Jak dobrze wybrać uczelnię?
|

Jak dobrze wybrać uczelnię?

Wakacje to dla tegorocznych maturzystów bardzo trudny czas. To właśnie wtedy w nerwach oczekują na wyniki rekrutacji, zarówno pierwszego, jak i drugiego naboru. Większość z nich dostanie się na kilka kierunków, z których część realizowana będzie na różnych uczelniach. Z kolei osoby, który podwinęła się noga będą musiały spróbować szczęścia w szkołach niepublicznych. Zanim jednak podejmie się decyzję warto dobrze sprawdzić wybrany uniwersytet, uczelnię prywatną oraz politechnikę.

Opinie absolwentów i rankingi

Opisy na stronie i przygotowane przez specjalistów foldery dla kandydatów to nie wszystko. Warto też spojrzeć na uczelnię nieco szerzej. Po pierwsze, duże znaczenie ma opinia absolwentów. Dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie for prowadzonych przez byłych studentów. To oni najdokładniej znają uniwersytet i wiedzą jakie są jego słabe i mocne punkty. Uwaga – opinia znajomych nie tylko się liczy. Sięgnij nieco dalej i skontaktuj się, np. przez portal społecznościowy z absolwentem wybranego przez siebie kierunku. Unikniesz błędów pierwszoroczniaków. Po drugie, dobrze jest też zapoznać się z rankingami tworzonymi przez ekspertów. W Polsce najpopularniejszym i najbardziej miarodajnym jest ten przygotowywany przez miesięcznik „Perspektywy”, który bierze pod uwagi tak znaczące czynniki jak prestiż, innowacyjność, potencjał naukowy, umiędzynarodowienie oraz sytuację absolwentów na rynku pracy.

Kadra

Dużym atutem każdej uczelni jest wykwalifikowana kadra wykładowców. Niestety, często zdarza się, że większość doktorów i profesorów skupia się na karierze naukowej, zapominając o czynnikach pozauczelnianych. Jeśli w kręgu zainteresowań znajdują się kierunki ścisłe oraz ekonomiczne warto szukać szkół, które zatrudniają praktyków, czyli osoby na co dzień prowadzą działalność związaną w wykładaną dziedziną lub mogą pochwalić się udziałem w wielu projektach. Przykładowo studia I stopnia ZPSB bogate są w zajęcia prowadzone właśnie przez takie osoby. Dlaczego jest to tak ważne? Decyduje o tym przede wszystkim duża konkurencja na rynku pracy. Posiadając umiejętności praktyczne student zyskuje bezcenne kompetencje, które mogą zaowocować sukcesem w przyszłości.

Oferta zajęć dodatkowych

Nie samą nauką student żyje. Obok zaliczania kolokwiów i egzaminów studia to przede wszystkim czas na rozwój własnych zainteresowań. A pomóc mogą w tym uczelniane koła oraz grupy studenckie i organizacje. Im ich więcej tym bardziej wartościowa uczelnia. Warto zapisywać się na zajęcia dodatkowe? Jak najbardziej. To nie tylko świetny sposób na nawiązanie nowych kontaktów, poznanie przedstawicieli starszych roczników i nabranie doświadczenia w pracy zespołowej, ale też jasny punkt każdego absolwenckiego CV.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.