Nowa nazwa śremskiego szpitala, patronem Tadeusz Maliński

Nowa nazwa śremskiego szpitala, patronem Tadeusz Maliński. Z dniem 30 grudnia 2016 roku śremski szpital przyjął nową nazwę. Od tego dnia będzie nosił nazwę: Szpital Powiatowy im. Tadeusza Malińskiego w Śremie sp. z o. o. Już od jakiegoś czasu widać wyraźne zmiany w naszym śremskim szpitalu. Prawie każdy oddział jest odświeżany, oddział Położniczy jest modernizowany i przebudowywany, pojawiają się nowe usługi. Przyszedł czas na wybór patrona dla szpitala w Śremie.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Kim jest patron śremskiego szpitala, profesor Tadeusz Maliński?

Profesor Tadeusz Maliński jest rodowitym śremianinem. Tutaj się urodził i tutaj uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego im. Gen. Józefa Wybickiego. Studia podjął na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, a w roku 1975 obronił pracę doktorską dotyczącą pomiarów lepkości w preparatach krwiozastępczych. 4 lata później wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Początkowo pracował na Uniwersytecie Ann Arbor oraz na Uniwersytecie Houston. Wkrótce otrzymał stały etat profesorski na Uniwersytecie Oakland w Rochester. Od 1995 r. jest Visiting Profesor Uniwersytetu w Bernie, w Szwajcarii, a od 1997 roku pełni tą godność na Uniwersytecie Wiedeńskim. Od 2000 roku Profesor Tadeusz Maliński objął zaszczytną imienną profesurę na Uniwersytecie Ohio.

Patron śremskiego szpitala zajmuje się badaniami bioelektrochemicznymi przydatnymi w medycynie. Zbudował i doprowadził do zastosowania tzw. nanosensory (niezmiernie małe elektrody stworzone z grup atomów). Przełomowym odkryciem okazało się zbudowanie przez prof. Tadeusza Malińskiego pierwszej w świecie nanoelektrody mierzącej in vivo, w czasie rzeczywistym ilość cząsteczek tlenku azotu w pojedynczych komórkach. Ogłoszenie tego eksperymentu w 1992 roku okazało się światowym przełomem w badaniach tlenku azotu, cząsteczki zwanej „kluczem do wielu drzwi”, niezmiernie ważnej w każdej dziedzinie medycyny.

Profesor Tadeusz Maliński otrzymał wiele nagród, dwukrotnie nominowany do nagrody Nobla (w dziedzinie medycyny i chemii). Jedną z nagród jest prestiżowa Gemi Award 2003 r. za najbardziej innowacyjne odkrycie w medycynie.
https://www.facebook.com/SzpitalwSremieSpzoo/photos/a.802713069871792.1073741828.799761550166944/844705975672501/?type=3

Podobne wpisy

7 komentarzy

  1. Hubert Grajewski Przecież zmian w śremskim szpitalu nie zaczęto od zmiany nazwy 😀 Zmiany zaczęły się dużo wcześniej, o czym również pisaliśmy w materiale 😉

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.