Puchar Tymbarku: kontrowersje i protest przeciwko UKS Śrem

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Puchar Tymbarku: kontrowersje i protest przeciwko UKS Śrem
Puchar Tymbarku: kontrowersje i protest przeciwko UKS Śrem

W minionym tygodniu odbyły się w Śremie powiatowe eliminacje turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Zawody wygrali piłkarze UKS Śrem i teoretycznie tutaj powinniśmy zakończyć nasz artykuł dodając, że wszystko odbyło się w przyjaznej, sportowej atmosferze. Niestety tak nie było. Atmosfera była daleka od przyjaznej, dorosłym puszczały nerwy, a w zawodach brały udział dzieci, które teoretycznie nie powinny. Wśród trenerów pojawiły się wzajemne groźby oraz oskarżenia.

Pomimo, że od zawodów minęło już kilka dni, emocje jeszcze nie opadły. Przez ten czas do organizatorów (PZPN) wpłynął protest napisany przez Jędrzeja Drobińskiego – sekretarza klubu Orkan Manieczki skierowany przeciwko UKS Śrem.

UKS Śrem, czyli nie Uczniowski Klub Sportowy

Problemem okazał się status UKS Śrem. W rozgrywkach “Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zgodnie z regulaminem mogą grać Szkoły Podstawowe, Uczniowskie Kluby Sportowe, Akademie Młodych Orłów PZPN oraz Kluby Sportowe. Protest został zgłoszony ze względu na to, że w drużynie UKS Śrem występowali zawodnicy (co zostało sprawdzone w czasie turnieju), którzy są potwierdzeni w systemie Extranet i mogą wystąpić w lidze WZPN. Regulamin jasno mówi, że tacy zawodnicy mogą wystąpić w tych rozgrywkach tylko w trzech przypadkach: jeśli grają w drużynie Szkoły Podstawowej, Uczniowskiego Klubu Sportowego lub Akademii Młodych Orłów PZPN.  Jak się okazało UKS Śrem nie spełnia tych kryteriów, gdyż… nie jest Uczniowskim Klubem Sportowym, a Stowarzyszeniem UKS Śrem.

Sytuacja jest bardzo ciekawa i zarazem kontrowersyjna, gdyż organizator turnieju, Polski Związek Piłki Nożnej dopuścił UKS Śrem do zawodów. Całość niestety pozostawia wielki cień na całej imprezie. W turnieju grały dzieci, które (przynajmniej teoretycznie) nie powinny, nie dając szansy dzieciom, które przepisowo w niej wystąpiły.

Poprosiliśmy o opinię tej sytuacji UKS Śrem:

Organizatorem turnieju o Puchar Tymbarku jest PZPN i to on określa zasady oraz podejmuje decyzje o dopuszczeniu klubów do turnieju poprzez umożliwienie elektronicznej rejestracji turnieju po przesłaniu przez kluby swojej dokumentacji.

UKS przesłał stosowne dokumenty do rejestracji w turnieju i na ich podstawie został dopuszczony do rejestracji zawodników.

Cieszymy się, że mogliśmy dać szansę reprezentowania barw własnego klubu naszym zawodnikom. Niezależnie od bardzo dobrego wyniku osiągniętego przez UKS Śrem, cieszy nas możliwość dania radości gry i satysfakcji naszym podopiecznym.

Klub UKS Śrem zawsze respektował decyzje PZPN. Również w tym przypadku poddaje się pełnej weryfikacji Związku w sprawie rejestracji do turnieju.

Niestety, na turnieju znalazły się osoby, które z tego formalnego zarzutu do rozstrzygnięcia przez właściwe organy Związku uczyniły powód do psucia atmosfery przez cały czas trwania turnieju. Osobna notatka została sporządzona przez organizatorów turnieju stwierdzająca obsceniczne gesty wykonywane w obecności dzieci przez p.Drobińskiego oraz wulgaryzmy kierowane przez niego w stronę organizatorów z ramienia PZPN. Niezależnie od meritum sprawy, takie zachowania w obecności dzieci w wieku szkolnym są naganne i dyskwalifikują obecność tej osoby na dziecięcych turniejach .

Jednocześnie zwracamy uwagę, że wbrew opinii „wielu lokalnych trenerów” turniej o Puchar Tymbarka nigdy nie był turniejem szkolnym, a takimi są organizowane w naszej Gminie przez Szkolne Związek Sportowy przez p.Stanisława Płóciennika liczne turnieje międzyszkolne.

Nie traćmy wśród zażartych animozji dorosłych najważniejszego, czyli dzieci i ich sportowego rozwoju oraz radości w braniu udziału w tego typu turniejach.


Pozdrawiam,
Administrator UKS Śrem

Radosław Pawliński

Radosław Pawliński

Rodowity śremianin, z miastem związany całym sercem. Administrator infrastruktury obsługującej portal naszsrem.pl i pasjonat nowych technologii spod różnych znaków. Entuzjasta IT od pierwszego zetknięcia z komputerem. Pierwsze kroki w internecie stawiał jeszcze w czasach dominacji 0202122. Gadżeciarz. Zafascynowany wolnym i otwartym oprogramowaniem. Zapalony kibic sportowy.

Zostaw komentarz

Dołącz do Newslettera