pierwsze auto. Jego wybór padł na 14-letniego Peugeota 206. Jeśli zdecydowałby się na podstawowy silnik o pojemności 1.1-litra, zapłaciłby aż o o 570 złotych mniej, niż w przypadku najmocniejszej odmiany z 2-litrową jednostką napędową. To oczywiście jednostkowy przypadek, ale średnie ceny polis OC obliczonych w porównywarce OC/AC mfind.pl potwierdzają, że mniejszy silnik to niższa składka OC.

Średnia cena ubezpieczenia za samochód z silnikiem do 1-litra to 866 złotych. Z kolei właściciele aut z jednostkami 1.8-2.0 płacą już średnio o 134 złote więcej. Decydując się na samochód z silnikiem o pojemności od 2 do 2.5-litra, musimy zdawać sobie sprawę, że średni koszt polisy OC wynosi już 1280 złotych.

Jak widać na powyższych przykładach, ceny obowiązkowych ubezpieczeń rosną wraz z pojemnością silnika. Należy jednak pamiętać, że to tylko jedna z wielu informacji, która wpływa na ostateczną cenę takiej polisy. Równie ważna jest historia ubezpieczeniowa, czyli wypracowane zniżki. Dlatego jeśli zamierzasz zmienić swoje auto i szukasz najtańszej polisy, oblicz ubezpieczenie OC na mfind.pl. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych! Tyle bowiem potrafią wynosić różnice pomiędzy najtańszą, a najdroższą propozycją ze strony ubezpieczycieli.

Jak pojemność silnika wpływa na ceny OC?
Jak pojemność silnika wpływa na ceny OC?

Similar Posts

One Comment

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.