Ray Charles: niewidomy geniusz muzyki

0
Podczas środowego spotkania Pasjonatów pan Zbyszek Hoppe doskonale przeprowadził słuchaczy po historii życia i twórczości Raya Charlesa.

W sali kinoteatru Słonko w Śremie melomani spotkali się, aby dowiedzieć się szczegółów z życia niewidomego Charlesa oraz posłuchać najważniejszych jego utworów. Spotkanie moderował pan Zbyszek Hoppe – znawca muzyki, filmu oraz filatelistyki.

Ray Charles urodził się 23 września 1930 roku w Albany w stanie Georgia. Był synem Arethy Williams oraz Baileya Robinsona. Jego rodzice nigdy się nie pobrali. Dzieciństwo Raya było związane z wieloma tragicznymi zdarzeniami. Gdy miał pięć lat, widział, jak jego młodszy brat utonął w balii służącej do prania. Niedługo później zaczął tracić wzrok. Mając siedem lat stał się całkowicie ociemniały.

Mama zapisała go do szkoły dla niewidomych Florida School for the Deaf and Blind w Sankt Augustine na Florydzie. Muzyk nigdy nie wiedział dokładnie co spowodowało jego problemy ze wzrokiem. Pewne źródła mówią, iż przyczyną mogła być jaskra. Wówczas nie leczono takich schorzeń, szczególnie u ciemnoskórych obywateli USA. W 1948 roku artysta zaczął nosić ciemne okulary, które stały się jego znakiem firmowym. W tym samym roku rozpoczął współpracę z wytwórnią muzyczną Atlantic. Nagrał wówczas dwa duże hity, tj. It Should Have Been Me oraz Mess Around.

Międzynarodowy sukces Rayowi przyniósł utwór I Got a Woman, skomponowany przez Renalda Richardsa. Piosenka znalazła się na pierwszym miejscu notowania Billboard w 1955 roku. Takie piosenki jak Georgia on My MindHit the Road Jack oraz Unchain My Heart pomogły mu odnieść sukces w muzyce popularnej. W dniu 24 kwietnia 1979 pierwszy z tych utworów stał się hymnem stanu Georgia.

Frank Sinatra określił artystę mianem jedynego geniusza w biznesie muzycznym. Ray Charles zmarł 10 czerwca 2004 roku.

Kolejne spotkanie z cyklu Pasjonaci – Ocalić od zapomnienia już 10 czerwca 2017 roku w ogrodzie Śremskiego Ośrodka Kultury. Będzie to podsumowanie sezonu 2016/2017. Będą występy, śpiewy, tańce oraz ognisko z kiełbaskami. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, należy się wcześniej zapisać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.