Schronisko w Gaju alarmuje: kleszcze atakują! Pomóż chronić przed nimi zwierzaki

Choć wielu z nas kojarzą się głównie z nieprzyjemną pamiątką po letnich spacerach, mogą być śmiertelnym zagrożeniem. W dodatku już zaczynają atakować. Kleszcze – bo o nich mowa – stanowią niebezpieczeństwo nie tylko dla ludzi, ale i zwierząt, w szczególności tych o obniżonej odporności, a właśnie taką mają najczęściej bezdomne czworonogi.

Teraz chronić je przed tymi (i innymi) pasożytami może pomóc każdy z nas, w dodatku nie wychodząc z domu – wystarczy dostęp do internetu i 10 zł. Na www.dlaSchroniska.pl właśnie wystartowała pod hasłem „Ratuj!” zbiórka na przeciwkleszczowe preparaty i obroże. Udział w niej bierze także schronisko z Gaju.

Schronisko w Gaju alarmuje: kleszcze atakują! Pomóż chronić przed nimi zwierzaki

Choć wielu osobom kleszcze kojarzą się z sezonem wiosenno-letnim, to tak naprawdę budzą się, gdy temperatura gleby osiąga 5-7oC. Zima w tym roku jest dość łagodna, więc już zaczynają atakować. Czyhają na zwierzaki wszędzie – w lasach, parkach, na wybiegach, polanach, ale i miejskich trawnikach. – Dokładne przejrzenie skóry jednego pupila w poszukiwaniu takich niechcianych „pasażerów” po każdej wizycie na świeżym powietrzu jest trudne, a co dopiero w przypadku kilkudziesięciu lub kilkuset psów. Tymczasem właśnie o takich liczbach mowa w schroniskach czy fundacjach, więc pomimo najlepszych chęci naszych opiekunów i wolontariuszy, jest to praktycznie niemożliwe – mówi Michał Błaszak ze Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Gaju.

Nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak tragicznie może skończyć się kontakt zwierzaków z pasożytami, jeśli nie będziemy ich odpowiednio chronić. – Do najczęściej przenoszonych przez kleszcze chorób należą babeszjoza, borelioza oraz anaplazmoza, które zbyt późno zdiagnozowane i nieleczone mogą prowadzić nawet do śmierci ukąszonego czworonoga – ostrzega Nastasja Wodniczak, technik weterynarii i wolontariuszka Fundacji NaszeZoo.pl, która prowadzi akcję „Ratuj!”. Organizatorzy tej zbiórki zwracają uwagę na to, aby pamiętać także o zagrożeniach, jakimi dla psów i kotów są inne pasożyty. – Pchły i ich odchody wywołują mocny świąd i zaczerwienienie skóry, które nierzadko kończą się jej ostrym stanem zapalnym. Z kolei działanie pasożytów wewnętrznych jest początkowo zwykle bezobjawowe, dopiero z czasem czworonogom mogą zacząć dokuczać np. wymioty, biegunki, zaparcia czy nawet zaburzenia układu nerwowego. – wyjaśnia Wodniczak.

Kluczowa jest profilaktyka

Specjaliści podkreślają, że w przypadku zabezpieczania zwierzaków przed dolegliwościami, jakie mogą wywoływać pasożyty, kluczowa jest profilaktyka. – Obecnie na rynku dostępne są między innymi nowoczesne obroże dla psów i kotów, które aż do ośmiu miesięcy działają przeciwko pchłom oraz kleszczom. Alternatywnie możemy zaaplikować na skórę czworonoga odpowiednie krople, które pomogą w walce ze wspomnianymi pasożytami przez cztery tygodnie – wyjaśnia Joanna Nowakowska, lekarz weterynarii z firmy Bayer – partnera akcji „Ratuj”. – Należy też pamiętać o regularnym odrobaczaniu zwierząt, najlepiej raz na trzy miesiące – dodaje.

Schronisk i fundacji często nie stać na takie profesjonalne produkty i środki farmakologiczne. Pomóc im w ich zebraniu może jednak teraz każdy z nas! Wystarczy wejść na platformę www.dlaSchroniska.pl, wybrać podmiot, który chce się wesprzeć, a następnie ufundować przebywającym pod jego opieką bezdomnym zwierzakom zabezpieczające przed pasożytami obroże, krople bądź tabletki wspierające układ pokarmowy. – Ponieważ koszt tego rodzaju produktów jest stosunkowo wysoki, a zależy nam na tym, by umożliwić pomaganie czworonogom wszystkim chętnym, w ramach akcji „Ratuj!” na www.dlaSchroniska.pl można kupować na rzecz poszczególnych schronisk i fundacji „cegiełki” o wartości 10, 20 lub 50 zł

Zebrana w ten sposób kwota zostanie następnie przeznaczona na zakup wybranych przez dany podmiot środków antypasożytniczych – tłumaczy Nastasja Wodniczak z Fundacji NaszeZoo.pl.
Zbiórka „Ratuj!” potrwa do końca kwietnia. To już druga edycja tego projektu. W efekcie pierwszej do placówek opiekujących się bezdomnymi zwierzakami trafiły chroniące je przed pasożytami produkty i preparaty o wartości 50 tys. zł.

Inicjatywa realizowana jest w ramach prowadzonej od prawie trzech lat akcji dlaSchroniska.pl, dzięki której co miesiąc psy i koty z kilkudziesięciu schronisk i fundacji z całej Polski, w tym z Gaju otrzymują ufundowaną przez internautów potrzebną im karmę, witaminy, środki czystości, legowiska, smycze i inne dary.

 

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.