Praca w charakterze opiekunki osób starszych – jak wygląda?

Praca w branży opiekuńczej to dla wielu osób sposób na zarabianie, ale i życiowa misja. Jest to bez wątpienia wymagający fach, w którym pracują wyjątkowi ludzie. Zawód ten zyskuje na popularności z każdym rokiem. Szansy na godny zarobek upatrują w nim zarówno osoby młode, jak i trochę starsze. Oprócz pieniędzy przyciąga je również możliwość wykonywania satysfakcjonującego zawodu.

Praca opiekunki jest trudna i wymaga dużej odporności psychicznej. W tej branży stresujące sytuacje są codziennością. Każdy dzień przynosi kolejne wyzwania, którym nie sposób sprostać bez odpowiednich umiejętności. Niekompetentny pracownik opieki to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia seniora. Z tego powodu agencje pracy podchodzą do kandydatów selektywnie. Każdy, kto zamierza podjąć pracę w tej branży, powinien wcześniej zapoznać się z wymaganiami, jakie prawdopodobnie zostaną przed nim postawione.

Jeśli masz odpowiednie umiejętności i cechy charakteru, spróbuj swoich sił i pracuj w charakterze opiekunki – z pewnością jest to zawód, który przyniesie Ci wiele satysfakcji.

Obowiązki opiekunki – dlaczego ta praca jest tak odpowiedzialna?

Wsparcie seniora w codziennych czynnościach, robienie zakupów, sprzątanie i podawanie lekarstw – wszystko to należy do podstawowych obowiązków opiekuna osoby starszej. Czasem dochodzi do tego wykonywanie zabiegów medycznych i towarzyszenie seniorowi podczas wizyt lekarskich. Opiekun z odpowiednimi zdolnościami manualnymi może, choć nie musi, zadbać także o dom podopiecznego i gdy zajdzie taka potrzeba np. wymienić rynnę lub naprawić kran. Zakres obowiązków jest jednak bardzo różny i przeważnie zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz innych okoliczności.

Opiekun osoby starszej często pełni rolę domowej pielęgniarki – podaje leki, robi zastrzyki itp. Jest to odpowiedzialne zajęcie, gdyż konsekwencje jakichkolwiek uchybień na tym polu mogą być poważne. Ważne jest, by pracownik opieki, któremu powierzono takie zadania miał odpowiednią wiedzę medyczną. To właśnie dlatego najlepszymi kandydatami do tej pracy są pielęgniarze i pielęgniarki. Jednak dobry opiekun to nie tylko osoba, która potrafi skutecznie przeprowadzić zabieg pielęgnacyjny, ale i taka, która wie, jak zorganizować seniorowi czas wolny. Ważne, aby rodzaj aktywności był dopasowany do stanu zdrowia podopiecznego oraz jego upodobań. Seniorzy zazwyczaj nie chcą już prowadzić bujnego życia towarzyskiego i wystarczą im proste oraz spokojne aktywności, takie jak np. spacer, słuchanie muzyki lub szczera rozmowa. Do opiekuna należy zadbanie o to, aby jego podopieczny spędził dobrze czas, a przy tym czuł się bezpiecznie i komfortowo.

Czym powinna wyróżniać się dobra opiekunka osób starszych?

Cierpliwość to jedna z najważniejszych cech opiekunki. Osoby starsze potrafią być nieuprzejme i poirytowane swoimi fizycznymi dolegliwościami. Niekiedy emocje te rozładowują na opiekunie, gdyż jest on najbliżej. Jednak pracownik opieki nie powinien reagować agresywnie na jakiekolwiek zaczepki ze strony pacjenta. Opiekun musi być opanowany i zrównoważony emocjonalnie. Warto, aby był on osobą otwartą i towarzyską, gdyż dzięki temu będzie mógł szybciej nawiązać więź z podopiecznym. Seniorzy są przeważnie otwarci na zawieranie nowych znajomości, więc warto okazać im zainteresowanie. W tym zawodzie niewskazane jest zachowywanie wobec podopiecznego dystansu – w przeciwnym wypadku nie zdobędziemy jego zaufania, które jest podstawą owocnej współpracy. Każdy, kto podejmuje się pracy w tej branży, powinien być zdrowy fizycznie i być w stanie podnosić ciężary. Trzeba się liczyć z tym, że senior może wymagać pomocy nawet przy najprostszych czynnościach.

Szukasz pracy w opiece? ProSenior24 pomoże Ci ją znaleźć!

Poszukujesz pracy w opiece? Skontaktuj się z agencją zatrudnienia ProSenior24. Pośredniczy ona w organizowaniu pracy dla opiekunów osób starszych w Niemczech, gdyż to właśnie tam jest największe zapotrzebowanie na profesjonalnych pracowników opieki. Jeżeli zależy Ci na znalezieniu legalnej i dobrze płatnej pracy, a przy tym masz doświadczenie i znasz język niemiecki – zadzwoń lub wyślij formularz zgłoszeniowy do ProSenior24.

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.