O co zapytać fotografa ślubnego?

O co zapytać fotografa ślubnego?

Wybór odpowiedniego fotografa ślubnego nie jest łatwą sprawą. Teoretycznie, nie brakuje ofert od osób, które zajmują się na co dzień wykonywaniem tego zawodu. W zdecydowanej większości przypadków fotografowie mają bardzo ciekawie zaprojektowane strony internetowe i profesjonalne portfolio. To powoduje, że zdecydowanie się na jednego z nich często spędza sen z powiek organizatorom ślubu i wesela, którzy chcą zagwarantować sobie wysokiej jakości zdjęcia. W dzisiejszym artykule dowiecie się jakie pytania należy zadawać fotografom, aby lepiej ocenić profesjonalizm danej osoby i finalnie dokonać słusznej decyzji. Zapraszamy do lektury.

Te kwestie należy poruszyć!

Wybór odpowiedniego fotografa powinien przebiegać dwuetapowo – wszystko po to, aby mieć pewność, że fotografia ślubna będzie wykonana rzeczywiście przez prawdziwego profesjonalistę. W pierwszej fazie należy wyselekcjonować osoby, które posiadają stale aktualizowaną własną stronę internetową z zamieszczonym portfolio. Dzięki temu możecie zobaczyć kilka prac wykonanych przez danego artystę. W drugim etapie należy spotkać się z wybranymi fotografami, aby przekonać się na własnej skórze czy pierwsze wrażenie nie było mylne. Wiele osób posiada co prawda profesjonalne zdjęcia na swojej stronie, ale należy pamiętać, że przeważnie artyści umieszczają swoje najlepsze fotografie. Warto zatem zapytać się fotografa o jego inne prace. Wszystko po to, aby zobaczyć czy pozostałe zdjęcia także charakteryzują się odpowiednią jakością. Oczywiście, należy szczególną uwagę zwrócić na fotografie ślubne.

W dalszej kolejności należy poruszyć kwestię doświadczenia. Nie jest powiedziane, że osoby początkujące nie wywiążą się odpowiednio ze swojego zadania. Trzeba jednak podkreślić, że artyści, którzy mają doświadczenie w branży są już sprawdzeni i gwarantują, że wykonana przez nich fotografia ślubna będzie stanowiła naprawdę wspaniałą pamiątkę. W czasie konwersacji dobrze jest spytać się również o ilość zrealizowanych do tej pory ślubów oraz wesel. Oczywiście, im większa taka liczba, tym lepiej dla organizatorów ceremonii. W końcu to znaczy, że klienci cały czas korzystają z usług danego fachowca, a oni też na pewno dokładnie weryfikowali cały rynek.

W czasie spotkania z fotografem należy zapytać go też o to, jak dokładnie wygląda jego praca w dniu ślubu (czy w czasie sesji plenerowej itp.).

Dzięki temu poznacie ramy czasowe wykonywanych przez niego zadań. Trzeba pamiętać, że najlepsze osoby w tej branży starannie podchodzą do zleconych im zadań. To oznacza, że zazwyczaj robią fotografie ślubne już w momencie przygotowań panny młodej w domu, a kończą późną nocą, żeby uchwycić jak najwięcej wartościowych momentów. Przy okazji można też dowiedzieć się, jak wygląda sprawa ewentualnych nadgodzin.

Bez wątpienia ważnym aspektem jest także koszt usług oraz kwestia zaliczki. Niektórzy rozpoczynają rozmowę właśnie od ustalenia ceny. Wydaje się jednak, że lepiej jest wcześniej poznać danego fotografa, aby mieć pewność czy warto wyłożyć na niego odpowiednią sumę pieniędzy. Należy wiedzieć, że osoby wykonujące fotografie ślubne zazwyczaj mają do wyboru kilka pakietów, które zawierają adekwatne ilości zdjęć. Warto dokładnie omówić wszystkie szczegóły, aby wybrać opcję, która będzie najbardziej korzystna (pod kątem finansowym oraz ilości otrzymanych fotek). Trzeba też dowiedzieć się o wszystkie ewentualne inne koszty, jak choćby dojazd. Jest to potrzebne, aby być przygotowanym na wszelkie wydatki.

Każdy powinien spytać się fotografa również o format otrzymanych zdjęć oraz termin dostarczenia fotek.

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na fotografie ślubne na płytach CD/DVD. Nie brakuje też ludzi, którzy wybierają standardowe fotki. Organizatorzy ślubu i wesela muszą również ustalić dokładny termin przekazania wykonanych fotografii i uzyskać zapewnienie (w umowie), że w tym aspekcie nie będzie żadnej zwłoki.

Bardzo wiele osób zapomina zapytać się fotografa o ewentualne zastępstwo na wypadek nagłej choroby czy innych niespodziewanych okoliczności. Profesjonaliści w tej branży są rzecz jasna przygotowani na rozmaite sytuacje, a organizatorzy ślubu i wesela muszą dokładnie dowiedzieć się, jak to wygląda w praktyce i czy zastępstwo będzie gwarantowało równie wysoki poziom.

Jeśli odpowiedzi na wyżej zadane pytania przypadną Wam do gustu, to powinniście podpisać z wybraną osobą stosowną umowę, w której zawrzecie wszystkie najważniejsze kwestie. Pamiętajcie, żeby przyłożyć się do tej czynności, ponieważ w razie czego na tej podstawie będziecie dochodzić swoich roszczeń. W umowie powinien być również zawarty punkt dotyczący tego czy zezwalacie na opublikowanie fotografii ślubnych na stronie internetowej danego artysty – oczywiście, nie musicie na to wyrazić zgody.

Similar Posts

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.