Puchar Tymbarku: kontrowersje i protest przeciwko UKS Śrem

W minionym tygodniu odbyły się w Śremie powiatowe eliminacje turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku. Zawody wygrali piłkarze UKS Śrem i teoretycznie tutaj powinniśmy zakończyć nasz artykuł dodając, że wszystko odbyło się w przyjaznej, sportowej atmosferze. Niestety tak nie było. Atmosfera była daleka od przyjaznej, dorosłym puszczały nerwy, a w zawodach brały udział dzieci, które teoretycznie nie powinny. Wśród trenerów pojawiły się wzajemne groźby oraz oskarżenia.

Pomimo, że od zawodów minęło już kilka dni, emocje jeszcze nie opadły. Przez ten czas do organizatorów (PZPN) wpłynął protest napisany przez Jędrzeja Drobińskiego – sekretarza klubu Orkan Manieczki skierowany przeciwko UKS Śrem.

UKS Śrem, czyli nie Uczniowski Klub Sportowy

Problemem okazał się status UKS Śrem. W rozgrywkach “Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zgodnie z regulaminem mogą grać Szkoły Podstawowe, Uczniowskie Kluby Sportowe, Akademie Młodych Orłów PZPN oraz Kluby Sportowe. Protest został zgłoszony ze względu na to, że w drużynie UKS Śrem występowali zawodnicy (co zostało sprawdzone w czasie turnieju), którzy są potwierdzeni w systemie Extranet i mogą wystąpić w lidze WZPN. Regulamin jasno mówi, że tacy zawodnicy mogą wystąpić w tych rozgrywkach tylko w trzech przypadkach: jeśli grają w drużynie Szkoły Podstawowej, Uczniowskiego Klubu Sportowego lub Akademii Młodych Orłów PZPN.  Jak się okazało UKS Śrem nie spełnia tych kryteriów, gdyż… nie jest Uczniowskim Klubem Sportowym, a Stowarzyszeniem UKS Śrem.

Sytuacja jest bardzo ciekawa i zarazem kontrowersyjna, gdyż organizator turnieju, Polski Związek Piłki Nożnej dopuścił UKS Śrem do zawodów. Całość niestety pozostawia wielki cień na całej imprezie. W turnieju grały dzieci, które (przynajmniej teoretycznie) nie powinny, nie dając szansy dzieciom, które przepisowo w niej wystąpiły.

Poprosiliśmy o opinię tej sytuacji UKS Śrem:

Organizatorem turnieju o Puchar Tymbarku jest PZPN i to on określa zasady oraz podejmuje decyzje o dopuszczeniu klubów do turnieju poprzez umożliwienie elektronicznej rejestracji turnieju po przesłaniu przez kluby swojej dokumentacji.

UKS przesłał stosowne dokumenty do rejestracji w turnieju i na ich podstawie został dopuszczony do rejestracji zawodników.

Cieszymy się, że mogliśmy dać szansę reprezentowania barw własnego klubu naszym zawodnikom. Niezależnie od bardzo dobrego wyniku osiągniętego przez UKS Śrem, cieszy nas możliwość dania radości gry i satysfakcji naszym podopiecznym.

Klub UKS Śrem zawsze respektował decyzje PZPN. Również w tym przypadku poddaje się pełnej weryfikacji Związku w sprawie rejestracji do turnieju.

Niestety, na turnieju znalazły się osoby, które z tego formalnego zarzutu do rozstrzygnięcia przez właściwe organy Związku uczyniły powód do psucia atmosfery przez cały czas trwania turnieju. Osobna notatka została sporządzona przez organizatorów turnieju stwierdzająca obsceniczne gesty wykonywane w obecności dzieci przez p.Drobińskiego oraz wulgaryzmy kierowane przez niego w stronę organizatorów z ramienia PZPN. Niezależnie od meritum sprawy, takie zachowania w obecności dzieci w wieku szkolnym są naganne i dyskwalifikują obecność tej osoby na dziecięcych turniejach .

Jednocześnie zwracamy uwagę, że wbrew opinii „wielu lokalnych trenerów” turniej o Puchar Tymbarka nigdy nie był turniejem szkolnym, a takimi są organizowane w naszej Gminie przez Szkolne Związek Sportowy przez p.Stanisława Płóciennika liczne turnieje międzyszkolne.

Nie traćmy wśród zażartych animozji dorosłych najważniejszego, czyli dzieci i ich sportowego rozwoju oraz radości w braniu udziału w tego typu turniejach.

Pozdrawiam,
Administrator UKS Śrem

Podobne wpisy

31 komentarzy

 1. Agnieszka Duszyńska Mamy świadomość, że temat jest bardzo delikatny. Jedynie Uczniowski Klub Sportowy Śrem poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie, gdyż wobec tego klubu wystosowano protest. Uczniowski Klub Sportowy Śrem otrzymał również maila z artykułem oraz propozycją ustosunkowania się do niego. Wydaje nam się, że nie ma Pani racji.

 2. Hubert Maćkowiak A nie wydaje się Panu, że cały ten turniej to coś więcej niż zabawa dzieci i ich rozwój? Może faktycznie była to drobna złośliwość 🙂 Obiecujemy, że decyzja PZPN będzie bez "dodatków" (y)

 3. Dlaczego tak Pan (Pani) uważa? Mamy świadomość, że temat jest bardzo delikatny. Jedynie Uczniowski Klub Sportowy Śrem poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie, gdyż wobec tego klubu wystosowano protest. Uczniowski Klub Sportowy Śrem otrzymał również maila z artykułem oraz propozycją ustosunkowania się do niego. Wydaje nam się, że nie ma Pani racji.
  W linku, który Pan (Pani) przesłał(a) jest wyraźnie napisana forma prawna: Stowarzyszenie (nie Uczniowski Klub Sportowy). Uczniowski Klub Sportowy jest tylko w nazwie.

 4. Obiektywny artykuł to nie tylko przedstawienie racji dwóch stron – choć tutaj nie do końca jest ona przedstawiona. Brakuje też opinii WZPN, dodawanie jej w osobnym artykule też jest dyskusyjne.

  "Jak się okazało UKS Śrem nie spełnia tych kryteriów, gdyż… nie jest Uczniowskim Klubem Sportowym, a Stowarzyszeniem UKS Śrem" – wynika to z ustaleń portalu, jakich? Jak poczynionych? Baza starostwa to nie jest dobre miejsce, bo rejestracją organizacji innych niż zwykłe, zajmuje się KRS.

  Każdy klub sportowy jest stowarzyszeniem. Tak jak Warta, która w nazwie nie ma tego słowa: https://krs-pobierz.pl/sremski-klub-sportowy-warta-i128307; https://krs-pobierz.pl/uczniowski-klub-sportowy-atena-i147126

 5. Drogi anonimowy Panie, napisanie, że podczas turnieju pogoda była fatalna również nie jest obiektywny stwierdzeniem. UKS Śrem nie był Stowarzyszeniem, był Uczniowskim Klubem Sportowym. Teraz jest Stowarzyszeniem, a nie jest Uczniowskim Klubem Sportowym. Tutaj jest sedno sprawy. Wydaje mi się, że chyba nie do końca "orientuje się" Pan o co chodzi, a chciałby Pan się wypowiedzieć… Opinii WZPN? W jakim celu? Głównym organizatorem imprezy jest PZPN. Poza tym: jest turniej, jest protest, jest odpowiedź PZPN na protest. W jakim celu jeszcze opinia WZPN? Wydaje mi się, że napisałem artykuł najbardziej delikatnie jak tylko się dało, gdyż sam temat jest bardzo delikatny.

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.