99. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

27 grudnia to data, która każdemu Wielkopolaninowi powinna kojarzyć się jednoznacznie. Tego dnia w roku 1918 wybuchło bowiem Powstanie Wielkopolskie, które zakończyło się zwycięstwem naszych rodaków. Iskrą, która wznieciła chęć chwycenia za broń przez Polaków był powrót do kraju Ignacego Jana Paderewskiego. Uczcijmy dzisiaj pamięć naszych przodków poprzez modlitwę, udanie się na ich groby, zapalenie znicza lub po prostu wywieszenie flagi powstańczej bądź narodowej.
 
Warto dodać, że wspomniane wydarzenie historyczne zakończyło się 16 lutego 1919 roku za sprawą podpisanego Rozejmu w Trewirze. Dowódcą Powstania Wielkopolskiego był Stanisław Taczak, a następnie Józef Dowbor-Muśnicki. Wielkopolanie z dnia na dzień zdobywali określone tereny, okazywali swoją wyższość nad armią niemiecką, mieli coraz większą przewagę na froncie, a to zaowocowało upragnionym przez nich zwycięstwem. Wielkopolska stała się wolna i nasz region również mógł zostać określony mianem niepodległego.
 
Powstanie Wielkopolskie jako jedne z nielicznych polskich zrywów niepodległościowych można zaliczyć do zwycięskich. Właśnie dlatego należy kultywować pamięć o historii naszego regionu, cieszyć się tym wydarzeniem, uświadamiać potomnych, a także propagować na różne możliwe sposoby postawy patriotyczne. W dzisiejszych czasach są one coraz rzadziej spotykane, a tylko od nas zależy jakie wartości przekażemy obecnemu młodemu pokoleniu. Za kilka lat to właśnie Ci ludzie będą decydować o losach naszej Ojczyzny, kształtując zarazem kolejne pokolenia.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.