Zalety pracy w trakcie studiów

Zalety pracy w trakcie studiów

Starsze pokolenia pamiętają studia jako czas beztroskiej zabawy, nawiązywania nowych znajomości i wyjazdów integracyjnych. W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja uległa zmianie. Zwiększająca się z roku na rok liczba studentów spowodowała ogromną konkurencję na rynku pracy. Dziś dla pracodawców doświadczenie zawodowe ma tak samo duże znaczenie jak kwalifikacje potwierdzone dyplomem. Nie dziwi więc, że coraz więcej studentów z tego powodu (i nie tylko) już w trakcie nauki decyduje się na rozpoczęcie kariery zawodowej.

Lepszy start po studiach

Nie ulega wątpliwości, że jest to główny powód, dla którego młodzi zaczynają pracę już na studiach (przeważnie na drugim i trzecim roku). Żacy doskonale zdają sobie sprawę, że aby zdobyć upragnione zatrudnienie muszą się wyróżniać w tłumie. Bogata sekcja „doświadczenie zawodowe” w CV na pewno w tym pomoże. W jaki sposób studenci szukają zarobku? Większość z nich korzysta z agencji pracy, np. GPPeople, które oferują pracę w różnym trybie godzinowym – od całego etatu, po nawet ¼. Dzięki temu mogą bez problemu pogodzić dodatkowe zajęcie z planem wykładów i ćwiczeń. Wiele osób odwiedza także biura karier na uczelni (w ostatnich latach zyskały ogromną popularność) albo przeszukuje profesjonalne wyszukiwarki pracy i portale społecznościowe w internecie.

Dodatkowy zarobek

Doświadczenie zawodowe to nie wszystko. Część studentów motywowana jest przez chęć zarobku. Zwiększenie liczby żaków spowodowało, że coraz trudniej dostać stypendia, przez co wielu z nich, zwłaszcza ci liczący na stypendia socjalne, mieszkaniowe lub zapomogi, szuka innego źródła dochodu. Praca, nawet kilka godzin w tygodniu, pozwoli nieco podreperować studencki budżet. W ciągu kilku lat wzrosły też potrzeby studentów, a dodatkowy zarobek pozwala na opłacenie np. kosztów kserowania materiałów, korzystania z katalogów elektronicznych w bibliotekach lub wyjazdów na zagraniczne wymiany studenckie.

Nowe znajomości

Z podjęciem pracy na studiach wiąże się jeszcze jedna zaleta – nawiązanie nowych znajomości. Studenci najczęściej znajdują zatrudnienie w sklepach odzieżowych, lokalach małej gastronomii oraz kinach, gdzie większość personelu stanowią osoby w ich wieku. W czasie studiów, ze względu na podział na grupy językowe i zajęciowe dość trudno jest regularnie widywać się z „paczką”. Za to w pracy stale można spotykać się z jedną ekipą. Dodatkowo stały kontakt z kierownictwem i menadżerami przyczynia się do budowania sieci znajomości zawodowych.

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.