Przed czym chroni Cię ubezpieczenie na życie? Odpowiadamy

Przed czym chroni Cię ubezpieczenie na życie? Odpowiadamy

Chociaż nikt nie jest w stanie przewidzieć zdarzeń losowych, można próbować im zapobiec. Można także zabezpieczyć się finansowo na wypadek trudnych sytuacji życiowych, poprzez wykupienie ubezpieczenia na życie. Przed czym takie ubezpieczenie jest w stanie uchronić i czy rzeczywiście opłaca się je wykupić? Podpowiadamy.

Szacuje się, że niemal połowa Polaków decyduje się na długoterminowe oszczędzanie, ale tylko 25 proc. rodaków posiada indywidualne ubezpieczenie na życie. Tymczasem polisa może okazać się dobrym finansowym zabezpieczeniem w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych, dając jednocześnie szansę na gromadzenie kapitału i wypłatę go w przyszłości.

Bezpieczeństwo finansowe w razie zdarzeń losowych

Podstawową cechą ubezpieczenia na życie jest możliwość uzyskania wsparcia finansowego w razie śmierci ubezpieczonego. Dzięki temu rodzina nie zostanie pozostawiona sama sobie – szczególnie, jeśli obarczona jest zobowiązaniami finansowymi, np. kredytem hipotecznym, kredytem samochodowym, itp.

Ubezpieczenie na życie pozwala na wypłatę świadczenia osobom uposażonym, gdy dojdzie do śmierci posiadacza polisy. Wówczas otrzymaną kwotę będzie można przeznaczyć na dowolny cel – pieniądze pozwolą utrzymać np. dotychczasowy standard życia lub spłacić zaciągnięte zobowiązania kredytowe.

Warto podkreślić, że polisa wcale nie musi ograniczać się wyłącznie do wypłaty rekompensaty w razie śmierci. W zależności od zakresu ochrony, ubezpieczyciel może wypłacić odszkodowanie w przypadku:

  • trwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • całkowitej niezdolności do pracy, itp.

Ponadto ubezpieczony może otrzymać świadczenie w przypadku:

  • leczenia szpitalnego,
  • śmierci rodziców, małżonka, dziecka.

Dlatego kluczową rolę odgrywa zakres ochrony ubezpieczeniowej dopasowany do indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań.

Wsparcie finansowe po nieszczęśliwym wypadku

Chociaż podstawowa rola ogranicza się wyłącznie do wypłaty finansowej rekompensaty za zdarzenia dotyczące bezpośrednio osoby ubezpieczonej, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe idą o krok dalej. Proponują bowiem polisę na życie, w ramach której można liczyć na wypłatę odszkodowania w razie nieszczęśliwego wypadku z udziałem dziecka czy małżonka.

Przykład. Polisa PZU Ochrona Rodziny pozwala uzyskać odszkodowanie, gdy z powodu nieszczęśliwego wypadku dziecko lub małżonek (partner życiowy) złamie kość, będzie leczyć się w szpitalu czy dozna trwałego inwalidztwa.

Ważna suma ubezpieczenia

Wybierając ubezpieczenie na życie, warto zwrócić uwagę nie tylko na zakres ochrony ubezpieczeniowej. Należy uwzględnić także sumę ubezpieczenia – od jej wysokości zależeć będzie przede wszystkim kwota wypłacanego odszkodowania. Im wyższa, tym większej finansowej rekompensaty można się spodziewać.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.