I Przegląd Jasełek Przedszkolaków w śremskim Kinoteatrze Słonko

16 oraz 17 stycznia 2017r. odbył się w śremskim Kinoteatrze Słonko I Przegląd Jasełek Przedszkolaków. Przegląd zorganizowany został przez Publiczne Przedszkole „Niezapominajka” prowadzone przez Zgromadzenie sióstr św. Elżbiety w Śremie.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

I Przegląd Jasełek Przedszkolaków w Śremie

W przeglądzie udział wzięło 8 przedszkoli, które zaprezentowały swoje umiejętności i zdolności. Każde przedszkole przedstawiło inny scenariusz narodzin Jezusa. Celem Przeglądu było kultywowanie obrzędów wpisanych w tradycję i kulturę Polski, rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich i wzbogacanie doświadczeń scenicznych dzieci.

Wydarzenie to dało dzieciom dużo radości, zabawy oraz zaowocowało wieloma dobrodziejstwami.


Zdjęcia dzięki uprzejmości Przedszkola Niezapominajka
Jasełka – widowiska o Bożym Narodzeniu wzorowane na średniowiecznych misteriach franciszkańskich, a ich nazwa wywodzi się od staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Jasełka rzadziej mogą być nazywane także szopką, betlejemką, a na pograniczu polsko-ukraińskim wertepem. Do największych ulicznych jasełek na świecie zaliczany jest Orszak Trzech Króli.

Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio. Zwyczaj przywędrował z Włoch do Polski w XVI wieku. Jasełka stały się zbieżne z kolędowaniem oraz charakterystycznym elementem słowiańskiego folkloru.

Ich treścią była historia narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Początkowo figury Dzieciątka, Maryi, Józefa, Trzech Królów i pozostałych osób dramatu były nieruchome. Za sprawą zakonów franciszkańskich i bernardyńskich wprowadzono w ich miejsce marionetki.

W pierwszej połowie XVIII wieku biskupi polscy zakazali wystawiania jasełek w kościołach. Przyczyną było coraz szersze przenikanie do treści przedstawień scen i postaci o charakterze ludycznym. Z szopkami zaczęli wówczas kolędować poza murami świątyń żacy, czeladnicy itp. Dały one początek wędrownym teatrzykom ludowym o świeckim charakterze.
źródło: wikipedia.org

Podobne wpisy

Co o tym sądzisz?

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.