Tygrys pozostały na terenie hodowli zwierząt w Pyszącej (fot. srem.pl)

Zwierzęta w Pyszącej bez opieki? Urząd Miejski dementuje

W okresie wakacyjnym policja zabezpieczyła w Pyszącej ponad 100 zwierząt, w tym drapieżniki: tygrysy, lamparty, pumy oraz ogromną ilość ptaków. W tym miejscu  znajdowała się hodowla zwierząt zarejestrowana jako… cyrk. Te najbardziej egzotyczne  zwierzęta trafiły do poznańskiego Zoo, natomiast 4 tygrysy i lamparty pozostały w Pyszącej. W mediach pojawiła się informacja, że zwierzęta te zostały bez opieki. Urząd Miejski zdementował te doniesienia wydając na swojej stronie internetowej specjalnie oświadczenie w tej sprawie.

Pozostałymi zwierzętami do tej pory opiekowało się poznańskie Zoo, ale 31 października br. dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu wysłała mailem informację o rezygnacji z wykonywania usługi opieki nad zwierzętami w Pyszącej.

W związku z publikowanymi w mediach informacjami o rzekomym braku opieki i karmienia zwierząt egzotycznych w Ośrodku Okapi w Pyszącej informuję, że doniesienia są nieprawdziwe.

W ośrodku, z którego w okresie wakacyjnym ewakuowano zwierzęta do różnych ogrodów zoologicznych, przebywają nadal 4 tygrysy i 1 lampart. Od czasu włączenia Gminy Śrem jako strony w sprawie na podstawie decyzji Prokuratora, samorząd zleca dostarczanie żywności dla zwierząt oraz opiekę weterynaryjną i usługę karmienia wyłącznie zwierząt pozostałych w Pyszącej. Pokarm na bieżąco dostarcza firma wyłoniona w przetargu. Karmienie i podstawową opiekę weterynaryjną gmina Śrem zlecała Ogrodowi Zoologicznemu w Poznaniu. Umowy na opiekę nad zwierzętami zawierano na bieżąco co tydzień, z uwagi na oczekiwaną relokację zwierząt w inne miejsce. Ostatnia umowa obejmowała termin 27.10 – 2.11.2017 r.

31 października br. dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu wysłała mailem informację o rezygnacji z wykonywania usługi opieki nad zwierzętami w Pyszącej. Dyrektor argumentuje rezygnację z usługi m.in. z uwagi na niedokonaną zapłatę przez gminę Śrem za usługę transportu i kwarantanny zwierząt z Pyszącej w czasie zajęcia ośrodka przez Prokuraturę. Czynności tych nie zleciła gmina, nie była również w świetle przepisów odpowiedzialna za ponoszenie kosztów w tym zakresie.

Po raz ostatni przez pracowników poznańskiego ZOO zwierzęta pozostałe w Pyszącej zostały nakarmione w piątek 3 listopada br. Wobec powyższego Gmina Śrem zleciła opiekę w formie karmienia i podstawowej opieki weterynaryjnej innemu uprawnionemu do takich zadań podmiotowi. Zwierzęta otrzymały pożywienie w porcji przekraczającej dwukrotną dawkę dzienną we wtorek 7 listopada i są karmione na bieżąco.

Zgodnie z opinią lekarzy weterynarii głodówka takich zwierząt może trwać nawet do 5 dni bez żadnego uszczerbku na zdrowiu.

Wyżej opisane fakty świadczą, że informacje, które pojawiły się wczoraj w mediach, nie są prawdziwe. Dowodem potwierdzającym stan zwierząt i fakt ich karmienia są fotografie wykonane w dniu dzisiejszym (8.11) o godz. 9.00.

Zastępca Burmistrza, Bartosz Żeleźny

Podobne wpisy

2 komentarze

  1. Nie rozumiem. Tak źle im się działo, gównoburzę zrobili, pozabierali to co im się najbardziej przydało, te zostawili i tak oooo… zrezygnowali z opieki? Śmiechu warte. Szkoda tylko tych zwierząt. WSZYSTKICH. W tej sprawie chodziło tylko i wyłącznie o pieniądze i baba to udowodniła.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.