Ray Charles: niewidomy geniusz muzyki

Podczas środowego spotkania Pasjonatów pan Zbyszek Hoppe doskonale przeprowadził słuchaczy po historii życia i twórczości Raya Charlesa.

W sali kinoteatru Słonko w Śremie melomani spotkali się, aby dowiedzieć się szczegółów z życia niewidomego Charlesa oraz posłuchać najważniejszych jego utworów. Spotkanie moderował pan Zbyszek Hoppe – znawca muzyki, filmu oraz filatelistyki.

Ray Charles urodził się 23 września 1930 roku w Albany w stanie Georgia. Był synem Arethy Williams oraz Baileya Robinsona. Jego rodzice nigdy się nie pobrali. Dzieciństwo Raya było związane z wieloma tragicznymi zdarzeniami. Gdy miał pięć lat, widział, jak jego młodszy brat utonął w balii służącej do prania. Niedługo później zaczął tracić wzrok. Mając siedem lat stał się całkowicie ociemniały.

Mama zapisała go do szkoły dla niewidomych Florida School for the Deaf and Blind w Sankt Augustine na Florydzie. Muzyk nigdy nie wiedział dokładnie co spowodowało jego problemy ze wzrokiem. Pewne źródła mówią, iż przyczyną mogła być jaskra. Wówczas nie leczono takich schorzeń, szczególnie u ciemnoskórych obywateli USA. W 1948 roku artysta zaczął nosić ciemne okulary, które stały się jego znakiem firmowym. W tym samym roku rozpoczął współpracę z wytwórnią muzyczną Atlantic. Nagrał wówczas dwa duże hity, tj. It Should Have Been Me oraz Mess Around.

Międzynarodowy sukces Rayowi przyniósł utwór I Got a Woman, skomponowany przez Renalda Richardsa. Piosenka znalazła się na pierwszym miejscu notowania Billboard w 1955 roku. Takie piosenki jak Georgia on My MindHit the Road Jack oraz Unchain My Heart pomogły mu odnieść sukces w muzyce popularnej. W dniu 24 kwietnia 1979 pierwszy z tych utworów stał się hymnem stanu Georgia.

Frank Sinatra określił artystę mianem jedynego geniusza w biznesie muzycznym. Ray Charles zmarł 10 czerwca 2004 roku.

Kolejne spotkanie z cyklu Pasjonaci – Ocalić od zapomnienia już 10 czerwca 2017 roku w ogrodzie Śremskiego Ośrodka Kultury. Będzie to podsumowanie sezonu 2016/2017. Będą występy, śpiewy, tańce oraz ognisko z kiełbaskami. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, należy się wcześniej zapisać.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.