Siatki centylowe – wskaźniki prawidłowego wzrostu i wagi u dziecka

0

Siatki centylowe to wykresy pozwalające określić zależność pomiędzy wiekiem, wzrostem oraz masą ciała dziecka i młodzieży w porównaniu z innymi w tym samym wieku. Jeśli zatem chcesz sprawdzić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo pod kątem fizycznym to na podstawie siatek centylowych, możesz to zrobić w każdej chwili, bez konieczności wizyty u lekarza.

Siatki centylowe – wskaźniki prawidłowego wzrostu i wagi u dziecka

Dane reprezentowane w siatkach centylowych opracowane są przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), są to dane zwykle uśrednione, będące jedynie wskaźnikiem. Każde dziecko rozwija się indywidualnie wg własnych możliwości uwarunkowanych w większości genetycznie, ale dobrze jest wiedzieć, czy przykładowo wskaźnik masy ciała BMI nie jest zbyt wysoki w stosunku do normy, co może świadczyć o otyłości dziecka. Również lekarze pediatrzy korzystają z siatek centylowych podczas okresowych badań bilansowych w określonym wieku dziecka i młodzieży.

Siatki centylowe pokazują jak nasze dziecko rozwija się na tle rówieśników, stąd wiek jest jedną z potrzebnych danych do wykazania. Przyjęta norma to wartości pomiędzy 3, a 97 centylem. Jeżeli waga lub wzrost dziecka danej płci (dla chłopca i dziewczynki podawane są inne wartości) w danym wieku, przekraczają podane zakresy w centylach, to może to być sygnał dla rodziców, że warto przyjrzeć się zdrowiu, czy diecie dziecka. Bo zarówno otyłość, jak i niedowaga mogą być niepokojącym zjawiskiem dla rozwijającego się dziecka. Często duże odstępstwa od normy, idą w parze z przewlekłymi chorobami typu obecność pasożytów w organizmie, cukrzyca, czy inne schorzenia wieku dziecięcego.

Najczęściej korzystamy z siatek centylowych przy małych dzieciach

Najczęściej korzystamy z siatek centylowych przy małych dzieciach od dnia narodzin do około 3 roku życia, kiedy to przyrost masy ciała i wzrostu jest najintensywniejszy. Szczególnie ważne jest to przy wcześniakach urodzonych przed 37 tygodniem ciąży. Przykładowo dziecko w pierwszym miesiącu życia zwiększa swoją masę ciała o ok. 600 g, a w drugim i trzecim m-cu życia już o 800-900 g miesięcznie. Powyżej 6 miesięcy do 1 roku życia dziecko przybiera na wadze średnio ok. 500 g na miesiąc. Ważne, że podczas pierwszych miesięcy życia sprawdzać wagę i wzrost dziecka przynajmniej raz na 2 tygodnie. U starszych dzieci w wieku przedszkolnym, jeżeli nie widzimy niepokojących zmian fizycznych, warto pamiętać o takich pomiarach przynajmniej raz na kilka m-cy.

Siatki centylowe pozwalają rodzicom trzymać rękę na pulsie i przy niepokojących odstępstwach od statystycznej normy, zwrócić się do lekarza. A jednocześnie to wygodny sposób kontroli zdrowia dla każdego rodzica, bo siatki centylowe są dostępne bezpłatnie w internecie, choć nie zawsze łatwo jest je odczytać. Naprzeciw rodzicom wychodzą specjalne kalkulatory dostępne na portalach poświęconych małym dzieciom, gdzie wpisujemy dane dziecka typu wiek i płeć, aktualną wagę i wzrost dziecka (czasami tydzień porodu, z uwagi na wcześniaków) i otrzymujemy gotowy wynik wraz z komentarzem. Oczywiście zawsze wszelkie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem pediatrą opiekującym się naszym dzieckiem od urodzenia i znającym jego kondycję fizyczną.

Autor artykułu:
Dorota, mama pięcioletniej Oliwii i dwuipółletniej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Zobacz również interaktywne siatki centylowe na sosrodzice.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.