Początek roku podatkowego

Z początkiem roku kalendarzowego rozpoczyna się w Polsce rok podatkowy. W nowym roku podatkowym trzeba pamiętać o bieżących obowiązkach, ale też rozliczyć miniony rok.

Obowiązki rozliczeniowe podatnika w styczniu

Już w styczniu podatnicy korzystający z rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będą musieli sporządzić i przekazać do urzędu skarbowego roczne zeznanie na formularzu PIT- 28 (dokument papierowy albo pit online). Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i osoby fizyczne, które uzyskały dochody z najmu lub dzierżawy.

Ustawowy termin dla PIT- 28 to 31 stycznia. Obowiązuje zarówno dokument pisemny, jak i pit online.Ten sam termin przewidziany jest dla podatników, którzy wybrali  kartę podatkową jako formę rozliczenia z fiskusem. Po zakończeniu roku podatkowego składają oni deklarację PIT-16A z tytułu rozliczenia składki zdrowotnej.

Do końca stycznia PIT-19A składają też osoby duchowne.

PITY 2017 (PIT-28, PIT-16A i PIT-19A) mogą być złożone najpóźniej  do wtorku 31 stycznia 2017. W latach gdy ostatni dzień stycznia przypada na dzień wolny od pracy, to ustawa przewiduje zmianę terminu na złożenie tych deklaracji na pierwszy dzień roboczy po tym dniu. Tak było np. w roku 2016, gdy ostatni dzień stycznia to była niedziela i podatnicy mogli składać zeznania do poniedziałku pierwszego lutego

Wniosek o rozliczenie przez pracodawcę

Pracownicy, którzy nie chcą sami rozliczać się z fiskusem, lecz przekazać ten obowiązek pracodawcy, muszą pamiętać o dacie 10 stycznia. Jest to bowiem ostateczny termin na złożenie deklaracji PIT-12.  Jeśli pracownik nie ma innych źródeł dochodu opodatkowanych na zasadach ogólnych według skali, nie rozlicza się razem z małżonkiem lub dzieckiem i nie korzysta z odliczeń z tytułu ulg podatkowych.Pracodawca w takim przypadku złoży za pracownika rozliczenie roczne na formularzu PIT-40 który można wypełnić online na portalu https://pitax.pl/pit-online/

Wybór sposobu opodatkowania

Kolejnym terminem, o którym powinni pamiętać podatnicy, jest 20 stycznia.Jest to termin złożenia do organu skarbowego oświadczeń dotyczących wyboru formy opodatkowania.

Muszą pamiętać o tym przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy mają do wyboru kilka form opodatkowania. Jeśli chcą przejść, np.z zasad ogólnych  na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, kartę podatkową lub podatek liniowy, to należy złożyć odpowiednie zgłoszenie do 20 stycznia. Dotrzymanie tego terminu jest bardzo wazne, gdyz oświadczenia złożone później nie będą miały mocy prawnej i na możliwość zmiany trzeba będzie czekać cały rok.

Osoby prywatne mogą wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, jeśli uzyskują dochody z najmu lub dzierżawy. Nie musimy składać oświadczenia, jeśli pozostawiamy opodatkowanie według skali oraz w przypadku, gdy wybraliśmy w latach poprzednich inną formę opodatkowania i nie chcemy jej zmieniać.

Deklaracje roczne sporządzane przez płatników

31 stycznia to termin  obowiązujący płatników, którzy sporządzają informacje na formularzu PIT-11, PIT-8C, w formie papierowej, a nie elektronicznej. Prawo do składania deklaracji pisemnych mają jedynie płatnicy, którzy zatrudniają nie więcej niż pięciu pracowników. Pozostali płatnicy mają obowiązek składania informacji drogą komunikacji elektronicznej. Wówczas mają też więcej czasu na sporządzenie i wysłanie dokumentów, bo do końca lutego.

Deklaracje PIT-11 i PIT 8C otrzymują urzędy skarbowe oraz podatnicy (w przypadku przekazywania podatnikom forma jest dowolna, a termin zawsze do końca lutego).

W roku 2017 data  31 stycznia obowiązuje płatników  składających deklarację roczną PIT-4R za rok 2016. Jest to deklaracja  o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy, przekazywana wyłącznie do organu skarbowego. Pracownicy nie otrzymują tego formularza..

Wstępnie wypełnione zeznanie PFR

Podatnicy, którzy uzyskują przychody wyłącznie za pośrednictwem płatników i chcą skorzystać z ułatwienia w rozliczeniu z fiskusem, muszą poczekać do połowy marca. Wtedy bowiem będzie dostępna usługa wstępnie wypełnionego zeznania, które zostanie przygotowane przez administrację podatkową po otrzymaniu informacji od płatników (terminem obowiązującym płatników jest ostatni dzień lutego).

Administracja fiskalna przygotowuje dla podatników zeznanie PIT 37 i PIT 38. Gotowe zeznanie wystarczy pobrać, podpisać i wysłać do urzędu skarbowego online. Oczywiście można też wydrukować i zanieść do urzędu, ale łatwiej i szybciej jest wysłać pit elektronicznie.

Podatnik ma też możliwość modyfikowania deklaracji, wpisania ulg podatkowych, wniosku o przekazanie 1% OPP, rozliczenia wspólnie z małżonkiem

Ostateczne terminy rozliczenia PIT w 2017 roku

Najwięcej czasu na rozliczenie za rok podatkowy 2016 mają podatnicy rozliczający PIT-36, PIT- 36L, PIT- 37, PIT- 38 i PIT -39. Dla tych deklaracji ustawodawca przewidział termin rozliczenia do 30 kwietnia. W 2017 roku będzie to nieco późniejsza data – 2 maja, ponieważ 30 kwietnia przypada w sobotę, a 1 maja jest dniem wolnym od pracy.

Deklaracje złożone po tym terminie będą traktowane jako opóźnione, co niestety zagrożone jest sankcjami karno skarbowymi.

W terminowym składaniu zeznań podatkowych może być pomocny program do rozliczania pit (np PITax.pl Łatwe podatki), który daje wsparcie podatnikowi w poprawnym sporządzeniu zeznania w bardzo krótkim czasie i wysłaniu do urzędu skarbowego online o każdej porze we wszystkie dni tygodnia.

Po wysłaniu do systemu e-Deklaracje zeznania pit online i otrzymaniu komunikatu “200” można pobrać urzędowe poświadczenie odbioru (UPO).

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.