Kaszel u dziecka – jak pielęgnować przeziębione dziecko?

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Dziecko w brzuchu mamy jest bezpieczne i chronione przed wirusami oraz bakteriami grasującymi w powietrzu. Gdy jednak przychodzi na świat, jego dopiero kształtujący się układ odpornościowy ma twardy orzech do zgryzienia, ponieważ musi na co dzień zwalczać tysiące drobnoustrojów obecnych w otoczeniu noworodka czy niemowlęcia. Zadanie nie jest łatwe, a nierówna walka często kończy się infekcją. Jednym z objawów choroby u dziecka, obok podwyższonej temperatury ciała oraz kataru, jest kaszel będący wyjątkowo uciążliwą dolegliwością, szczególnie dla maluszka.

Co na kaszel u dziecka?

Kaszel u dziecka można zwalczać wieloma lekami, jednak zanim pójdziemy do apteki i kupimy preparat przeciwkaszlowy, powinniśmy przede wszystkim wsłuchać się w odkasływanie malucha i określić, jaki rodzaj kaszlu (suchy lub mokry) dokucza niemowlęciu. Kolejnym krokiem jest wizyta u lekarza, który zaleci leczenie właściwe dla malucha. Jeśli na wizytę u specjalisty musimy chwilę zaczekać i nie wiemy, co na kaszel dla dziecka będzie najlepsze, możemy sięgnąć po domowe metody leczenia infekcji. W walce z kaszlem świetnie sprawdzą się inhalacje oraz nawilżanie powietrza w pokoju, w którym przebywa niemowlę. W tym celu warto zmoczyć ręczniki i położyć je na kaloryferach. Schnąca tkanina oddać wilgoć powietrzu, które ułatwi dziecku oddychanie. Dobrym pomysłem jest także ustawienie obok łóżeczka maleństwa miski wypełnionej wrzącą wodą z dodatkiem ziół (np. rumianek i tymianek) lub olejków eterycznych. Pamiętajmy, by nie przesadzać z tymi drugimi, bo mogą uczulić dziecko.

Czyszczenie noska niemowlaka

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, których wymaga przeziębione dziecko jest regularne czyszczenie noska niemowlaka (zobacz: http://www.kaszeludzieci.pl/oczyszczanie-noska-niemowlat.html). Zalegająca w drogach oddechowych malucha wydzielina może być bowiem przyczyną chronicznego zmęczenia oraz problemów z jedzeniem, ponieważ utrudnia oddychanie i powoduje silny dyskomfort u malucha. Nieregularne czyszczenie noska niemowlaka może również spowodować trudności w połykaniu, przez co może doprowadzić do zachłyśnięcia. Warto dodać, że zalegająca wydzielina jest doskonałym miejscem dla rozwoju bakterii, które powodują kolejne, znacznie poważniejsze infekcje (np. zapalenie ucha czy zatok).

Czego używać do czyszczenia noska niemowlaka?

Aby dobrze wyczyścić nosek niemowlaka, trzeba zaopatrzyć się w specjalną gruszkę, która ułatwi procedurę. Dostępne w aptekach akcesoria są wykonane głównie z kauczuku, ale można również znaleźć gruszki elektroniczne. Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań. Warto też wiedzieć, że do czyszczenia noska niemowlaka przyda się sól fizjologiczna oraz morska woda w sprayu. Preparaty nawilżą drogi oddechowe, ułatwią oddychanie i pomogą w pozbyciu się zalegającej wydzieliny.

Jak czyścić nosek niemowlaka?

Nosek niemowlaka trzeba czyścić przede wszystkim regularnie. Kolejnym ważnym punktem jest ostrożność oraz delikatność. Chore dziecko jest rodrażnione, więc nie warto narażać go na niepotrzebny stres. Przygotowując się do czyszczenia noska niemowlaka, kładziemy sobie dziecko na kolanach lub na łóżku, kanapie, podtrzymując jego główkę. Drogi oddechowe dziecka najlepiej czyścić w pozycji półsiedzącej. Następnie aplikujemy do noska dziecka sól fizjologiczną lub wodę morską. Chwilę czekamy i przystępujemy do odsysania wydzieliny za pomocą gruszki. Rurkę wprowadzamy do nozdrzy malucha i delikatnie naciskamy dolną część przyrządu. Czynność powtarzamy w drugiej dziurce noska.

Czyszczenie noska niemowlaka przyniesie ulgę podczas choroby dziecka i ułatwi oddychanie oraz pomoże pozbyć się uciążliwego kaszlu i kataru. Warto pamiętać, by zabieg powtarzać regularnie, zachowując szczególną ostrożność. Ponadto, gdy maluch choruje, trzeba zapewnić mu jak najwięcej odpoczynku. Tylko wówczas organizm będzie mógł się zregenerować. Poza tym warto pamiętać o tym, że wszystkie niepokojące objawy należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Jedna odpowiedź

  1. Przy ostatniej infekcji lekarz mojemu przedszkolakowi zalecił podawanie od razu podawanie przeciwzapalnego syropu fosidal, żeby stan zapalny nie zszedł na dolne drogi oddechowe i muszę powiedzieć, że dobrze się to sprawdziło, bo infekcja trwała znacznie krócej

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: