Siatki centylowe – wskaźniki prawidłowego wzrostu i wagi u dziecka

Siatki centylowe to wykresy pozwalające określić zależność pomiędzy wiekiem, wzrostem oraz masą ciała dziecka i młodzieży w porównaniu z innymi w tym samym wieku. Jeśli zatem chcesz sprawdzić, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo pod kątem fizycznym to na podstawie siatek centylowych, możesz to zrobić w każdej chwili, bez konieczności wizyty u lekarza.

Siatki centylowe – wskaźniki prawidłowego wzrostu i wagi u dziecka

Dane reprezentowane w siatkach centylowych opracowane są przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), są to dane zwykle uśrednione, będące jedynie wskaźnikiem. Każde dziecko rozwija się indywidualnie wg własnych możliwości uwarunkowanych w większości genetycznie, ale dobrze jest wiedzieć, czy przykładowo wskaźnik masy ciała BMI nie jest zbyt wysoki w stosunku do normy, co może świadczyć o otyłości dziecka. Również lekarze pediatrzy korzystają z siatek centylowych podczas okresowych badań bilansowych w określonym wieku dziecka i młodzieży.

Siatki centylowe pokazują jak nasze dziecko rozwija się na tle rówieśników, stąd wiek jest jedną z potrzebnych danych do wykazania. Przyjęta norma to wartości pomiędzy 3, a 97 centylem. Jeżeli waga lub wzrost dziecka danej płci (dla chłopca i dziewczynki podawane są inne wartości) w danym wieku, przekraczają podane zakresy w centylach, to może to być sygnał dla rodziców, że warto przyjrzeć się zdrowiu, czy diecie dziecka. Bo zarówno otyłość, jak i niedowaga mogą być niepokojącym zjawiskiem dla rozwijającego się dziecka. Często duże odstępstwa od normy, idą w parze z przewlekłymi chorobami typu obecność pasożytów w organizmie, cukrzyca, czy inne schorzenia wieku dziecięcego.

Najczęściej korzystamy z siatek centylowych przy małych dzieciach

Najczęściej korzystamy z siatek centylowych przy małych dzieciach od dnia narodzin do około 3 roku życia, kiedy to przyrost masy ciała i wzrostu jest najintensywniejszy. Szczególnie ważne jest to przy wcześniakach urodzonych przed 37 tygodniem ciąży. Przykładowo dziecko w pierwszym miesiącu życia zwiększa swoją masę ciała o ok. 600 g, a w drugim i trzecim m-cu życia już o 800-900 g miesięcznie. Powyżej 6 miesięcy do 1 roku życia dziecko przybiera na wadze średnio ok. 500 g na miesiąc. Ważne, że podczas pierwszych miesięcy życia sprawdzać wagę i wzrost dziecka przynajmniej raz na 2 tygodnie. U starszych dzieci w wieku przedszkolnym, jeżeli nie widzimy niepokojących zmian fizycznych, warto pamiętać o takich pomiarach przynajmniej raz na kilka m-cy.

Siatki centylowe pozwalają rodzicom trzymać rękę na pulsie i przy niepokojących odstępstwach od statystycznej normy, zwrócić się do lekarza. A jednocześnie to wygodny sposób kontroli zdrowia dla każdego rodzica, bo siatki centylowe są dostępne bezpłatnie w internecie, choć nie zawsze łatwo jest je odczytać. Naprzeciw rodzicom wychodzą specjalne kalkulatory dostępne na portalach poświęconych małym dzieciom, gdzie wpisujemy dane dziecka typu wiek i płeć, aktualną wagę i wzrost dziecka (czasami tydzień porodu, z uwagi na wcześniaków) i otrzymujemy gotowy wynik wraz z komentarzem. Oczywiście zawsze wszelkie wątpliwości warto skonsultować z lekarzem pediatrą opiekującym się naszym dzieckiem od urodzenia i znającym jego kondycję fizyczną.

Autor artykułu:
Dorota, mama pięcioletniej Oliwii i dwuipółletniej Paulinki, orędowniczka zdrowego rozsądku w wychowywaniu dzieci. Zobacz również interaktywne siatki centylowe na sosrodzice.pl

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.