Proteza zębowa; sztuczna szczęka

Jak wybrać odpowiednią pastę do zębów?

Pasta do zębów to jeden z podstawowych produktów do higieny jamy ustnej, którego używamy każdego dnia. Jej głównym zadaniem jest pomoc w usuwaniu z powierzchni zębów bakteryjnego biofilmu i resztek pożywienia.

Na rynku jest też wiele past “do zadań specjalnych”, które mają wywierać na nasze uzębienie różne efekty. Ważne jest jednak zwrócenie uwagi na skład takich specyfików – w końcu jest to produkt, który wprowadzamy do jamy ustnej co najmniej dwa razy każdego dnia. Co możemy w nich znaleźć?

Jak często używać pasty do zębów?

Zęby z użyciem pasty należy myć co najmniej dwa razy dziennie (najlepiej jednak robić to po każdym posiłku) przez dwie minuty.

Rodzaje past do zębów

Większość produktów do oczyszczania uzębienia, zawiera w swoim składzie kilka podstawowych środków: fluor, substancje antybakteryjne, ścierające, pieniące oraz smakowe. Niektóre z nich, zostają także wzbogacone o wyciągi z roślin czy olejki. Poszczególne pasty do zębów różnią się jednak swoim przeznaczeniem. Jakie kategorie możemy wśród nich odnaleźć?

Pasty uniwersalne

To większość produktów, które widzimy w sklepach. Zazwyczaj mogą być stosowane przez dorosłych i zawierają dawkę fluoru, substancji antybakteryjnych i przeciwzapalnych.

Pasty do zębów wrażliwych

Są przeznaczone dla osób, które borykają się z problemem nadwrażliwości zębów, który objawia się odczuwaniem przeszywającego bólu przy spożywaniu zimnych, gorących bądź kwaśnych pokarmów. Pasty te nie są w stanie wyleczyć nas z choroby, ale pomogą

złagodzić dolegliwości poprzez domknięcie kanalików zębinowych, prowadzących wprost do miazgi zęba. Substancje aktywne, które możemy w nich znaleźć to chlorek strony, azotan potasu, chlorek potasu oraz hydroksyapatyt. Często zawierają również większe stężenie chroniącego szkliwo fluoru.

Pasta przeciw paradontozie

Ten produkt ma za zadanie przeciwdziałać groźnej chorobie jamy ustnej – paradontozie. Jest ona jedną z głównych przyczyn utraty zębów! Pasty przeznaczone dla osób, które mają problemy z cofającymi się, bolącymi i krwawiącymi dziąsłami. Zawierają wyciągi ziołowe, działające antyseptycznie, między innymi z szałwii, anyżu, melisy czy rozmarynu oraz substancje przyspieszające gojenie – mleczan glinu, koenzym Q10 czy alatoninę.

Pasty wybielające

To jedne z najczęściej wybieranych produktów. Ich zadaniem jest mechaniczne bądź enzymatyczne usunięcie z zębów powierzchownych przebarwień. Zawierają dużą ilość substancji ściernych (wtedy nie można stosować ich dłużej, niż dwa miesiące) bądź środki naturalnie wybielające. Często mają w składzie hydroksyapatyt. Duży wybór past tego typu dostępny jest na stronie https://denthelp.pl/pasty-do-zebow

Pasty dla dzieci

Produkty dla dzieci do trzeciego roku życia zazwyczaj pozbawione są fluoru; zamiast niego mogą zawierać na przykład ksylitol. Powinny posiadać jak najmniejszą ilość substancji sztucznych i alergizujących (np. SLS, parabenów czy dwutlenku tutanu), ponieważ maluchy nie potrafią dokładnie odpluwać pasty. Często dostępne są w różnych wersjach smakowych i kolorystycznych.

Pasty do czyszczenia protez

Myślisz, że protezy nie trzeba regularnie oczyszczać, bo i tak nie dotknie jej próchnica?

Mylisz się! Codzienna higiena jamy ustnej pomoże przeciwdziałać chorobom dziąseł, błon śluzowych, usunie nieprzyjemny zapach z ust oraz resztki pokarmowe z protezy. Musisz jednak oczyszczać ją bardzo dokładnie – łatwo ją porysować! Lepiej nie używać do tego klasycznej szczoteczki do zębów.

Przedstawione rodzaje to najczęściej wybierane pasty do zębów – na rynku można znaleźć o wiele więcej. Rosnącą popularność zyskują ostatnio produkty naturalne, pozbawione chemicznych dodatków. Jaką ty wybierzesz dla siebie?

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.