Wyjazd na weekend jesienią

Choć w tym roku jesień nie zapowiada się być piękna i złota, nie warto całkowicie rezygnować z weekendowych wyjazdów i zaszywać się pod kocem z książką lub przed telewizorem

Choć w tym roku jesień nie zapowiada się być piękna i złota, nie warto całkowicie rezygnować z weekendowych wyjazdów i zaszywać się pod kocem z książką lub przed telewizorem. Aktywny wypoczynek w weekend pozwala nie tylko w pełni zrelaksować się po ciężkim tygodniu w pracy. Jest to również doskonała okazja do tego, by przygotować swój organizm na chłodniejsze dni oraz naładować się pozytywną energią, mimo coraz bardziej przygnębiającej aury.

Wielu osobom może się wydawać, że 2 dni, to zbyt mało czasu na wycieczkę, ponieważ przynajmniej połowę weekendu spędzi się w aucie stojąc w korkach. Jest to możliwy scenariusz, ale wyłącznie w przypadku podróży w dalsze zakątki kraju czy Europy.

Jesień to idealna pora, by poznać najbliższą okolicę. Wokół Poznania nie brakuje miejsc, w które warto się wybrać, a do których dotarcie zajmuje mniej niż 2 godziny, co stwarza okazję nawet do jednodniowych wycieczek. Przykłady?

Gniezno

Czas dojazdu z Poznania: około 1 godzina

Rekomendowany samochód: Škoda Superb, Škoda Fabia

Przykładowy cel wycieczki: zwiedzanie pierwszej stolicy Polski

Lasy Puszczy Noteckiej (okolice Wronek)

Czas dojazdu z Poznania: około 1 godzina

Rekomendowany samochód: Škoda Kodiaq, Škoda Yeti

Przykładowy cel wycieczki: grzybobranie

Suchy Las

Czas dojazdu z Poznania: około 30 minut

Rekomendowany samochód: Škoda Rapid, Škoda Yeti

Przykładowy cel wycieczki: przejażdżka rowerowa wyznaczonymi szlakami turystycznymi

Zanim jednak wyjedziesz z miasta na weekend, pamiętaj, że jesienią na kierowców może czekać kilka niezbyt miłych niespodzianek. Zachowaj ostrożność, by nic nie zepsuło Twojej podróży.

Silny wiatr

Nawet jeżeli nie pada i jest dość ciepło, jesienią często wieje silny wiatr. Jeśli na co dzień poruszasz się po mieście, mocniejsze podmuchy wiatru stają się uciążliwe dopiero wtedy, kiedy wysiadasz z samochodu i musisz gdzieś przejść. Wiatr może być dużym problemem, kiedy wyjeżdżasz poza teren zabudowany i jedziesz przez otwartą przestrzeń. Gwałtowne podmuchy wiatru utrudniają opanowanie samochodu i utrzymanie zamierzonego toru jazdy. W ekstremalnych sytuacjach, silny wiatr może nawet przewrócić samochód, zwłaszcza jeżeli auto jest małe i stosunkowo lekkie. Aby zwiększyć bezpieczeństwo i zachować lepszą przyczepność do jezdni, wystarczy jechać nieco wolniej.

Spadające liście

Kolorowe liście z pewnością wyglądają pięknie i sprawiają wiele radości dzieciom. Kierowcy, choć nie zaprzeczają, że liście dodają uroku jesiennemu krajobrazowi, są znacznie mniej zadowoleni, kiedy widzą liście spadające na jezdnię. Taka dodatkowa warstwa na nawierzchni, bardzo szybko łapie wilgoć i staje się śliska. Przez to przyczepność samochodu jest dużo mniejsza i trudniej zapanować nad autem. Na jezdni pokrytej liśćmi, hamowanie należy rozpoczynać dużo wcześniej, ponieważ długość drogi hamowania jest podobna do tej na oblodzonej powierzchni.

Te utrudnienia nie powinny Cię jednak zniechęcać, by jesień spędzić aktywnie. Jeżeli masz pomysł na inną weekendową wycieczkę, podziel się nim na facebooku Škoda Centrum Poznań, a jeśli szukasz samochodu idealnego na tę porę roku (i nie tylko), zapraszamy do salonu Škoda Centrum Poznań znajdującego się przy trasie Poznań-Komorniki, przy ulicy Głogowskiej / Wajsówny 7.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.